Dom, schronienie, kąt, mieszkanie – wszystkie te słowa nawiązują do miejsca, w którym możemy poczuć się bezpiecznie oraz w pełni możemy być sobą. Jednak, aby móc cieszyć się taką przestrzenią musimy włożyć w to trochę wysiłku w postaci dobrego planowania.
Analiza warunków zabudowy
Pierwszym punktem, który przybliży nas do naszego wymarzonego domu będzie analiza warunków zabudowy oraz zagospodarowania terenu. To nic innego jak dokument, który stworzony jest przez specjalistę, na przykład architekta, zawierający wszystkie najpotrzebniejsze informacje na temat warunków jakie należy spełnić, aby wznieść budynek na działce.
Taki dokument należy przygotować wtedy, gdy teren nie jest objęty MPZP – Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Już pierwsza myśl, jaka pojawia się o budowaniu domu, powinna skłonić przyszłych właścicieli do złożenia odpowiedniego wniosku o otrzymanie WZ.
Takie warunki zabudowy to jednak dodatkowy koszt, bez którego jednak nie można nic zrobić oraz ruszyć z pracami. Zazwyczaj jest on wyceniany na 600 złotych i czeka się na niego około 21 dni.
Księga wieczysta nieruchomości
Księga wieczysta nieruchomości to specjalny rejestr, który jest pewnego rodzaju paszportem konkretnej działki oraz nieruchomości. Znajdziemy tam informacje na przykład określające stan prawny, wszelkie obciążenia oraz dane właściciela.
Dlaczego przeglądanie ksiąg wieczystych nieruchomości ma sens? Oczywiście, że ma. Otóż dzięki niej poznamy między innymi ewentualne zadłużenie, które mogłoby przejść na nas, gdybyśmy zdecydowali się na transakcję. Warto jednak podkreślić, że niekiedy brak takiej księgi nie musi oznaczać problemów z nią. Dzieje się tak, gdy nieruchomość pochodzi z rynku pierwotnego.
Kupno działki
Po wykonaniu powyższych kryteriów dochodzimy do etapu, w którym możemy już zakupić konkretny teren pod budowę. Wybór działki ma ogromne znaczenie, ponieważ to właśnie tu spędzimy znaczną część swojego życia. Miasto, wieś a może obrzeża? Wszystkie te lokalizacje należy dobrze przeanalizować.
Na zakup działki można zdecydować się z własnych oszczędności. Co jednak jeśli się ich nie posiada? Warto wtedy zwrócić się do banku o udzielenie kredytu inwestycyjnego lub najpopularniejszego hipotecznego, gdy posiadamy już na własność pewną nieruchomość. Wówczas pieniążki trafią na nasze konto a my będziemy mogli zakupić bazę domu.
Wybór projektu i wykonawcy
Kolejnym etapem jest wybranie samego projektu oraz wykonawcy procesu budowy. Jest to zaraz po działce bardzo ważna czynność, z którą należy się “przespać”. Mnogość zarówno gotowych projektów, jak i własnych wymysłów jest tak duża, że trudno jest podjąć najlepszą decyzję.
Co do wykonawców jednak warto przede wszystkim dokładnie sprawdzić ich doświadczenie oraz przede wszystkim opinie na ich temat. To kluczowe, aby móc sprawnie przeprowadzić cały proces budowy w przyszłości, bez ewentualnych przestojów w pracy.
Oczywiście sam projekt domu to nie wszystko. Należy również zatrudnić specjalistę, który stworzy budżet na budowę domu. Dzięki niemu właściciel będzie mógł ubiegać się o przydzielenie kredytu oraz wyznaczenie jego konkretnej kwoty.
Zgłoszenie budowy
Ostatnim już punktem będzie zgłoszenie samej budowy. Należy zrobić to w swoim pobliskim starostwie lub Urzędzie Miasta. Najczęściej będzie to wydział architektoniczno-budowlany.
Dostępny tam formularz należy wypełnić oraz dostarczyć do urzędnika. On następnie wytyczy wszystkie czynności, które należy spełnić. Co najważniejsze, samo zgłoszenie budowy jest zupełnie darmowe i czeka się na nie około 21 dni.