Ceny na rynku nieruchomości są od lat tematem dyskusji. Szczególnie teraz, kiedy inflacja dotknęła każdą gałęź gospodarki, a wartość nieruchomości poszła diametralnie w górę. Ci, co mają własne mieszkanie w centrum miasta lub duży dom mogą się cieszyć – to przecież tak, jakby wygrali na loterii. Aktualnie posiadanie na własność nieruchomości jest marzeniem wielu Polaków. Każdy przecież chciałby mieć swoje, i tylko swoje, cztery kąty oraz nie musieć się męczyć z wynajmem, którego ceny analogicznie też poszły w górę. Gdy słyszymy o ogromnych cenach mieszkań, zdaje nam się zastanawiać – skąd one się biorą? Zgromadziliśmy dzisiaj dla Was listę najważniejszych czynników, jakie wpływają na ceny na rynku nieruchomości.
Lokalizacja
Oczywiście naszym pierwszym wyborem jest lokalizacja. Ma ona ogromny wpływ na cenę nieruchomości. Mieszkanie w Warszawie może kosztować tyle, co dom jednorodzinny gdzieś na wsi lub w małym miasteczku. Również ceny w obrębie samego miasta się różnią, w zależności od różnych czynników, np. dzielnicy, w której się znajduje, odległości od centrum czy dostępu do komunikacji miejskiej. Sąsiedztwo też ma znaczenie – czy to ważnych obiektów lub parków, rzek, lasów jak i sklepów, szkół, szpitali.
Stan nieruchomości
W tym przypadku liczy się nie tylko same mieszkanie, ale i cały budynek, w którym się znajduje oraz obejście domu. W zależności czy to nowoczesny apartamentowiec, blok, kamienica, czy osiedle domków jednorodzinnych ceny będą się różnić np. za ten sam metraż. Stan nieruchomości jest oczywiście jednym z najważniejszych czynników. Liczy się to, czy mieszkanie jest wyremontowane i kiedy, czy jest gotowe do wprowadzenia się, umeblowane lub nie. Również styl, w którym jest urządzone mieszkanie ma znaczenie, szczególnie w przypadku wynajmu, kiedy to nie decydujemy się na długoterminowe zobowiązanie i nie możemy zmieniać wszystkiego bez zgody właściciela. Oświetlenie i ilość okien też ma znaczenie. Kolejnym ważnym elementem jest stan i wiek sprzętów typu lodówka, pralka, piekarnik – jeżeli są nowe, wartość nieruchomości automatycznie idzie w górę.
Stan prawny nieruchomości oraz czynsz
Następnym czynnikiem jest wysokość czynszu za nieruchomość i to, co w obrębie czynszu jest już zawarte. Również stan prawny nieruchomości – czy posiada akt własności (za nieruchomość, która taki ma zapłacimy więcej), hipotekę, służebność, dożywocie, roszczenia osób trzecich. Mimo, że kwestie prawne wydają nam się często najbardziej przytłaczające i niezrozumiałe, to warto poświęcić czas i zorientować się w tym zakresie, jeżeli chcemy dokonać zakupu nieruchomości, która jest ogromnym wydatkiem i odpowiedzialnością.
Sytuacja na rynku nieruchomości
Ceny nieruchomości kształtowane są również przez czynniki ekonomiczne na rynku. W tym filarze znaczenie ma popyt i podaż, jak i polityka kredytowa oraz ogólna sytuacja gospodarcza w kraju i na świecie. W przypadku chęci do zakupu nieruchomości istotne jest systematyczne sprawdzanie trendów na rynku oraz sytuacji ekonomicznej. W niektórych momentach dużo bardziej będzie nam się opłacało zainwestować w nieruchomość niż w innych. Rynek nieruchomości jest bardzo dynamiczny, dlatego stała obserwacja go jest kluczem do sukcesu.
Inne czynniki
Znaczenie ma również piętro, na jakim się znajduje mieszkanie oraz ogród przy domu – jest lub nie ma, w jakim stanie, i jak duży. Oczywiście powierzchnia mieszkania jest bardzo ważna oraz układ pokoi. Zwróćmy uwagę na to, czy są przechodnie lub jak niesie się głos po nieruchomości. Według zapotrzebowania każdego również znaczenie ma dostęp do miejsca parkingowego i garażu, piwnicy lub komórki lokatorskiej, balkonu i tarasu.