Przejdź do treści

Maty grzewcze – jak to działa?

Rosnące ceny węgla zaczynają poddawać pod wątpliwość sens inwestowania w kotły na paliwo stałe. Budując swój wymarzony dom staniemy jednak przed trudnym wyborem systemu grzewczego. Możliwości jest całkiem sporo. Mamy do wyboru promienniki podczerwieni, ogrzewanie pompami ciepło czy gazem. Dziś wyjaśnimy czym są tajemnicze maty grzewcze, o których usłyszeć można coraz częściej. Mogą one okazać się rozwiązaniem dla osób szukających taniego systemu grzewczego. Sprawdź szczegóły!

Mata grzewcza – co to takiego?

Jest to stosunkowo nowe rozwiązanie, które jednak szybko zyskuje na uznaniu. Maty grzewcze to urządzenia, które układa się w miejscu, w którym w przyszłości położone zostaną panele podłogowe lub też płytki. Urządzenia, o których tutaj mowa wykorzystują promieniowanie podczerwone, które dobrze znamy z ogrzewania się promieniami słonecznymi. Ten rodzaj promieniowania jest też wykorzystywany przez promienniki podczerwieni. Maty grzewcze są więc swego rodzaju promiennikami, które jednak nie wiszą na ścianie, a znajdują się w podłodze. Warto zaznaczyć, że podczerwień ogrzewa przede wszystkim organizmy żywe. Wiązka promieni podczerwonych wnika na głębokość około 4 centymetrów wgłąb ciała i zaczyna skutecznie je ogrzewać. Jest to oczywiście w pełni bezpieczne i do tego prozdrowotne. Promieniowanie podczerwone wykorzystuje się bowiem w sanatoriach, lecznicach, gabinetach rehabilitacyjnych czy w saunach infrared.

Zalety mat grzewczych

Dodać trzeba, że maty grzewcze nie powodują tego, że ogrzewane jest powietrze wypełniające wnętrza pomieszczeń. Przy korzystaniu z tego rodzaju systemów grzewczych powietrze w pomieszczeniach jest o około 2 stopnie niższe niż temperatura, jaką faktycznie jesteśmy ogrzewani. Jakie są tego zalety? Przede wszystkim trzeba wspomnieć, że przy zwykłym ogrzewaniu konwekcyjnym podłogowym dochodzi do wzburzania kurzu z posadzki. Przy matach grzewczych nie dostrzeżesz tego zjawiska. Docenią to więc szczególnie te osoby, które zmagają się z alergiami. Oczywiście nie jest to jedyna zaleta mat grzewczych. Kolejną z nich może być, chociażby łatwość w montażu. Cały system można stworzyć naprawdę szybko i w zasadzie to trudno tutaj coś popsuć. Maty służące do ogrzewania są też praktycznie bezawaryjne co ma kluczowe znaczenie w przypadku ogrzewania podłogowego.

Precyzyjna regulacja temperatury

Korzystając z klasycznego systemu ogrzewania konwekcyjnego trudno o ustawienie i szybkie osiąganie pożądanej temperatury w pomieszczeniu. Maty grzewcze dają możliwość niezwykle precyzyjnego ustawiania temperatury co na pewno docenią osoby, które cenią sobie komfort termiczny. Dzięki nowoczesnym sterownikom można ustawić zupełnie różne temperatury w różnych częściach domu. Możesz ustawić mocniejsze ogrzewanie w pokoju dziecięcym czy w łazience oraz niższą temperaturę w kuchni, czy sypialni. W ten sposób możesz też sporo zaoszczędzić, ponieważ nie marnujesz energii na ogrzewanie ponad potrzeby danego pomieszczenia.

Obsługa zdalna

Mówiąc o matach grzewczych trzeba koniecznie wspomnieć o możliwości zdalnego zarządzania. Nowoczesne modele mat są połączone z innowacyjnymi sterownikami, które pozwalają na sterowanie zdalne. Wystarczy zainstalować odpowiednią aplikację w telefonie komórkowym czy tablecie i można ustawić pożądaną temperaturę. Można też ustawiać odpowiedni harmonogram ogrzewania. Bez problemu włączysz ogrzewanie o określonych porach dnia i sprawisz, że wyłączy się automatycznie w wybranym przez Ciebie momencie.

Czy warto w to inwestować?

Na ten moment z mat grzewczych korzystają tysiące gospodarstw domowych w Polsce. Póki co nie słyszy się zbyt wielu głosów, które mogłyby zniechęcać do wybierania tych rozwiązań. Natomiast trzeba liczyć się z tym, że za jakiś czas mogą wzrosnąć ceny za dostarczanie energii elektrycznej. Wówczas wzrosną też ceny ogrzewania matami grzewczymi. Jednak ta sama sytuacja może wystąpić w przypadku gazu, drewna opałowego czy jakiegokolwiek innego paliwa. Wybór pozostawiamy więc Państwu, ale bez wątpienia maty grzewcze warto wziąć pod uwagę przy budowie domu.