Nie trzeba nikomu tłumaczyć, że żyjąc w klimacie umiarkowanym konieczne jest ogrzewanie domów. W niektórych przypadkach zdarzać się może tak, że ogrzewanie trzeba będzie uruchamiać już w czasie wczesnej jesieni. Jednak nawet i najbardziej wydajne systemy grzewcze nie będą w stanie skutecznie pokazywać pełnego swojego potencjału jeśli nie zdecydujemy się na ocieplanie naszej nieruchomości. Na ten moment do ocieplania wykorzystuje się całe mnóstwo bardzo ciekawych materiałów. Odwiedzając sklepy i markety budowlane można dostrzec mnogość dostępnych tam materiałów, które stworzone zostały właśnie z myślą o termoizolacji. Warto zapoznać się z parametrami dotyczącymi poszczególnych rozwiązań i wówczas można wybrać coś dla siebie.
Izolacja budynków pianką poliuretanową
Jaki materiał do tej pory był najczęściej kojarzony z ocieplaniem domów? Oczywiście styropian. Przez wiele lat na składach budowlanych i w marketach można było znajdować głównie styropian oraz ewentualnie wełnę mineralną, której możliwości w zastosowaniu były znacznie ograniczone. Natomiast na ten moment dostępnych produktów do ocieplania jest znacznie więc i tylko trzeba wiedzieć na co zwracać uwagę przy zakupie. Obecnie szczególnie ceniona jest pianka poliuretanowa. Materiał ten początkowo nie był jednak w ogóle związany z branżą budowlaną. Stworzono go z myślą aby spełniał rolę wypełniacza podczas produkcji różnych towarów z tworzyw sztucznych. Jednak w piance PUR dostrzeżono znaczny potencjał. Zaczęto zauważać, że jest ona w stanie zatrzymywać ciepło oraz chronić przed chłodem. Wniosek jest więc prosty – powstał materiał idealny do ocieplania domów! Od tego momentu piankę można spotykać bardzo często. Zdecydowanie najczęściej używa się jej jednak wewnątrz budynków. Przez wiele lat z użyciem pianki poliuretanowej ocieplano głównie poddasza budynków. Dzięki temu można było zabezpieczać cały budynek przed utratą ciepła, ponieważ jak wiadomo – ciepłe powietrze zawsze unosi się ku górze. W związku z tym stworzenie termoizolacji na poddaszu sprawia, że cały budynek jest chroniony przed wyziębieniem. Obecnie dużo się jednak mówi o ocieplaniu pianką także innych części budynków.
Jak przebiega ocieplanie pianką PUR?
Jedynym minusem związanym z ocieplaniem pianką poliuretanową jest to, że nie możemy tego zabiegu przeprowadzić samodzielnie. Konieczne jest bowiem dysponowanie specjalną aparaturą do tego typu zadań. Jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z usług firm, które zajmują się ocieplaniem pianką PUR to na miejsce pracy zostanie przywieziony niezbędny sprzęt oraz półprodukty. Pianka poliuretanowa nie jest bowiem tworzona wcześniej. Powstaje ona bezpośrednio po nałożeniu. W skład pianki poliuretanowej wchodzi polikarbaminian oraz specjalna substancja utwardzająca. Bez niej pianka nie mogłaby zachowywać swojej postaci przez długi czas. Wspomniane dwa składniki łączone są ze sobą tuż przed nałożeniem na ocieplaną powierzchnię. Gdy operator urządzenia służącego do nakładania pianki zacznie przystępować do pracy to pianka szybko się utleni. W ciągu pierwszych kilku sekund od nałożenia piana PUR zacznie kilkudziesięciokrotnie zwiększać swoją objętość. Wynika to stąd, że cząsteczki pianki wchodzą w reakcję z cząsteczkami powietrza. Grubość nakładanej warstwy pianki musi być stale kontrolowana. Do tego zadania operator wykorzystuje miernik, którym systematycznie sprawdza jaka jest grubość nałożonej już warstwy. Właściwości pianki poliuretanowej sprawiają, że jest ona dość łatwa w obróbce. Gdy zachodzi taka konieczność to piankę można dowolnie przycinać.
Rodzaje pianki poliuretanowej i ich właściwości
Obecnie do ocieplania domów oraz budynków przemysłowych wykorzystuje się dwa dostępne rodzaje pianki PUR. Są nimi:
– Pianka otwartokomórkowa,
– Pianka zamkniętokomórkowa.
Na pierwszy rzut oka ciężko o rozpoznanie, z którą pianką mamy do czynienia. Jednak jeśli przyjrzymy się ich właściwościom to dostrzeżemy znaczne różnice między tymi materiałami. W przypadku pianki zamkniętokomórkowej jest tak, że jak sama nazwa wskazuje jej pory są zamknięte. W związku z tym taka pianka tworzy jednolitą, zwartą powierzchnię. Przez taką piankę nie może przenikać ani woda, ani też cząsteczki gazów (w tym powietrza). Natomiast w przypadku pianki otwartokomórkowej jest tak, że przepuszcza ona gazy co czasami daje bardzo duże korzyści. Warto zwrócić uwagę na to, że przy zbyt szczelnej izolacji termicznej może dochodzić do występowania tzw. mostków termicznych. W efekcie jest prosta droga do tego, aby w budynku pojawiła się wilgoć. Pianka otwartokomórkowa przepuszcza natomiast parę wodną co sprawia, że nie ma szans na występowania kondensacji pary pomiędzy ścianą a warstwą izolacji. Ten rodzaj pianki jednak nieco słabiej zatrzymuje ciepło, ale różnice są naprawdę niezauważalne.
Bez wątpienia dużą zaletą pianki otwartokomórkowej jest to, że można ją stosować na powierzchniach, które jeszcze nie są w pełni suche. Z racji przepuszczania pary wodnej i tak dojdzie do tego, że cząsteczki wody zostaną odpowiednio odprowadzone. Z użyciem pianki poliuretanowej można bez najmniejszego problemu ocieplić dosłownie każdy rodzaj budynku. Można zastosować piankę zarówno w przypadku budynków murowanych jak i drewnianych. Od jakiegoś czasu dość często praktykuje się także ocieplanie pianką poliuretanową od zewnątrz. W takich przypadkach konieczne jest właściwe ozdobienie elewacji po przeprowadzeniu ocieplania. Do tego zadania coraz częściej stosowany jest siding elewacyjny, któremu nie tak dawno wróżono rychły koniec. Jednak obecnie znów wraca on do łask i świetnie sprawdza się jako obicie na warstwie termoizolacyjnej z pianki PUR. Nie da się również nie zauważyć rosnącej popularności desek elewacyjnych, które mogą wyglądać naprawdę zjawiskowo. Odpowiednie ich zaimpregnowanie dodatkowo sprawi, że nasza elewacja będzie wyglądała świetnie przez długie lata. Sporo porad odnośnie tworzenia elewacji można usłyszeć już od samych pracowników firm zajmujących się ociepalniem.