Galopująca inflacja sprawia, że osoby budujące dom poważnie zastanawiają się nad wyborem systemu grzewczego. Do tej pory nie było tak dużych dysproporcji w cenach za ogrzewanie i dlatego sporo jest dylematów, które systemy wybrać. Przez długi czas niemal bezkonkurencyjna wydawała się pompa ciepła.
Obecnie ceny za energię elektryczną sprawiają, że korzystne inwestowanie w takie rozwiązanie poddawane jest w poważną wątpliwość. Pojawiło się sporo zapytań odnośnie ewentualnego zastosowania solarów do ogrzewania domów. Tutaj rodzi się pytanie, czy to w ogóle jest możliwe. Dziś postaramy się odpowiedzieć na to pytanie. Zapraszamy do lektury!
Do czego do tej pory służyły kolektory słoneczne?
Kolektory słoneczne potocznie nazywaną się również po prostu solarami. Instalacja opierająca się o te urządzenia miała początkowo inny cel. Pierwotnym założeniem było tutaj podgrzewanie wody użytkowej i wiele gospodarstw domowych z powodzeniem z takich rozwiązań korzysta. Generalnie kolektory działają w taki sposób, że pozyskują energię cieplną dostarczaną na naszą planetę wraz z promieniami słonecznymi. Taka energia przekazywana jest do rurek, z których zbudowany jest tzw. absorber. Wewnątrz wspomnianych rurek znajduje się woda lub też specjalny, niezamarzający płyn, który szybko się nagrzewa i szybko oddaje ciepło.
Pogoda w Polsce a efektywność kolektorów
Osoby inwestujące w kolektory muszą najpierw ocenić warunki pogodowe panujące w miejscu zamieszkania. Trzeba tutaj wyraźnie zaznaczyć, że inaczej wygląda nasłonecznienie na południu Polski, w centrum oraz w północnej części. Znaczenie ma również ukształtowanie terenu oraz bliskość lasu czy budynków, które mogą ograniczać dostęp promieni słonecznych. Zdaniem ekspertów to właśnie południowa oraz centralna Polska jest najlepszym regionem do inwestowania w solary. Wbrew pozorom, aura w naszym kraju nie zalicza się do najgorszych i w ciągu roku przypada u nas sporo dni słonecznych. Dzięki temu można liczyć na działanie solarów z naprawdę dużą efektownością, ale niestety nie o każdej porze roku. W czasie lata możemy liczyć na wiele godzin skutecznego emitowania promieni cieplnych. Niestety w czasie zimy można liczyć na zaledwie 3 lub maksymalnie 4 godziny w ciągu dnia, aby skutecznie podgrzewać wodę w solarach. Jest to naprawdę bardzo mało i tu może być problem.
Dobór solarów
Bez względu na to czy solary mają być używane do ogrzewania domów, czy też do uzyskania ciepłej wody użytkowej to musimy oszacować potrzeby budynku. Z tego powodu należy wybrać ilość solarów, które miałyby znaleźć się w instalacji. Musisz wiedzieć o tym, że nawet mały dom może potrzebować dość sporo energii cieplnej jeśli nie użyjesz dobrej termoizolacji. Jeśli więc myślisz o stworzeniu instalacji solarnej do ogrzewania to koniecznie zadbaj o odpowiednie ocieplenie budynku. Jeśli chodzi o ilość kolektorów do ogrzewania domu dla czteroosobowej rodziny to szacunkowo można powiedzieć, że potrzeby wynosić będą około 3000 kWh na rok. W przełożeniu na ilość solarów to wyjdzie około 6 m2. Do oszacowania potrzeb budynku warto zaangażować specjalistów, którzy znają się na takich kwestiach. Istnieje bowiem wiele czynników, które mają wpływ na działanie kolektorów słonecznych.
Kiedy rozważyć opcję montowania kolektorów do ogrzewania?
Zdaniem specjalistów nie warto ryzykować i instalować kolektory słoneczne z myślą o stworzeniu z nich głównego źródła ciepła. Idealnie sprawdzą się one natomiast jako opcja pozwalająca na dogrzewanie budynku. Omówiona tutaj instalacja świetnie współpracuje z wieloma innymi rozwiązaniami. Jeśli chciałbyś stworzyć dogrzewającą instalację z kolektorów słonecznych to musisz upewnić się, że Twój dom można nazwać ciepłym domem. Wspomnieliśmy już wcześniej, że ogromne znaczenie ma termoizolacja i tyczy się to zarówno ścian jak i dachu. Kolejną kwestią ułatwiająca ogrzewanie kolektorami jest instalacja podłogowa, która pozwala na efektywniejsze wykorzystanie pozyskanego ciepła.