Każdy z nas stara się ułatwiać sobie życie tak bardzo jak to tylko możliwe. Często okazuje się to możliwe dzięki odpowiednim akcesoriom. Jeśli jesteśmy na etapie budowania lub też urządzania naszego nowego domu to warto od początku stawiać na najróżniejsze dodatki, które uczynią nasze życie łatwiejszym. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na takie dodatki, których nie da się zamontować po jakimś czasie gdy już remont będzie ukończony.
Wybór i montaż oświetlenia LED
Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat bardzo dużą popularność zyskały listwy oraz taśmy LED. Są to energooszczędne źródła światła, które mogą idealnie sprawdzić się w naszym domu. Obecnie występują w zasadzie trzy rodzaje takich listew i taśm, które mogą generować światło:
- ciepłe,
- zimne,
- RGB
Światło ciepłe idealnie pasuje do pomieszczeń, w których ściany pomalowane są w kolorach ciepłych, czyli takich jak pomarańczowy, czerwony czy żółty. Natomiast światło zimne idealnie komponuje się z meblami o jasnych frontach, z jasnymi płytkami oraz ścianami w białym kolorze. Natomiast jeśli chodzi o taśmy RGB to najczęściej montuje się je w pokojach dziecięcych lub też umieszcza się je za telewizorem, gdzie spełnia się ona jako estetyczny dodatek.
Zasilanie listew oraz taśm LED odbywać się może na wiele sposobów. Z powodzeniem możemy zastosować do zasilania power bank, ładowarkę sieciową czy nawet laptopa. W przypadku telewizorów jest tak, że taśmy podłącza się bezpośrednio do nich poprzez port USB. Oczywiście ten sam port jest wykorzystywany do zasilania z power bank oraz ładowarki sieciowej. Trzeba jednak wiedzieć o tym, że niektóre wersje taśm LED dostosowane są pierwotnie do dedykowanej ładowarki. Jeśli jednak posiadamy nieco umiejętności z zakresu lutowania to możemy samodzielnie przerobić takie rozwiązania na wtyk USB.
Wyzwalacze i włączniki
W listwach oraz nowoczesnych taśmach LED można znaleźć dwa rodzaje rozwiązań, które odpowiadać będą za zasilanie poszczególnych diod. Początkowym rozwiązaniem były tradycyjne włączniki I/O, które każdy z nas dobrze zna. Z biegiem czasu zaczęto jednak tworzyć bardziej nowoczesne rozwiązania. Takim bez wątpienia jest włącznik z sensorem ruchu. Przy takich rozwiązaniach włączenie listwy LED odbywa się poprzez ruch dłonią w pobliżu sensora. Wówczas wszystkie diody zostaną zapalone. Ten sam ruch sprawi, że diody zgasną. W sprzedaży od jakiegoś czasu dostępne są także taśmy LED, które posiadają czujnik ruchu o znacznie większym zasięgu. W takim przypadku taśma zostanie zasilona przykładowo po wejściu osoby do pomieszczenia. Rozwiązania tego typu idealnie sprawdzić się mogą w łazienkach. Wystarczy, że wejdziemy do łazienki i stanie się jasność! Jest to naprawdę praktyczne rozwiązanie, które nie będzie wymuszało na nas szukania włączników po omacku w czasie nocy.
Nowoczesne lampy do salonu czy kuchni
Pozostając w tematyce oświetlenia koniecznie trzeba wspomnieć o nowoczesnych lampach. Chodzi dokładnie o takie urządzenia, których uruchomienie odbywa się za pomocą pilota. Chyba każdy z nas doskonale wie jak kłopotliwe bywa wstawanie z łóżka celem wyłączenia oświetlenia w pomieszczeniu, prawda? Dzięki nowym wydaniom lamp można łatwo zmienić barwę emitowanego światła. Zamontowana w tych urządzeniach żarówka jest w stanie emitować takie światło, jakie nam aktualnie odpowiada. Jednym kliknięciem możemy przejść ze światła zimnego w ciepłe. Świetną funkcją jest również przygaszanie światła do odpowiedniego stopnia. Idealnie sprawdza się taka lampa w przypadku dzieci, ponieważ przy usypianiu można włączyć bardzo słabe światło.
Instalacja z uwzględnieniem sieci
W tych czasach praktycznie każdy z nas chce mieć dostęp do Internetu w swoim domu. W związku z tym konieczne jest poprowadzenie odpowiedniej instalacji. Jeśli niekoniecznie wszystkie urządzenia mają dostęp do WiFi to warto pomyśleć o poprowadzeniu w ścianach instalacji, która pozwoli na rozprowadzanie sygnału do różnych pomieszczeń. W sklepach i marketach budowlanych można z łatwością znaleźć specjalne kontakty, które są wyposażone w złącze RJ45. Dzięki niemu możemy w każdej chwili podłączyć do routera telewizor, komputer czy dekoder. Wiele starszych modeli tych urządzeń nie dysponuje modułem do sieci bezprzewodowej. W związku z tym jedynym rozwiązaniem, aby sprzęt ten miał dostęp do sieci globalnej jest połączenie sieciowe kablowe. Do tego wykorzystuje się właśnie złącza RJ45 oraz okablowanie UTP, zwane potocznie skrętką.
Oprócz kontaktów z gniazdami RJ45 można znaleźć kontakty ze złączem satelitarnym, który fachowo nazywany jest wtykiem S. Posiadając w domu takie kontakty możemy uniknąć problemu, jakim jest prowadzenie kabli po podłodze czy ścianie. Pamiętajmy jednak o tym, aby o zamontowaniu kontaktów pomyśleć w czasie remontu. Oprócz nich trzeba oczywiście poprowadzić także okablowanie w ścianie. Jeśli zrobimy to w czasie remontów to unikniemy problemu w przyszłości. Warto wcześniej pomyśleć o niektórych pracach budowlanych, ponieważ sporo nam to może ułatwić.