Przejdź do treści

Jak bezpiecznie kupić nieruchomość?

W życiu wielu osób nadchodzi moment, w którym muszą oni sprostać zadaniu, jakim jest kupno swojej własnej nieruchomości. Oprócz cieszenia się nią nawet do końca życia warto skupić się jednak na kilku najważniejszych czynnikach, dzięki którym zyskamy co do niej pewność. Jak zakupić nieruchomość bezpiecznie? Sprawdzamy.

Czerwone flagi – czyli co powinno zwiększyć naszą czujność?

Naszą czujność powinno tak naprawdę wzbudzić całe przedsięwzięcie, jakim jest zakup nieruchomości. Z pewnością oszustów na nim nie brakuje. Nawet jeśli zapewniania sprzedającego są klarowne oraz wzbudzające zaufanie, to powinniśmy zachować zimną krew.

Z pewnością nie musimy posądzać sprzedającego o oszustwo z góry. Należy jednak realnie podchodzić do tak ważnej inwestycji, jaką jest zakup nieruchomości.

Po pierwsze warto sprawdzić treść dokumentacji z tym, co znajduje się rzeczywiście na konkretnej nieruchomości. Czy aby na pewno zgadza się cały metraż? Czy numery księgi wieczystej są prawidłowe? Czy właściciel wtórnej nieruchomości posiada oryginał jej zakupu?

Podczas rozmowy ze sprzedającym zwróćmy uwagę na to, jak reaguje na nasze uwagi dotyczące konieczności przemyślenia decyzji. Z pewnością powinien on wiedzieć o tym, że taki zakup nie można zrealizować już na pierwszej wizycie. Jego naciski dotyczące kupna powinny wzbudzić u nas wątpliwości.

Nie zapominajmy również o tym, aby kontrolować stan ogólny budynku. Oczywiście sprzedawca może zapewniać, że nieruchomość jest utrzymana w jak najlepszej kondycji. Warto jednak upewnić się co do jego racji biorąc ze sobą specjalistę budowlanego. To właśnie on będzie mógł skonfrontować wszystkie zapewnienia właściciela. Zaniepokoić nas powinny wszelkie przebarwienia na ścianach, zapach wilgoci w budynku oraz nieszczelność drzwi i okien.

Nieruchomość – lokalizacja

Oprócz wspomnianych wcześniej czerwonych flag warto zwrócić uwagę również na lokalizację nieruchomości. Jest ona ważna, ponieważ to właśnie tam mamy zamiar spędzić całe życie lub jego pewną część.

Zwracajmy uwagę na obecność sklepów, szkół, przystanków autobusowych, jakość dróg oraz tereny zielone. Wszystkie te elementy będą mogły wpłynąć na nasz komfort w przyszłości lub nawet w chwili, w której chcemy się przeprowadzić.

Dobra lokalizacja w niektórych sytuacjach pomaga również w przyszłości sprzedać nieruchomość ze zwiększonym zyskiem. Jak wiadomo ceny domów oraz mieszkań nieustannie szybują do góry.

Nieruchomość – pośrednik

Osoby bez większego doświadczenia na rynku nieruchomościowym powinny niekiedy zainwestować w dobrego pośrednika. Jest to osoba, która nie tylko posiada wiedzę dotyczącą umów, ale również wszystkich formalności, które należy uwzględnić chcąc kupić posiadłość.

Pośrednik może sporządzić szczegółowy raport dotyczący rentowności inwestycji oraz skupi się na niebezpiecznych elementach, które dostrzegł po oględzinach nieruchomości. Bez dwóch zdań będą to przydatne informacje, dzięki którym będziemy mogli uniknąć wielu problemów oraz nieprzyjemności.

Należy pamiętać o tym, że przy zakupie nieruchomości sami możemy zaproponować sprzedającemu pewne zmiany na przykład w treści umowy i nie tylko. Dzięki temu zyskamy lepsze warunki zakupu. Z pewnością w tym przypadku kluczowy okaże się pośrednik, który posiada odpowiednią wiedzę.

Aby bezpiecznie kupić mieszkanie warto zwracać uwagę na wspomniane wcześniej elementy. To właśnie one będą mogły korzystnie wpłynąć na cały przebieg transakcji. Jednocześnie chronią kupującego przed jakimikolwiek problemami.