Przejdź do treści

Nowoczesny system nawadniania ogrodu

Posiadanie własnego ogrodu oraz dużego trawnika wokół domu to marzenie wielu z nas. Z jednej strony są to niewątpliwie piękne dodatki do naszego gospodarstwa domowego. Z drugiej jednak strony takie udogodnienia wymagają sporo naszej atencji. 

Przygotowywanie ogrodu wiosną to jedna kwestia. Drugą jest natomiast systematyczne nawadnianie, które w czasie lata jest konieczne. Dziś przedstawimy kilka rozwiązań, które pozwalają na nawadnianie praktycznie bez naszego udziału. Wystarczy poświęcić nieco więcej czasu na wstępną konfigurację i później można już tylko cieszyć się z pięknego i nawodnionego ogrodu czy trawnika.

Podlewanie z użyciem cyfrowych sterowników

Cyfrowe sterowniki przeznaczone do podlewania mają jedno bardzo ważne zadanie. Mianowicie chodzi o to, że o określonych porach sterownik ma dawkować odpowiednią ilość wody. Zaprogramowanie takowego sterownika jest bardzo proste i poradzić sobie z tym może nawet laik. W sprzedaży dostępne są ciekawe sterowniki, które po prostu podłącza się pod ujęcie wody, czyli pod kranem. Z drugiej strony sterownika znajdować się ma początek węża ogrodowego, którym woda będzie doprowadzona do właściwego miejsca. Nowoczesne wersje sterowników do nawadniania posiadają duży, czytelny wyświetlacz oraz kilka przycisków, dzięki którym ustawisz harmonogram podlewania.

Sterowniki cyfrowe można podzielić na dwie grupy z racji tego, w jakich miejscach mają one być zastosowane. Wyróżnia się sterowniki do systemów naziemnych oraz podziemnych. W przypadku podlewania roślin z węża ogrodowego sprawdzą się systemy naziemne. To właśnie tutaj sterownik przykręca się do kranów. Cała instalacja jest więc mobilna i łatwo można ją rozłączyć i przenieść w inne miejsce. Takie systemy są dobrym rozwiązaniem w przypadku doraźnego podlewania określonych miejsc w naszym ogrodzie.

Jeśli zależy nam na systematycznym podlewaniu tego samego miejsca co roku to warto zainwestować w podziemny system nawadniania. Tutaj sterownik umieszczany jest już w innym miejscu, ale i cała instalacja jest znacznie bardziej skomplikowana. Trzeba też przyznać, że koszty związane z inwestowaniem w taką właśnie instalację będą wyższe od kosztów instalacji naziemnej. Niewątpliwym plusem jest natomiast to, że w wersji podziemnej nie mamy problemu z widocznymi wężami ogrodowymi. Wszystko znajduje się na niewielkiej głębokości pod powierzchnią trawnika.

Innowacyjne zraszacze turbinowe

Jeśli zupełnie nie mamy czasu czy sił na samodzielne podlewanie ogrodu to warto pomyśleć o zainwestowaniu w zraszacze turbinowe. Ciekawym pomysłem może być system oparty o zraszacze Sprinklersystem. Są to nowoczesne zraszacze wynurzalne. Gdy sterownik wpuści wodę do układu nawadniania to omawiane tutaj zraszacze szybko wynurzą się na kilka centymetrów ponad powierzchnię trawnika. Na skutek dużego ciśnienia dojdzie do automatycznego obracania głowicy. Gdy tylko minie czas ustawiony na sterowniku i woda zostanie wypompowana z układu to zraszacze automatycznie się ukryją. W przypadku dużego trawnika konieczne będzie zainstalowanie większej ilości takowych zraszaczy.

Zraszacze ogrodowe wahadłowe

Posiadając ogród lub trawnik o prostokątnym kształcie to warto zwrócić uwagę na nowoczesne zraszacze wahadłowe. Są to typy zraszaczy, które nie ukrywają się w glebie i są cały czas widoczne na powierzchni. Może być to pewne utrudnienie w przypadku koszenia trawnika. Trzeba jednak podkreślić, że do podlewania powierzchni prostokątnych to takie zraszacze sprawdzają się wręcz idealnie. W sprzedaży dostępne są wersje, które mogą obsłużyć trawnik o powierzchni od 2 do 140 metrów kwadratowych.

Nowoczesne systemy nawadniania kropelkowego

Omawiane powyżej systemy nawadniania wyróżnia jedna wspólna cecha. Mianowicie chodzi o to, że działają one tak, że w pewnym przedziale czasowym wydostaje się ze zraszaczy duża ilość wody. Do trawników te rozwiązania sprawdzą się idealnie, ponieważ woda szybko będzie miała kontakt z glebą i dotrze do korzeni trawy. Natomiast w przypadku gęstej roślinności w ogrodzie już niekoniecznie będzie to dobre rozwiązanie. Dlaczego? Otóż chodzi o fakt, że kropelki wody mogą trafiać na liście i inne bariery, które zatrzymają wodę. Warto więc pomyśleć o systemie kropelkowym.

System nawadniania kropelkowego polega na tym, że woda jest dawkowana roślinom praktycznie bez przerwy. Ilości tej wody są tak małe, że rośliny mają stale zapewnioną wilgotną glebę. Na cyfrowych sterownikach, które są istotną częścią instalacji nawadniania kropelkowego znajdziemy ustawienia pozwalające na skonfigurowanie procesu podlewania. W zależności od roślin, jakie uprawiamy to możemy ustanowić proces podlewania w taki sposób by roślinom dawkowana była zawsze odpowiednia ilość wody. Warto dodatkowo wspomnieć, że istnieją już nowoczesne wersje systemów nawadniania kropelkowego, w których cyfrowy sterownik może być sparowany z aplikacją w telefonie komórkowym. W takim przypadku można jeszcze łatwiej zarządzać procesem podlewania naszego ogrodu czy trawnika.