Nieruchomości to od wielu lat idealna inwestycja, którą zajmuje się coraz więcej osób. Bezpieczeństwo, wysoki zwrot czy bezproblemowość tego sposobu inwestowania pieniędzy sprawia, że dużo osób rozważa zainwestowanie środków wlanie zakup mieszkania lub domu. Istnieje jednak o wiele więcej możliwości inwestowania w nieruchomości niż tylko zakup pod wynajem długoterminowy, które przedstawimy poniżej. Podpowiadamy też, jak działa każdy ze sposobów inwestowania oraz który sposób warto wybrać, aby był najlepszy w danej sytuacji.
Wynajem długoterminowy
Pierwszym i zdecydowanie najpopularniejszym sposobem inwestowania w nieruchomości jest wynajem długoterminowy. W tej opcji zakupiona nieruchomość zostanie przeznaczona pod wynajem lokatorski na wiele lat. Jest to jedno z najbezpieczniejszych i najpewniejszych – przynoszących regularny dochód rozwiązań. Plusem jest mały nakład pracy, jaki należy wykonać oraz średni zwrot inwestycji. Cała inwestycja może zwrócić się w okresie od 10 do 20 lat, a po takim czasie zarobimy równowartość mieszkania. Nieruchomość kupić możemy za gotówkę lub na kredyt. W zależności od tego, jaki typ mieszkania wybierzmy, będziemy musieli jeszcze je dostosować lub odświeżyć przed wynajmem. Obecnie panuje dość spory popyt na wynajem mieszkań – szczególnie w dużych miastach, więc nie powinniśmy mieć problemu z jego wynajęciem. Oferując nawet cenę niższą o kilkanaście procent niż rynkową, będziemy mogli wynająć je szybko i uzyskiwać regularne przychody. Samo wynajmowanie mieszkania nie jest też kłopotliwe z formalnego punktu widzenia, a wymagane jest tylko zgłoszenie tego faktu i odprowadzanie podatku od zysku.
Bardzo ciekawym pomysłem jest wzięcie kredytu mieszkaniowego i spłacanie go z zysku za wynajem. W takiej opcji kredyt spłacać może się sam lub możemy na nim paradoksalnie jeszcze zarabiać. Jeśli jednak chcemy pozyskać darmowe mieszkanie w ciągu 20 lat wystarczy zaoferować bardzo atrakcyjną cenę, dzięki czemu praktycznie będziemy mieli zagwarantowany wynajem mieszkania i samo spłacające się mieszkanie – dla dzieci lub jako lokatę na przyszłość.
Wynajem krótko i średnioterminowy
Ciekawym pomysłem przy inwestowaniu w nieruchomości jest też wynajem krótko i średnioterminowy. Będzie on przypominał utworzenie małego hotelu w naszym kupionym mieszkaniu. Największą zaletą tego sposobu inwestowania jest najwyższy możliwy zwrot z inwestycji, a w zasadzie prowadzenie biznesu i zarabianie dużych sum pieniędzy. Zakupione mieszania możemy wyremontować i dostosować je do wysokiego standardu. Miesięcznie wynajmując je na dni lub tygodnie, będziemy mogli zarobić nawet kilku krotność zysku z wynajmu długoterminowego – lokatorskiego. Ten sposób inwestycji będzie wymagał od nas nadzorowania, dbania o wszystkie sprawy jak np. sprzątanie, remont czy promowanie reklamy i pozyskiwania klientów. Warto wybrać taką opcję, gdy możemy przeznaczyć na inwestycje i zarabianie w ten sposób duża ilość czasu i chcemy zarabiać sporo pieniędzy. Kupując mieszkanie, będziemy musieli jednak zwrócić uwagę na lokalizację, aby ta była dogodna dla turystów lub danej grupy docelowej np. rodzin z dziećmi.
Zakup nieruchomości w lokalizacji turystycznej
Kolejnym sposobem inwestowania w nieruchomości jest zakup domu lub mieszkania według możliwości w lokalizacji turystycznej. Nasze mieszkanie w sezonie możemy wynajmować po stawkach hotelowych, które nierzadko dochodzą do 100 złotych dziennie, a przy wysokim standardzie są nawet wyższe. Ten rodzaj inwestycji jest podobny do inwestycji pod wynajem krótkoterminowy w miastach i jest pewnego rodzaju alternatywą. Będzie on nieco bardziej ryzykowny, gdyż zarabiać przeważnie będziemy jedynie w okresie letnim i zimowym, ale zyski mogą być jeszcze większe, niż przy wynajmie na dni czy tygodnie. W tej opcji również musimy poświecić swój czas na obsługę nieruchomości oraz jej reklamowanie i pozyskiwanie klientów. Przy wynajmach krótko i średnioterminowych istnieje też opcja przekazania mieszkania w zarządzanie specjalnym firmom, które zajmują się obsługą mieszkań w zamian za procent od zysku. Może być to ciekawa opcja, gdyż firmy te samodzielnie dodają mieszkania w bazach hotelowych, pozyskują klientów i dbają o wszystkie kwestie z bieżącą obsługą.
Flipping, czyli kup taniej a sprzedaj drożej
Jednym z najpopularniejszych obecnie trendów w inwestycjach w nieruchomości jest flipping. Jest to nic innego jak kupowanie danej nieruchomości po bardzo atrakcyjnej cenie oraz jej sprzedaż za dużo większą sumę. Sam sposób inwestowania jest bardzo prosty i ma dwie możliwości. Daną nieruchomość możemy kupić i poddać remontowi zwiększając jej wartość lub sprzedawać w takim samym stanie za wyższą cenę. Druga opcja polega bardziej na promocji oferty, spekulacji cenami, wyszukiwaniu atrakcyjnych ofert czy kupowaniu ich w określonych okresach. Wymaga ona dużej znajomości rynku, ale też nie wymaga od nas sporego zaangażowania, jak ma to miejsce przy remontowaniu danego mieszkania. Wybierając pierwszą opcję, będziemy mogli zarobić najwięcej, ale i również wkład pracy będzie duży. Jest to opcja przeznaczona dla osób, które chcą zajmować się inwestycjami, poświęcając sporo czasu, ale i oczekujących bardzo dobrych rezultatów. Na rynku istnieje wiele mieszkań zdewastowanych lub z dużym potencjałem. Odpowiednio wykańczając mieszkanie i sprzedając je w innym standardzie, możemy podnieść jego wartość nawet dwukrotnie. Flipping jest też nieco ryzykowną metodą, gdyż czasami możemy nie sprzedać mieszkania w krótkim czasie lub w tej cenie, w jakiej chcieliśmy. Wybierając zatem taką metodę inwestycji w mieszkania, warto wziąć pod uwagę też ewentualny wynajem na pewne okres, aby wygenerować zyski z mieszkania.
Zakup nieruchomości pod biznes
Zakup nieruchomości może dotyczyć również nieruchomości handlowo-usługowych i być nakierowany na biznes. Inwestycje takie są jednak przeważnie nieco bardziej wymagające i najbardziej ryzykowne. Sam pomysł będzie opierał się na zakupie np. prawa do boxu w galerii handlowej, sklepu czy nieruchomości, w której można prowadzić biznes. W tej opcji możemy kupić taką nieruchomość pod wynajem lub prowadzić biznes tam samodzielnie. Miesięczne zyski uzyskiwane z wynajmu np. standardowych lokali usługowych w centrach miast mogą sięgać nawet kilkunastu – kilkudziesięciu tysięcy złotych. Kupując jednak nieruchomość handlową w atrakcyjnej lokalizacji i cenie z długoterminowym przeznaczeniem, może być to kuszącą opcją.