Przejdź do treści

Sprzedawać mieszkanie z biurem nieruchomości czy nie?

Biura nieruchomości chętnie oferują pomoc przy sprzedaży mieszkania. Jeśli sprzedajemy swój dom lub mieszkanie, często zastanawiamy się, czy skorzystać z takiej pomocy i zdecydować się na taką współpracę. Wiele osób nie wie do końca, na jakiej zasadzie przebiega ta współpraca, co oferuje biuro nieruchomości oraz jakie są korzyści takiej opcji. W tym tekście odpowiadamy na te wszystkie pytania, przedstawiamy wszystkie “za” i podpowiadamy, kiedy warto wybrać pomoc biura nieruchomości przy sprzedaży mieszkania.

Jak przebiega współpraca z biurem nieruchomości?

Współpraca z biurem nieruchomości, choć może różnić się w poszczególnych przypadkach, ogólnie przebiega w podobny sposób. Pierwszym krokiem jest znalezienie odpowiedniego biura nieruchomości. Na rynku działa kilka dużych marek i wiele lokalnych biur. Po wybraniu tego odpowiedniego np. na podstawie opinii czy dostępnej oferty w naszej lokalizacji umawiamy się na pierwsze spotkanie i odbywamy je. W jego trakcie opisujemy, z jakim mieszaniem mamy do czynienia, a biuro podaje nam swoje stawki, warunki i ofertę. Możemy odbyć kilka takich spotkań, aby wybrać najlepszą dla nas propozycję współpracy. Po zdecydowaniu się na którąś z nich podpisujemy z biurem nieruchomości umowę o pośrednictwo i rozpoczynamy współpracę. Sama współpraca może wyglądać różnie i różnić się znacząco wybranej opcji. Agencje mogą zająć się sprzedażą naszego mieszkania w sposób kompleksowy, tak abyśmy zjawili się dopiero u notariusza na podpisaniu umowy. Możemy również uczestniczyć we wszystkich czynnościach takich jak np. negocjacje czy przygotowanie domu do sprzedaży. Niektóre biura oferują też poszczególne elementy do wyboru takie jak np. home staging, sprawdzenie stanu prawnego transakcji czy promowanie oferty – a my nie musimy korzystać z kompleksowej pomocy biura.

Co może zaoferować nam biuro nieruchomości przy sprzedaży mieszkania?

Wiele osób zastanawia się, co może zaoferować nam biuro nieruchomości podczas sprzedaży mieszkania i na jaką pomoc będziemy mogli liczyć. Pierwszą usługą, którą może zaoferować nam biuro nieruchomości, jest Home Staging, czyli odpowiednie przygotowanie mieszkania do sprzedaży. Wbrew pozorom nie jest to jedynie sprzątanie, a głównie odpowiednia aranżacja wnętrza i okolicy domu. Trend ten wywodzi się z USA i jest to niskokosztowym dostosowaniem nieruchomości do sprzedaży. W trakcie Home Stagingu agenci nieruchomości uprzątną wszystkie personalne pamiątki czy rzeczy prywatne. Ustawią meble w taki sposób, aby do wnętrza docierało jak najwięcej świata oraz urządza wnętrza, aby były naturalne i minimalistyczne. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu wnętrza mieszkania, możemy sprzedać je szybciej oraz za wyższą cenę. Nabywcy, którzy spotkają odpowiednio przygotowane wnętrze, będą dużo bardziej skłonni do zakupu, niż widząc zagracone ciemne pokoje.

Kolejną usługą jest stworzenie oferty i jej promocja przez biuro nieruchomości. Agencje zatrudniają lub współpracują własnymi fotografami, którzy wykonają sesję zdjęciową naszego mieszkania, lub domu. Zdjęcia takie będą niezwykle zachęcające, jasne i będą przedstawiały w odpowiedni sposób nasze mieszkanie. Dzięki temu wiele osób zdecyduje się w ogóle obejrzeć ofertę, a niektóre osoby zrobią to tylko z powodu ciekawych fotografii. Pracownicy biura przygotują za nas odpowiednie ogłoszenie, które będzie pisane prosto oraz będzie zawierało wszystkie informacje ułożone w odpowiedni sposób — od tych najkorzystniejszych po te mniej reprezentatywne. Agencja zamieści także ogłoszenia na wielu portalach internetowych, w prasie czy będzie oferowała nasze mieszkanie osobom, które będą chciały kupić mieszkanie w danej okolicy. Po znalezieniu nabywcy, agenci nieruchomości mogą negocjować cenę w naszym imieniu i przeważnie zrobią to zdecydowanie lepiej ze względu na doświadczenie, znajomość technik negocjacyjnych czy brak przywiązania emocjonalnego.

Bardzo ważnym elementem pomocy biura nieruchomości jest pomoc prawna i zorganizowanie całej transakcji. Agencja przygotuje i sprawdzi wszystkie dokumenty oraz zweryfikuje osobę kupującą. Zapewni też własnego notariusza oraz ew. pomoc prawną. Agenci nieruchomości mogą być za nami obecni podczas podpisania umowy oraz dopilnować wszystkiego osobiście, aby cała transakcja przebiegła szybko i bezproblemowo.

Korzyści i zalety współpracy z agencją

Współpraca z agencją nieruchomości ma wiele korzyści. Pierwszą taką korzyścią jest wygoda i komfort sprzedaży mieszkania. Jest to dość żmudny i trudny proces, na który należy poświęcić wiele czasu. Agencja nieruchomości może wykonać go całkowicie za nas, a my nie będziemy musieli przeznaczać na niego czasu. Korzystając z pomocy biura nieruchomości, będziemy mogli też często sprzedać mieszkanie szybciej oraz za wyższą cenę dzięki profesjonalnemu przygotowaniu, promowaniu czy negocjowaniu ceny. Wbrew pozorom zysk taki może pokryć nawet prowizję biura, która wynosi przeważnie kilka procent. Pilotowanie sprzedaży mieszkania przez biuro nieruchomości jest także niezwykle bezpieczne i daje nam pewność, że nie zostaniemy np. oszukani. Z pomocy biura nieruchomości możemy skorzystać też prosto, szybko i niezobowiązująco – wybierając odpowiedni typ współpracy do swoich oczekiwań. Nie musimy również za usługę płacić z góry, a zapłata za pomoc będzie procentem od transakcji sprzedaży.

Czy i kiedy wybrać taką opcję?

Opcję pomocy biura nieruchomości przy sprzedaży naszego mieszkania warto wybrać, gdy samodzielne nigdy tego nie robiliśmy i nie mamy odpowiedniej wiedzy. Taki ruch jest też dobrym pomysłem, jeśli nie mamy zbyt wiele czasu na cały proces lub zależy nam na szybkiej sprzedaży nieruchomości. W takim wypadku nie będziemy musieli samodzielnie wykonywać wszystkich czynności, a cały proces zostanie przeprowadzony szybko i sprawnie przez agencje. Pomoc biura nieruchomości jest przydatna, jeśli posiadamy mieszkanie na trudnym rynku np. w mało popularnej lokalizacji lub w kłopotliwym sąsiedztwie. Dzięki pomocy agencji w wielu przypadkach możemy szybciej i korzystniej sprzedać naszą nieruchomość. Wybór tej opcji jest też zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem, jeśli nieruchomość odziedziczyliśmy i nie znamy rynku lokalnego oraz chcemy po prostu spieniężyć spadek bez wkładania w to jakiejkolwiek pracy.