Przejdź do treści

Wybór projektu a zakup działki budowlanej

Wielu inwestorów marzących o swoim własnym domu popełnia na początku wiele kardynalnych błędów. Częstym z nich jest ten, że najpierw wybierany jest projekt, który inwestor zakupuje, a dopiero później dochodzi do kupna działki pod budowę. Przy odrobinie szczęścia wszystko może się tutaj udać, ale…niekoniecznie tak będzie. Problem pojawiać się może już na wczesnym etapie realizacji swojego marzenia. Okazuje się bowiem, że wybrany przez nas projekt nie może zostać wybudowany na działce, którą zakupiliśmy. Wniosek jest więc oczywisty – najpierw kupujmy działkę, a dopiero później decydujmy się na zakupienie odpowiedniego projektu domu.

Co może pójść nie tak?

Jedną z kłód, z jaką możemy się spotkać już na wczesnym etapie inwestycji, jest plan zagospodarowania przestrzennego, który opracowuje gmina, do której przynależy nasza działka. Przed zakupieniem działki warto udać się do gminy w celu zasięgnięcia informacji co do planowego zakupu. Przede wszystkim chodzi o sprawdzenie, czy gmina nie planuje przeprowadzenia w tym miejscu jakichś inwestycji. Zdarzały się już takie przypadki, że inwestor kupował działkę, zaczynał tworzyć wykopy pod fundamenty i nagle rozpoczynała się budowa autostrady, która blokowała takie inwestycje.

Brak Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego – co wtedy zrobić?

Musisz wiedzieć, że nie każda gmina w naszym kraju ma opracowany wspomniany już wcześniej Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Czy to oznacza, że możemy bezkarnie wybudować dom na działce? Niekoniecznie. W tym wypadku obligatoryjne jest zgłoszenie się do Urzędu Gminy po to, aby zostały wydane warunki zabudowy. Jest to szczegółowy spis wszystkich wytycznych, które opisują wprost, co możemy wybudować. Z tego dokumentu pozyskasz więc informację, jaka może być maksymalna powierzchnia zabudowy, jaki dach możesz skonstruować czy też jak odprowadzać ścieki.

Kupno działki bez wydanych warunków zabudowy

Mnóstwo ogłoszeń dotyczących sprzedaży działek zawiera informacje o tym, że sprzedawany teren nie posiada wydanych warunków zabudowy. Kupno takiej działki może być obarczone pewnym ryzykiem i dlatego zalecamy ostrożność. Tutaj znów dobrym pomysłem będzie zasięgnięcie informacji z Urzędu Gminy. Można wówczas dowiedzieć się, czy istnieje szansa na wydanie warunków zabudowy. Jeśli dostaniemy odmowną decyzję, to działka nie może nam służyć do celów budowlanych. Jest to bez wątpienia ważniejsza kwestia, którą koniecznie trzeba sprawdzić jeszcze przed zakupieniem działki.

Podoba Ci się projekt? Sprawdź, czy możesz go zrealizować!

Ze statystyk wynika, że najwięcej osób zainteresowanych posiadaniem własnego domu postanawia kupić projekt w sieci. Często sugerują się oni wizualizacjami oraz stosunkowo niskimi kosztami budowy, które są tam podawane szacunkowo. Jednak to na co trzeba koniecznie zwrócić uwagę to powierzchnia zabudowy takiego domu. Może się okazać, że zakupisz projekt, którego nie zrealizujesz, ponieważ dom będzie zajmował za dużo miejsca na działce. W decyzji o warunkach zabudowy można niekiedy znaleźć zapiski, że pewien procent obiektu musi zostać czynny biologicznie. Jest to kluczowa informacja dla tych, którzy planują zbudować duży dom. W takim wypadku niekiedy warto rozważyć budowę domu piętrowego, który zajmie mniej miejsca na działce, ale pozwoli na zyskanie sporego metrażu powierzchni użytkowej.

Sprawdzanie przyłączy

Jest to jedna z ważniejszych kwestii, którą koniecznie musisz wyjaśnić przed kupnem działki, na której stanie Twój wymarzony dom. Przede wszystkim trzeba sprawdzić, czy w pobliżu naszej przyszłej działki znajduje się sieć kanalizacyjna, do której możemy podłączyć nasz dom. Jeśli takowej opcji nie ma, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że w decyzji o warunkach zabudowy istnieje zapis o możliwości stworzenia przydomowego zbiornika asenizacyjnego. Niekiedy rozwiązaniem bywa też przepompownia ścieków, ale może ona generować spore koszty. Sprawdź też, czy w pobliżu domu znajduje się linia z gazem oraz sieć wodociągowa.

Podsumowując

Zanim zdecydujesz się na jakiś konkretny projekt, to najpierw skup się na samej działce. To niezwykle istotne, aby działka była odpowiednio przygotowana na budowę. Niektórzy inwestorzy, przed rozpoczęciem budowy sprawdzają też jakość gleby oraz jej nośność. Istnieją nawet firmy, które przeprowadzają dokładne badania gleby przed rozpoczęciem prac budowlanych. Dzięki wynikom z tychże badań możesz ocenić, na jak duży dom możesz sobie pozwolić. Projektów domów jest w sieci mnóstwo i dlatego nie warto podejmować pochopnych decyzji. Lepiej wybrać projekt w czasie, gdy posiadamy już sporą wiedzę o działce i możliwościach, jakie nam ona oferuje. Czasami lepiej wybrać inny projekt niż zdecydować się na przerabianie tego, który wcześniej zakupiliśmy. Koszty związane z wprowadzaniem takowych poprawek mogą być naprawdę bardzo wysokie. Generalnie wniosek jest taki, aby zachować kolejność przy inwestycjach i nie decydować się na wykonywanie pochopnych kroków.