Przejdź do treści

Jak podnieść wartość mieszkania pod wynajem?

Mieszkanie do wynajęcia to jedna z najbardziej fundamentalnych i bezpiecznych inwestycji. Niezależnie czy planujesz zakup mieszkania pod wynajem, czy już je posiadasz, a teraz szukasz osób zainteresowanych ofertą. Jest kilka czynników, które podniosą wartość mieszkania pod wynajem, czyli zwiększą Twój zwrot z inwestycji.

Zakup mieszkania dedykowanego do wynajęcia

Jeśli planujesz zakup mieszkania w celu jego podnajmu, weź pod uwagę kilka najważniejszych czynników. Rentowną opcją jest wynajęcie mieszkania studentom.

  • Weź pod uwagę miasta, które cieszą się dobrymi warunkami, a w rankingach są wysoko oceniane w kategorii „miasta przyjazne studentom” Miasta w danej kategorii najczęściej zwyciężają ze względu na ceny mieszkań do wynajęcia.
  • Wybierz lokalizację blisko uczelni. Zastanów się nad mieszkaniem bliżej centrum lub wybierz mieszkanie, które znajduje się blisko chociaż jednej uczelni. Wysoko cenionym atutem będzie możliwość dostania się do szkoły wyższej w ciągu maksymalnie 20-minutowego pieszego spaceru.
  • Wybierz mieszkanie bez przechodniego pokoju. Studenci zazwyczaj decydują się na sharded house – czyli wspólne wynajmowanie mieszkania w kilka osób. W tym wypadku duże znaczenie ma ilość pokoi oraz ich funkcjonalność. Jeśli mieszkanie składa się z łazienki, sypialni oraz kuchni, do której można się dostać przechodząc przez salon, ciężej będzie wynająć takie mieszkanie 2-3 osobom, niż w przypadku standardowego mieszkania składającego się z 2 oddzielnych sypialni.

Współczesne standardy mieszkań do wynajęcia

Odświeżenie mieszkania przed każdym wynajmem to w dzisiejszych czasach niemalże obowiązek. Rzadko którego studenta zadowoli już dzisiaj styl PRL. Każda osoba zainteresowana mieszkaniem wymaga neutralnych ścian oraz praktycznej powierzchni, coraz częściej rozumianej jako panele lub parkiet. Niewielkim kosztem w dzisiejszych czasach jest zakup nowych i niekoniecznie bardzo drogich mebli, które znacząco zwiększą zainteresowanie naszą ofertą.

Należy unikać pozostawienia w mieszkaniu drobnych rzeczy osobistych, a także roślin doniczkowych modnych w poprzedniej epoce. Wykładziny dywanowe są jedną z najmniej praktycznych nawierzchni w mieszkaniu przeznaczonym pod wynajem.

Umowa ze studentami – czy w tym wypadku można wymienić zalety?

Studenci to osoby, które wynajmują mieszkanie na wyznaczony okres, który zazwyczaj pokrywa się ze studenckim rokiem akademickim. Dzięki takiemu rozwiązaniu mieszkanie generuje stałe zyski przez około 8 miesięcy w roku. Dodatkowo pozostaje wolne w okresie wakacyjnym.
Czas wakacji wcale nie musi być okresem wolnym od przychodu. Okres wakacyjny to czas, podczas którego miasto odwiedza wielu turystów. Miasta, które cechują się wysokim odsetkiem studentów w okresie zimowym i turystów w okresie letnim to idealne miejsca na ulokowanie kapitały w postaci mieszkania.

Dzięki wynajęciu lokalu studentom kolejną zaletą może być fakt, że w momencie zakończenia umowy, obie strony mogą zdecydować się o jej przedłużeniu. Jeśli właściciel nie był zadowolony ze współpracy – w kolejnym roku akademickim po prostu ma możliwość wyboru kolejnych lokatorów bez wypowiedzenia umów oraz ewentualnego procesu eksmisji.

Wynajem angielski – zainwestuj w tłumacza

Jeśli nie mówisz płynnie w języku angielskim – zainteresuj się ofertami lektorów języka angielskiego. Najprawdopodobniej wydaje Ci się to dziwnym pomysłem, jeśli chodzi o tematykę inwestycji pod wynajem. Coraz częściej Polska jest wybierana przez obcokrajowców jako miejsce idealne do obycia studiów. Szczególnie oblegane są miasta, w których działają uniwersytety medyczne. Ściągają one coraz większą rzeszę cudzoziemców.

Obcokrajowiec znacząco różni się od polskiego studenta. Jeśli zainwestujesz w klimatyzację oraz zmywarkę do naczyń, mieszkania pozostawisz w neutralnych barwach, a wystrój zachowa skandynawski styl – możesz spodziewać się większego zwrotu z inwestycji. Nie zapomnij o ogłoszeniu z możliwością kontaktu w języku angielskim. Dzięki takim czynnikom cenę wynajmu możesz podnieść standardowo o około 30% ceny wyjściowej i z pewnością nie należy martwić się o brak zainteresowania.

Mieszkanie – to od zawsze i przez wszystkich doradców inwestycja uważana, za niemalże pozbawianą ryzyka ze stosunkowo wysoką stopą zwrotu. Niezależnie od rodzaju mieszkania i warunków można liczyć na stabilne zyski.