Wiele osób w Polsce posiada spore oszczędności w postaci gotówki, która jest trzymana w domu. Niestety w dzisiejszych czasach rośnie z miesiąca na miesiąc inflacja w naszym kraju. Oznacza to, że za te same pieniądze możemy z każdym miesiącem kupić coraz mniej. Nasze oszczędności więc trzymane w „skarpecie” tracą powoli na wartości. Inwestowanie zazwyczaj wiąże się z podejmowaniem ryzyka i możliwą utratą części pieniędzy. Istnieją jednak sposoby na pomnażanie swoich oszczędności, które są bezpieczne, a ryzyko ich utraty niewielkie.
Konto oszczędnościowe
Jednym z najpopularniejszych form pomnażania naszych oszczędności jest konto oszczędnościowe. Możemy je założyć dodatkowo obok standardowego rachunku bankowego w swoim banku. Posiada ono szereg zalet:
- Możemy płynnie przelewać nasze środki między zwykłym kontem, a kontem oszczędnościowym za darmo ( w niektórych bankach istnieje limit 2-3 darmowych przelewów między kontami w miesiącu )
- W przypadku przypływu niespodziewanej gotówki, możemy szybko umieścić ją na wyżej oprocentowanym koncie oszczędnościowym, a odsetki zaczną być naliczane już na drugi dzień
- W przypadku kłopotów finansowych, możemy w każdej chwili podjąć pieniądze z konta oszczędnościowego, bez ryzyka utraty naliczonych już odsetek
- Wiele banków wprowadza cykliczne promocje na których pieniądze na koncie oszczędnościowym jest oprocentowane nawet na 3 procent w skali roku na okres 3 lub 4 miesięcy
- Założenia konta oszczędnościowego w banku, gdzie mamy już otwarty rachunek trwa maksymalnie kilka minut
- Bank nie pobiera prowizji za prowadzenie konta oszczędnościowego – jest zupełnie bezpłatne
Jak widać, konto oszczędnościowe ma wiele zalet i jest ono najbezpieczniejszym rozwiązaniem na ulokowanie naszych pieniędzy. Jest to pewny zysk, a nasze pieniądze leżą bezpiecznie w banku. Niestety kwota jaką otrzymamy w ciągu roku nie jest powalająca. Zakładając, że mamy do dyspozycji 100 tysięcy złotych oszczędności oraz konto oszczędnościowe na 3 procent w skali roku, zyskamy po roku oszczędzania ( po odjęciu podatku dochodowego – 19 procent ) około 2400 PLN. Musimy jednak trzymać pieniądze ciągle na promocyjnym koncie oszczędnościowym ( założyliśmy 3 procent w skali roku ). Jak już wspomniano wcześniej takie konto jest dostępne zazwyczaj na okres od 3 do 4 miesięcy. Jak zatem utrzymać promocyjne oprocentowanie przez cały rok? Sprytnym sposobem jest otworzenie drugiego konta oszczędnościowego w innym banku, który również oferuje cykliczne promocje. Można więc w trakcie roku przelewać swoje środki między dwoma kontami i cały czas korzystać z promocyjnych warunków
Lokata bankowa
Lokaty bankowe również są uważane za bardzo bezpieczną formę inwestowania zgromadzonych przez nas środków pieniężnych. Lokata to rodzaj umowy z bankiem w której zobowiązujemy się do wpłacenia na jej konto określonej sumy pieniędzy na określony czas, który trwa od 1 miesiąca do kilku lat. Po tym okresie bank zwraca nam kapitał powiększony o odsetki zarobione w tym czasie. Oprocentowanie w tym przypadku zależy od kwoty kapitału jaku wpłacimy oraz od czasy trwania lokaty. Istnieje generalnie zasada, że im większy kapitał i dłuższy czas trwania lokaty tym lepsze warunki możemy otrzymać od banku. Oprocentowanie więc może wynieść od 1 procenta dla krótkiej lokaty do nawet 4 procent w przypadku lokaty założonej na kilka lat. Taki sposób lokowania swoich pieniędzy jest bezpieczny, a prowizja pewna. Istnieje jednak duża wada takiego rozwiązania. W odróżnieniu od konta oszczędnościowego, jeżeli zrezygnujemy z lokaty w trakcie jej trwania, odzyskamy co prawda pełną kwotę kapitału, jednak stracimy naliczone do tej pory odsetki. Oznacza to, że takie rozwiązanie jest korzystne tylko dla osób, które mogą sobie pozwolić na czasowe oddanie części swoich oszczędności, które na pewno nie będą im potrzebne w czasie trwania lokaty.
Zakup nieruchomości
Ostatnim sposobem na inwestowanie swoich pieniędzy może być zakup nieruchomości – działki budowlanej lub mieszkania. W tym przypadku inwestujemy co prawda znaczną kwotę, ale możemy oczekiwać znacznie większych profitów niż w przypadku konta oszczędnościowego lub lokaty. W ciągu ostatnich lat bowiem ceny działek i mieszkań, szczególnie w okolicach dużych miast wzrosły o kilkadziesiąt procent.
Jeżeli zainwestujemy w działkę budowlaną, możemy zarobić najwięcej jeżeli wybierzmy odpowiednią lokalizację. Warto rozejrzeć się za działką budowlaną w małej miejscowości, gdzie nie ma rozbudowanej infrastruktury. Kawałek ziemi przeznaczony na budowę domu, wokół którego nie ma dostępu do mediów będzie znacznie tańszy niż uzbrojona działka. Jeżeli w planie zagospodarowania przestrzennego jego najbliższe sąsiedztwo jest przeznaczone na zabudowę jednorodzinną, to możemy być pewnie że w najbliższym czasie wszystkie media oraz infrastruktura zostaną rozbudowane. Oznacza to, że bez ponoszenia żadnych kosztów, nasza inwestycja zwiększy swoją wartość o kilkadziesiąt procent.
Jeżeli zdecydujemy się na zakup mieszkania to też powinniśmy po kilku latach zarobić na takiej transakcji pokaźną sumę pieniędzy. Dokonując transakcji dzisiaj możemy spodziewać się, że wartość zakupionej nieruchomości wzrośnie o kilkanaście procent (szczególnie w dużych miastach), w ciągu kilku najbliższych lat. Jeżeli zdecydujemy się na mieszkanie nowe w stanie deweloperskim to nawet utrzymując je puste przez 2-3 lata, jesteśmy w stanie wygenerować zysk podczas sprzedaży od 20 do 50 tysięcy w zależności od jego wielkości. Kiedy zdecydujemy się na mieszkanie z rynku wtórnego możemy dodatkowo je wynająć bez ponoszenia większych kosztów remontu i uzyskać miesięczny dodatkowy dochód na poziomie nawet 2 tysięcy złotych w przypadku dużego mieszkania w dużym mieście.
Podsumowanie
Każde posiadane oszczędności możemy i powinniśmy zainwestować, jeżeli nie chcemy aby traciły one na wartości na skutek inflacji. Jeżeli posiadamy mniejsze kwoty ( do 100 tysięcy złotych ), warto założyć konto oszczędnościowe lub lokatę bankową, gdzie mamy mały ale za to pewny zysk. Jeżeli dysponujemy większą gotówką, warto zastanowić się nad kupnem nieruchomości. Pamiętać jednak trzeba, że na pokaźny zysk należy poczekać nawet 3-4 lata. Musimy też dobrze orientować się na lokalnym rynku nieruchomości, aby mieć pewność że wartość naszej własności na pewno będzie iść w górę.