Przejdź do treści

Smart dom – część 2

Już kiedyś zdarzyło nam się napisać parę słów na temat rozwiązań inteligentnych, które stosuje się w domach. Internet rzeczy – z taką kwestią spotykać się można bardzo często i jest to ostatnio temat na topie. Nie wspominamy o tym jednak bez powodu, ponieważ ta kwestia jest ściśle związana właśnie z inteligentnymi domami, w które coraz częściej mamy ochotę inwestować. Mnogość dostępnych rozwiązań sprawia, że z wielu czynności, które dotychczas musieliśmy wykonywać manualnie możemy już w pełni zrezygnować.

Dziś postaramy się znów wspomnieć o kolejnych ciekawych rozwiązaniach, które uczynią Twoje życie łatwiejszym.

Zdalnie sterowane kontakty

Zaczniemy od stosunkowo prostych rozwiązań, które jednak szybko zyskują uznanie ze względu na niezwykłą praktyczność. Mowa tutaj o kontaktach, a dokładniej rzecz ujmując mowa tu o adapterach do kontaktów, które mają na celu umożliwienie użytkownikowi zdalne sterowanie. Te adaptery wkłada się do kontaktu i do nich wtykane są złącza od naszych urządzeń, które chcemy włączać lub wyłączać. Kiedy takie zastosowanie się przydaje? Chociażby wtedy gdy posiadamy w domach elektryczne grzejniki, które uruchamiane są manualnie. Dzięki adapterom możemy z użyciem telefonu komórkowego nagle włączyć lub wyłączyć takie grzejniki. Przypomniałaś sobie, że prawdopodobnie zostawiłaś włączone żelazko, a jesteś już w drodze do pracy? Wystarczy kilka kliknięć na Twoim telefonie komórkowym i do żelazka po prostu przestanie płynąć prąd.

Zdalnie sterowane adaptery do oświetlenia

Ostatnimi czasy w sprzedaży spotykać możemy lampy do oświetlenia domu, do których dołączany jest pilot do zdalnego włączania czy wyłączania lamp. Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie chcemy lub nie możemy zakupić takiej właśnie lampy to warto wybrać adapter, do którego podłączana jest żarówka. Działa on w sposób zbliżony do wspomnianych wcześniej kontaktów. Adaptery zezwalają na włączanie lub wyłączanie światła poprzez jedno kliknięcie przycisku w aplikacji na telefonie. Dodatkowo niektóre modele dają możliwość łatwego przygaszenia światła lub jego rozjaśniania. Opcja ta sprawdza się szczególnie dobrze w przypadku usypiania dzieci.

Centralka do sterowania urządzeniami w domu

Czy przy korzystaniu z systemu Smart Dom zachodzi konieczność łączenia się z każdym urządzeniem z osobna? Otóż właśnie okazuje się, że nie i za to odpowiada urządzenie zwane centralką. Jest to mała jednostka, która łączy się ze wszystkimi urządzeniami, które zalicza się do inteligentnego systemu zarządzania domem. Żeby nie było konieczności korzystania z kilkunastu aplikacji służących do zarządzania poszczególnymi urządzeniami stworzono właśnie centralkę. Dzięki niej możemy za pośrednictwem jednej aplikacji zmieniać ustawienia wszystkich urządzeń, które z centralką zostały sparowane. Trzeba przyznać, że jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które doceniane jest coraz częściej.

Czujniki czadu, dymu oraz zalania

Jak wiadomo – czad, czyli tlenek węgla jest cichym zabójcą. Jego nadmierna ilość wewnątrz pomieszczeń może stanowić śmiertelne niebezpieczeństwo. W związku z tym w domach instalowane są czujniki czadu, które wyposażone są w bardzo czuły sensor, który w krótkim czasie jest w stanie zarejestrować obecność tlenku węgla w powietrzu. Czujniki czadu występują w tradycyjnych wersjach oraz w wersjach inteligentnych. W przypadku tego drugiego rozwiązania może być tak, że czujnik przekaże informacje o wykryciu czadu poprzez powiadomienia push wyświetlane na telefonie komórkowym.

Czujnik czadu niekoniecznie może być tym samym co czujnik dymu. Owszem istnieją czujniki wielogazowe, ale to już są zupełnie inne urządzenia. Czujnik dymu to natomiast takie urządzenie, które ma zapobiegać pojawianiu się źródeł otwartego ognia w pomieszczeniu. Czujniki te rejestrują obecność dymu poprzez wykrywanie cząsteczek niektórych pierwiastków w powietrzu. Również i w tym przypadku istnieją takie wersje urządzeń, które przekazują użytkownikowi informacje poprzez wysłanie alarmu na ekran telefonu.

Czujniki zalania – te urządzenia są niezwykle przydatne wówczas gdy korzystamy już z inteligentnych pralek czy zmywarek. Dlaczego? Otóż wyobraźmy sobie taką sytuację, że wychodzimy do pracy i na pralce ustawiamy, że ma ona się uruchomić za godzinę. Jeśli podczas prania dojdzie do poważniejszej awarii to zalejemy nie tylko swoje mieszkanie, ale również mieszkanie sąsiadów. Koszty remontu mogą być o wiele wyższe niż się spodziewamy. W związku z tym dobrym pomysłem może być zainwestowanie w czujnik zalania. Jest to bardzo małe urządzenie, które umieszcza się przy ścianie bardzo blisko podłogi. Najlepszym miejscem będzie łazienka lub inne pomieszczenie, w którym znajduje się pralka. W przypadku wydostawania się wody z urządzenia, czujnik bardzo szybko to zarejestruje i zacznie nas alarmować o problemie.

Podsumowując…

Jak można zauważyć, systemy Smart Dom to całe mnóstwo ciekawych rozwiązań, których zadaniem jest ułatwianie nam życia. Inwestując w te urządzenia kupujemy sobie wygodę i spokój. Niektóre z tych urządzeń dodatkowo podnoszą poziom bezpieczeństwa w naszym domu. Może to jeszcze bardziej zachęcać do ich kupna.