Branża dotycząca wirtualnych pieniędzy zaczyna przybierać na sile. Wciąż dostrzegać możemy wzmożone zainteresowanie zarówno Bitcoinem jak i wieloma innymi kryptowalutami. Wraz z tym wzrostem zainteresowania dostrzegać można pojawianie się wątpliwości co do legalności tej branży. Szczególnie młodzi inwestorzy zadają pytania, czy inwestowanie i obrót kryptowalutami jest w Polsce legalny. Nikt przecież nie chciałby narażać się na dotkliwe kary nakładane przez Urząd Skarbowy. W dzisiejszym artykule postaramy się wyjaśnić te enigmatyczne zagadnienia. Zapraszamy do lektury!
Kryptowaluty – status prawny w Polsce
W wielu dużych, rozwiniętych gospodarczo, krajach kryptowaluty są uznawane za legalne i tak też postrzega się obrót tym środkiem finansowym. Zarówno w Polsce jak i wielu krajach należących do Unii Europejskiej można więc bez obaw zajmować się inwestowaniem w kryptowaluty. Najczęściej jest tak, że kryptowaluty są w jakimś kraju w pełni dozwolone lub też ich status prawny jest po prostu jeszcze nieuregulowany. W związku z tym nie można karać za działanie w tej branży. Warto dodać, że niektóre kraje, jak przykładowo Chiny, ograniczają korzystanie z kryptowalut do minimum. Natomiast Salwador już w 2021 roku przyjął Bitcoina jako środek płatniczy, który został oficjalnie uznany w tym kraju. Polski Minister Finansów dopuszcza obrót kryptowalutami, ale nie mają one statusu żadnego instrumentu finansowego.
Kwestie podatkowe
Skoro coś, co jest związane z inwestycjami zostaje dopuszczone do funkcjonowania w jakimś kraju, to automatycznie w grze pojawiają się kwestie podatkowe. Nie inaczej sytuacja wygląda w Polsce w przypadku kryptowalut. Otóż zostały one dopuszczone do użytku i dlatego konieczne jest odprowadzanie od tego podatków. Jakich? Długo się zastanawiano nad tym jak powinny być zakwalifikowane kryptowaluty. Ostatecznie stwierdzono, że najbardziej odpowiednim rozwiązaniem będzie to, że obrót (i tym samym przychód ze sprzedaży) będzie zakwalifikowany jako zyskiwanie przychodu z kapitału pieniężnego.
Co z podatkiem VAT?
Jeśli chodzi o Unię Europejską to jeszcze w 2015 roku Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że zakup oraz sprzedaż kryptowalut jest w pełni zwolniony z opodatkowania podatkiem VAT. Nie oznacza to jednak tego, że możemy zupełnie ominąć płacenie podatków dotyczących Bitcoinów i innych kryptowalut. W myśl przepisów konieczne jest odprowadzanie podatku dochodowego dotyczącego przychodu z kapitału pieniężnego. Pamiętajmy o tym, że omijanie płacenia podatków może mieć naprawdę poważne konsekwencje prawne. Najczęściej efektem takich uchybień jest nakładanie dość wysokich kar na osoby, które dopuściły się takiego naruszenia prawa. Nie wytłumaczymy się tutaj niewiedzą, ponieważ rozważając jakąkolwiek inwestycję mamy obowiązek zapoznania się z kwestiami prawnymi.
Legalność kopania kryptowalut – jak to wygląda w Polsce?
W naszym kraju dopuszczone zostało nie tylko inwestowanie i obrót kryptowalutami, ale również ich pozyskiwanie zwane kopaniem. Ta czynność, która wymaga sporych mocy obliczeniowych jest dopuszczona, ale pod pewnym warunkiem. Mowa tu oczywiście znów o podatkach. Jeśli od wypłaconych i uzyskanych przychodów odpowiednio się rozliczymy z Urzędem Skarbowym to możemy w pełni legalnie kopać kryptowaluty. Pamiętajmy o tym, że nie w każdym kraju tak to wygląda. Należy się z tym liczyć jeśli mamy zamiar pozyskiwać cyfrową walutę w innych krajach. Zakaz wspomnianego kopania nałożyły przykładowo takie kraje jak Indie, Nepal, Bangladesz, Boliwia, Pakistan, Kirgistan, Algieria, Egipt, Ekwador, Iran czy Maroko. Takich państw może być więcej, więc przed rozpoczęciem kopania za granicą należy dokładnie sprawdzić, czy jest to legalne.
Zmiany prawne
Branża dotycząca wirtualnych walut jest stosunkowo młoda. W związku z tym wciąż wprowadzane są różne zmiany i poprawki w prawie. Jeśli chcemy uniknąć przykrych konsekwencji prawnych, warto od czasu do czasu sprawdzać co się zmienia. Nieznajomość prawa szkodzi, więc warto być na bieżąco. Jednak odpowiedź na pytanie postawione w tytule jest prosta – w Polsce kryptowaluty są legalne i można bez obaw w nie inwestować. Oczywiście pamiętać trzeba o podatkach.