Ocieplenie budynku ma wiele różnorodnych zalet, dzięki którym można między innymi ograniczyć koszty cieplne budynku. Warto wykonać tego typu czynności przede wszystkim zaraz po wybudowaniu domu. Proces ten można ponowić w ciągu kilku lat. Co warto wiedzieć o ociepleniach i sposobach ich montażu? Sprawdzamy.
Dlaczego warto inwestować w ocieplenia?
Ocieplenia to struktury, które tworzą specjalistyczną warstwę izolacyjną budynku. Dzięki temu można na dłużej zatrzymać ciepło wewnątrz. Tyczy się to również zimna, między innymi podczas lata.
Inwestując w ocieplenia można zaoszczędzić wiele pieniędzy, które płyną przede wszystkim z oszczędności na węglu oraz innym surowcu paliwowym. Jest to bardzo ważne, szczególnie w dzisiejszych czasach.
Ocieplenia z pewnością nie są trudne w montażu, dzięki temu każdy może wykonać je samodzielnie. Wystarczy się do tego odpowiednio przygotować. Osoby, które chciałyby skorzystać z pomocy profesjonalistów, również nie powinny mieć z tym problemu.
Zazwyczaj ocieplenie to dodatkowa warstwa około 20 cm. W ten sposób nie tylko można zapewnić sobie odpowiednie zabezpieczenie przed zimnym, ale również zaoszczędzić miejsce.
Montaż ocieplenia na mokro
Pierwszą metodą na zamontowanie ociepleń będzie ta, która bazuje na kleju. Nazwa ta pochodzi przede wszystkim od gęstości ocieplenia razem z tynkiem. Dodatkowo woda potrzebna jest również do tego, aby móc rozrobić klej i tynk.
Taką metodę można zastosować do wcześniej oczyszczonej oraz przede wszystkim suchej ściany. Tylko wtedy można będzie liczyć na solidność, która jest bardzo ważna, jeśli chodzi o ocieplenia.
Taki rodzaj ocieplenia wykańcza się tynkiem cienkowarstwowy. Można wykonać to jedynie podczas sprzyjającej pogody. Mowa tutaj nie tylko o zachowaniu odpowiedniej temperatury, ale również ma na to wpływ brak opadów oraz wiatru. Wszystko ze względu na fakt, że tynk oraz klej muszą wyschnąć. Warto wspomnieć, że metoda ta jest znacznie bardziej skomplikowana. Wszystko ze względu na fakt, że pokrywa kleju powinna być nie za cienka oraz nie za gruba.
Za pomocą takiej metody można przykleić zarówno styropian, jak i wełnę. Warto zwrócić uwagę na fakt, że nieumiejętne zamontowanie styropianu taką metodą kończy się zazwyczaj kosztownymi usuwaniami. Właśnie dlatego należy dokładnie przemyśleć wynajem profesjonalnej ekipy.
Montaż ocieplenia na sucho
Po mokrej metodzie nadchodzi czas na suchą. W przeciwieństwie do mokrej nie znajdziemy w tym przypadku kleju. Ocieplenia mocuje się przede wszystkim za pomocą technik mechanicznych – gwoździach, kołków oraz śrub.
Do wykonania tej metody ocieplenia potrzebne będą listwy rusztu. To właśnie między nimi najczęściej układa się wełnę. Taką metodą można pokryć zarówno nowe, jak i stare ściany. Jest to bardzo ważne, ponieważ stare budownictwo zazwyczaj używało masywnych materiałów takich jak cegła.
Warto wspomnieć, że montaż ocieplenia na sucho nie wymaga dobrej pogody. Jest to spowodowane faktem, że nie trzeba czekać, aż klej zwiąże się ze ścianą. Można dzięki temu również zaoszczędzić czas, który w przypadku ociepleń jest na wagę złota.
Taką metodę zazwyczaj wybierają osoby, które nie posiadają żadnego doświadczenia.
Ocieplenie to z pewnością bardzo ważny element każdego budownictwa. Warto w niego zainwestować, aby szybko cieszyć się korzyściami. Można to osiągnąć między inni poprzez zatrudnienie odpowiedniej ekipy fachowców. Czasami nawet można wykonać to we własnym zakresie. Pozwoli to na zaoszczędzenie wielu pieniędzy.