Przejdź do treści

Nie kupuj działki budowlanej na oślep

Zakup działki budowlanej, to pierwsza ze spraw, którą musimy załatwić, gdy mamy zamiar budować dom. Przy zakupie działki budowlanej trzeba pamiętać o najważniejszym, że będziemy z nią związani praktycznie na zawsze. Oczywiście, że można ją sprzedać razem z postawionym na niej domem, lecz nie często to się zdarza. Najczęściej pozostaje przy nas do końca. Dlatego tak ważna jest dobra lokalizacja działki budowlanej.

Czym jest taka działka ?

Jest ona terenem wytyczonym pod budowę domu lub innego obiektu budowlanego. Działkę budowlaną można nabyć indywidualnie. Można też nabyć ją poprzez dewelopera, który zajmie się również budową domu.

Najkrócej mówiąc działka budowlana jest nieruchomością rolną przeznaczoną na budowę różnorodnych obiektów. Wiele osób zastanawia się, gdzie kupić działkę budowlaną ? Działkę budowlaną można kupić wszędzie, to znaczy we wszystkich regionach naszego kraju, a nawet poza jego granicami.

Warunki trafnego zakupu działki budowlanej

Istnieje kilka warunków zakupu tak zwanej dobrej działki pod budowę domu lub innego obiektu:

  • Po pierwsze musi znajdować się ona na terenie, który nam odpowiada pod każdym względem. Czyli jest terenem, z którym chcielibyśmy na stałe związać swoje życie. Przy tym trzeba wziąć pod uwagę wszystkie okoliczności obecne i przyszłe. Gdyż nie zawsze będziemy młodzi, sprawni i samowystarczalni.
  • Następnym ważnym warunkiem jest to, aby istniała ustawa prawna o planowanym zagospodarowaniu przestrzennym terenu. To można sprawdzić w najbliższym Urzędzie Gminy, czy w Urzędzie Miasta. Bo gdy teren ten nie jest objęty takim perspektywicznym planem zagospodarowania przestrzennego, to nie uzyskamy pozwolenie na budowę. I działka pozostanie tylko działką odpoczynku weekendowego lub działką uprawną. A przecież chodzi nam o to, aby ta nieruchomość gruntowa była miejscem, na którym powstanie nasz dom.
  • Przymierzając się do zakupu działki trzeba wziąć po uwagę też, jaki to jest teren. Czy, aby nie jest to teren podmokły, albo spadzisty.
  • Jak również to, jaka jest wielkość i kształt sprzedawanej działki. Bo od wielkości i kształtu działki będzie zależał wygląd budowanego domu. Jak i rozmieszczenie, oraz wielkość innych budowli postawionych na posesji.
  • Trzeba też koniecznie sprawdzić, czy nieruchomość gruntowa jest bez zobowiązań i posiada wpis do księgi wieczystej. Bo księga wieczysta jest najważniejszym dokumentem prawnym określającym własność. Jej zapis można sprawdzić w internecie na stronie EUKW na podstawie numeru księgi wieczystej. Numer księgi wieczystej można znaleźć także w ewidencji gruntów w Urzędzie Geodezji. Na podstawie księgi wieczystej można uzyskać potrzebne dla kupującego informacje. Na przykład takie, czy działka pod budowę nie jest obciążona hipoteką i czy sprzedawca jest prawowitym właścicielem działki, którą zamierza sprzedać.
  • Oprócz powyższych ważne jest też to, czy do działki istnieje droga dojazdowa. Gdyż droga dojazdowa tak zwana umowna jest niepewnym rozwiązaniem. Najlepiej, gdy istnieje prawnie wytyczona droga dojazdu do działki.
  • Ważną rzeczą jest uzyskanie informacji, czy działka jest uzbrojona. Bo gdy jest, to znacznie przy tym zaoszczędzimy.
  • Oszczędzić możemy także na tym, gdy niedrogie będzie doprowadzenie mediów do naszego domu.

Te i jeszcze inne informacje są w stanie zapobiec niemiłym incydentom. Nie na darmo się mówi, że informacja jest kapitałem. Gdy nie sprawdzimy wszystkich danych, to po zakupie może się okazać, że działka nie spełnia kryteriów i nie będzie pozwolenia na budowę. W związku z czym nie powstanie na niej nasz wymarzony dom i nawet trudno będzie ją sprzedać. A jeżeli już, to po niskiej cenie.