Przejdź do treści

Od czego zależy wartość nieruchomości?

Inwestowanie w nieruchomości może być atrakcyjną formą lokowania kapitału, ale wymaga ono dokładnego zrozumienia działanie rynku oraz świadomości jego zmienności. Istnieje wiele czynników, wpływających na wartość nieruchomości. Zapoznanie się z nimi umożliwia świadome ulokowanie kapitału, co może skutkować sporymi zyskami. W poniższym artykule przedstawimy kilka kwestii, które wpływają na wartość nieruchomości.

Lokalizacja

Wartość nieruchomości jest uzależniona od bardzo wielu czynników. Jednym z najważniejszych jest lokalizacja. Oczywiście lokale w miastach takich jak Warszawa, czy Wrocław są znacznie droższe niż mieszkania na obrzeżach lub w mniejszych miejscowościach. To jednak niejedyna kwestia istotna w kontekście położenia. Na cenę wpływ ma także: dostępność do transportu publicznego, autostrad, głównych dróg, bliskość centrum miasta oraz atrakcji turystycznych. Liczy się również odległość usług i infrastruktury takiej jak: szkoły, sklepy, czy placówki medyczne. Znaczenie ma nawet klimat i krajobraz. Nieruchomości położone w pięknych górskich lub nadmorskich miejscowościach są zwykle znacznie droższe. Dodatkowo lokale znajdujące się w bezpiecznych okolicach, wolnych od przestępczości i zagrożeń, zazwyczaj są bardziej atrakcyjne dla kupujących, co także nadaje im większą wartość.

Wyposażenie oraz stan techniczny budynku

Kolejny bardzo istotny czynnik dla kupujących nieruchomości to stan techniczny budynku oraz jego wyposażenie. Porządna konstrukcja, nowoczesne instalacje oraz dobrze zaprawione ściany są atrakcyjne, gdyż zwykle nabywca chce uniknąć kosztów związanych z remontami i modernizacją. Ważne jest także wyposażenie. Zakup w pełni wyposażonego mieszkania pozwala zaoszczędzić dużą ilość czasu, dlatego jeśli w mieszkaniu znajdują się meble, sprzęty RTV i AGD, a także takie udogodnienia jak np. klimatyzacja jego wartość staje się większa. Oczywiście należy także wspomnieć o istotności walorów estetycznych. Pięknie zaprojektowane, dokładnie pomalowane i urządzone ze smakiem oraz świadomością najnowszych trendów nieruchomości będą droższe niż te byle jak przygotowane i wyposażone budynki.

Wielkość

Również wielkość nieruchomości ma znaczenie dla jej wartości. Większe mieszkania i domy są zazwyczaj droższe, a ich cena za metr kwadratowy jest niższa niż w przypadku małych lokali. Wielkość nieruchomości może być również ważna w kontekście jej funkcjonalności – duże mieszkanie lub dom mogą być bardziej atrakcyjne dla rodzin z dziećmi, podczas gdy mniejsze nieruchomości są bardziej odpowiednie dla singli albo w par. W kontekście wielkości znaczenie ma nie tylko sama powierzchnia, ale także sposób jej zagospodarowania. Mieszkania wybudowane w funkcjonalny sposób, których przestrzeń użytkowa rzeczywiście jest duża, mają większą wartość niż lokale charakteryzujące się niemożliwymi do wypełnienia wnękami lub wieloma skośnymi, ograniczającymi przestrzeń ścianami.

Koszty utrzymania

Innym czynnikiem wpływającym na wartość nieruchomości są koszty utrzymania. Lokale, które wymagają wyższych kosztów utrzymania, takie jak duże domy z ogrodami czy apartamenty w budynkach z basenem albo siłownią, są zazwyczaj droższe. Natomiast nieruchomości, wymagające niewielkich nakładów, takie jak kawalerki lub małe mieszkania bez balkonów czy ogródków, są zwykle tańsze.

Energooszczędność 

Inną rzeczą, która podwyższa wartość nieruchomości, jest energooszczędność, co oznacza zastosowania specjalnych rozwiązań technicznych i materiałów, które umożliwiają ograniczenie strat ciepła i zużycia energii elektrycznej w budynku. Pozwala to znacznie obniżyć koszty utrzymania mieszkania, zwiększyć komfort użytkowania, a także jest bardzo korzystne z perspektywy ekologicznej. Każda ta cecha zwiększa atrakcyjność lokalu w oczach potencjalnych nabywców.

Sytuacja na rynku nieruchomości

Ostatnia rzecz, która w bardzo znaczący sposób wpływa na wartość nieruchomości to sytuacja na rynku. Jest to najmniej kontrolowany czynnik, gdyż rynek nieruchomości jest bardzo złożonym systemem, na który wpływ mają głównie takie aspekty jak: sytuacja polityczna oraz gospodarcza kraju i wielkość stóp procentowych. W okresach, gdy popyt na nieruchomości jest wysoki, ceny rosną, natomiast gdy spada, najczęściej maleją. Z tego powodu wartość tej samej nieruchomości może być inna w zależności od czasu. 

Podsumowując, wartość nieruchomości jest zależna od wielu bardzo dużej ilości  czynników, w tym lokalizacji, wyposażenia, stanu technicznego budynku, wielkości nieruchomości, kosztów utrzymania, energooszczędności oraz sytuacji na rynku. Warto pamiętać, że każda nieruchomość jest inna i w różnych sytuacjach inne czynniki mogą mieć mniejsze lub większe znaczenie.