Rynek nieruchomości w Polsce nieustannie się rozwija. W ostatnich latach jednak cieszy się ogromnym zainteresowaniem, głównie ze względu na problemy z inflacją oraz kredytami. Co należy wiedzieć o najmie tak, aby był on jak najbardziej opłacalny? Odpowiadamy.
Umowa najmu – co się w niej znajduje?
Na wstępie powiedzmy sobie trochę o samej umowie, która jest bazą porozumienia między stronami. Nie możemy sobie wyobrazić udostępnienia komuś swojego mieszkania, bez odpowiedniego zabezpieczenia oraz ustaleń, które mają za zadanie ograniczenie jakichkolwiek działań niebezpiecznych.
Skupmy się na początku na tradycyjnej umowie najmu, która często brana jest pod uwagę przez wynajmujących. Taka umowa cywilnoprawna daje gwarancję, że przez określony czas najemca zobowiązuje się do przekazywania czynszu oraz wszelkich innych rozliczeń na konto wynajmującego. Podmiotem takiego najmu jest całe mieszkanie, a więc także rzeczy ruchome oraz części składowe.
Wynajmujący, zgodnie z taką podstawową umową, ma obowiązek zapewnienia najemcy wszystkich przedmiotów, które określane są jako przydatne do użytku oraz regulowania ich stanu ze swoich pieniędzy. Oznacza to w praktyce, że wszystkie szkody, które wynikają z awarii losowych oraz normalnego użytkowania, opłacane są przez właściciela. Umowa najmu reguluje również kwestie związane z wysokością czynszu, wszelkimi aspektami wypowiedzenia takiej umowy oraz eksploatacji mieszkania tak, aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia jego struktury.
Co ciekawe umowy często sporządzane są przez samego właściciela, które potwierdza prawnik. Sprawdza on, czy właściciel nie narusza taką umową Kodeksu Karnego, który reguluje całe zjawisko najmu.
Niezbędnymi zapisami w umowie najmu są zatem między innymi:
- określenie wysokości samego czynszu oraz sposobów jego opłacania;
- wszelkie kwestie związane z kaucją za mieszkanie;
- prawa, ale również obowiązki najemcy oraz wynajmującego;
- elementy związane z okresem obowiązywania umowy;
- ogólny opis najmu.
Inne umowy najmu, na jakie może zdecydować się wynajmujący
Oprócz podstawowej umowy najmu wynajmujący może również wziąć pod uwagę kilka innych możliwości. Jedną z nich będzie umowa najmu okazjonalnego. Wyróżnia się ona głównie tym, że podpisywana jest przez potencjalnych najemców, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej. Jednocześnie jest to skuteczniejsze zabezpieczenie dla najemców, którzy boją się, że przyszli lokatorzy mogą mieć problem z płaceniem czynszu. Wtedy egzekwowanie praw zawartych w umowie, ale i nie tylko, odbywa się ekspresowo, a sam właściciel ma prawo do dosłownego wyrzucenia lokatora z lokalu.
Jeśli chodzi o szczegóły tej umowy, to nie może być ona podpisana na dłużej niż 10 lat, musi zawierać wszelkie załączniki, które podpisuje najemca, bardzo często podpisywana jest ona przez notariusza, ale również rozlicza się nią w Urzędzie Skarbowym na bazie ryczałtu lub skali podatkowej.
Innymi wariantami takiej umowy są najem instytucjonalny z dojściem do własności oraz bez dojścia do własności.
Wynajem nieruchomości – generator zysku
Z pewnością skupiając się już na korzyściach, nie możemy pominąć zalety, jaką jest regularne generowanie zysku z nieruchomości. Zupełną stratą jej potencjału jest pozostawienie jej bez jakichkolwiek działań. Właśnie dlatego podjęcie decyzji o wynajmie może mieć świetne przełożenie na zarobki właściciela.
Mieszkanie w dobrej lokalizacji zawsze jest w cenie, ale również cieszy się zainteresowaniem wielu potencjalnych najemców. Nie będziemy mieli więc większych problemów z tym, aby móc w dowolnej chwili udostępnić je innym osobom.
Co ciekawe, częstą praktyką wśród osób wynajmujących jest dzielenie mieszkania na kilku wynajmujących. Jeśli mieszkanie składa się z 3 pomieszczeń, śmiało można je udostępnić zupełnie różnym osobom. Taka praktyka będzie miała swoje przełożenie głównie jeśli chodzi o studentów i osoby młode.
Wynajem nieruchomości – jakie są więc zagrożenia?
Tak jak inne inwestycje, ta również niesie za sobą kilka zagrożeń, na które należy uważać. Nawet najlepiej wykonana umowa najmu nie zabezpieczy właściciela przed osobami, które mogą doszczętnie zniszczyć mieszkanie. Owszem, właściciel jest wtedy w stanie wyegzekwować sprawiedliwość w postaci pieniędzy, czyli odszkodowania, jednak naraża go to na stratę czasu, ze względu na konieczność przeprowadzenia remontu.
Właściciel nieruchomości nie tylko czerpie z mieszkania korzyści. Musi on również sprostać oczekiwaniom wynajmujących. Oznacza to, że wszystkie inwestycje naprawcze, zaopatrzenie w sprzęt oraz wiele innych punktów są na jego głowie. Jest on również odpowiedzialny za wszelkie kwestie podatkowe.
Jak widać, nieruchomość to inwestycja, która może nieść za sobą zarówno korzyści, ale także zagrożenia. Dobrze wybrana umowa jest w stanie jednak odpowiednio zabezpieczyć właściciela nieruchomości.