Przejdź do treści

Na co zwrócić uwagę przy zakupie działki budowlanej?

Wiele młodych osób poszukuje obecnie dla siebie miejsca do zamieszkania. Niekoniecznie najlepszą decyzją jest zakup mieszkania w mieście. Wielokrotnie usłyszeć można o chęci wybudowania własnego domu. Od czego trzeba zacząć realizację takowych planów? Otóż jedną z ważniejszych kwestii jest zakup działki budowlanej. Istnieje kilka bardzo ważnych aspektów, od których zależy pomyślny zakup. Wbrew pozorom działki mogą skrywać przed nami wiele niechlubnych tajemnic, które mogą wyjść na jaw dopiero po jakimś czasie. Jeśli jakaś działka nam się spodobała to nie należy kierować się naglącym czasem czy niską ceną. Najpierw sprawdźmy, czy na takiej działce da się wybudować dom, w którym spędzimy wiele lat naszego życia.

Lokalizacja

Pierwszym z kryteriów dotyczących kupna działki jest określenie, w jakiej odległości od miejsca pracy zamierzamy zamieszkać. Jedna z reguł dotyczących kupowania działek budowlanych mówi, że im dalej od miasta to, tym bardziej spadają ceny działek budowlanych czy rekreacyjnych. Zapewne wiele osób teraz pomyśli, że przecież można zakupić tańszą działkę z dala od miasta, cieszyć się spokojem i czystym powietrzem a dojazd do pracy to przecież w tych czasach nie jest duży problem. Jednak wraz z takim oddaleniem działki od miasta mogą pojawiać się inne niedogodności. Przykładem może być brak możliwości podłączenia do sieci kanalizacyjnej czy wodociągowej. Ten problem dotykać może również kwestii gazowniczej, ale tutaj problem teoretycznie rozwiązać można poprzez stosowanie butli. Wniosek: działka na wsi położonej z dala od miasta będzie tańsza, ale trzeba liczyć się z dłuższymi dojazdami do pracy oraz należy pamiętać o ewentualnych problemach z dostępem do wodociągu, gazociągu czy nawet sieci kanalizacyjnej.

Ukształtowanie terenu

Pragnąc wybudować dom koniecznie musimy wyrównać, chociaż tę część działki, na której budynek zostanie postawiony. Ceny działek często spadają jeśli działki te są ulokowane na terenie, który niekoniecznie będzie korzystny do budowy. To jeszcze nie wszystko. Od tego jak ulokowana jest nasza działka zależeć mogą późniejsze koszty prowadzenia domu. Zapewne zastanawiasz się jak to możliwe? Otóż chodzi o to, że jeśli nachylenie działki skierowane jest w stronę północną to istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo na naturalny zysk ciepła. Nasz dom może być więc usytuowany w taki sposób, że przez większość dnia ściany domu i jego dach będą zacienione. W efekcie będziemy ponosić większe koszta dotyczące ogrzewania. Kolejnym problemem z tym związanym może być problem z wilgocią, który najczęściej dotyka domów wybudowanych w zacienionym miejscu. Kupując działkę warto też zwracać uwagę na wiatry występujące w danym miejscu. W sieci można natknąć się na różne mapki obrazujące najczęściej występujące wiatry i ich kierunki. Poszukując działki warto wybrać takie miejsce, w którym wybudowany dom będzie osłonięty od bezpośredniego kontaktu z wiatrem. W efekcie również będziemy mogli oszczędzić na ogrzewaniu, ponieważ wiatr także wpływa na wyziębianie budynku.

Odległość od zbiorników, cieków wodnych i rzek

W budowaniu domów szczególne znaczenie może mieć podłoże, na którym nasz dom stanie. W związku z tym powinniśmy poważnie się zastanowić jeśli została nam zaoferowana działka w pobliżu rzek lub mniejszych cieków wodnych. Chodzi o to, że w takich miejscach można spodziewać się gleb żyznych, ale przy tym dość miękkich. Nieruchomość wybudowana w takim miejscu jest w dużym stopniu narażona na pękanie po kilku latach użytkowania budynku. Pamiętajmy o tym, że niestabilne podłoże sprawia, że budynek pracuje. Efekt może być niezbyt ciekawy. Odległość od rzek ma również duże znaczenie z zupełnie innego powodu. Chodzi o to, że jeśli działka nie posiada jeszcze praw budowlanych to możemy mieć problem z ich uzyskaniem. W pobliżu rzek znajduje się bowiem teren zalewowy, który wyklucza możliwość budowania tam domu. Jeśli zdecydujemy się na zakup takiej działki to możemy mieć problem w przypadku chęci wybudowania tam domu całorocznego.

Uzbrojenie działki

Przechodzimy już do poważniejszych szczegółów odnośnie kupowania działek budowlanych. Gdy usłyszymy, że jakaś działka jest uzbrojona to wcale nie oznacza, że znajduje się na niej pole minowe czy jest terenem należącym do armii. Działka uzbrojona to taka działka, która jest wyposażona w dostęp do mediów lub też istnieją realne szanse na ich doprowadzenie, w najbliższym czasie. Poszukując działki warto zwrócić uwagę na to czy w pobliżu znajduje się sieć wodociągowa, czy gazociąg. Kluczowe jest również to, aby działka znajdowała się blisko sieci kanalizacyjnej oraz elektrycznej. Działki uzbrojone są oczywiście znacznie droższe od działek nieuzbrojonych. Jednak z punktu widzenia osoby, która zamierza wybudować na takiej działce dom to jest to fundamentalna kwestia. Działek nieuzbrojonych nie musimy jednak skreślać. Trzeba wiedzieć, że obecnie istnieje możliwość wywiercenia studni głębinowej lub też stworzenie przydomowej oczyszczalni ścieków.