Przejdź do treści

Fundamenty – czym zasypywać i ocieplać?

Proces budowy domu zawsze rozpoczyna się od stworzenia wykopów pod fundamenty. Są one bez wątpienia jedną z najważniejszych części budynku i dlatego na fundamentach nie wolno oszczędzać. Wielu inwestorów zadaje sobie pytania odnośnie zasypywania fundamentów od wewnętrznej strony. Czy warto zastosować do tego celu glinę pochodzącą z wykopów?

Czy może jednak lepszym rozwiązaniem będzie piasek? W dzisiejszym artykule postaramy się to wyjaśnić. Poruszymy również kwestię tego, czym należy fundamenty ocieplić. Zapraszamy do lektury!

Zewnętrzna część fundamentów – wybór materiałów

Przy wyborze materiału do obsypywania fundamentów od zewnętrznej strony warto sugerować się rodzajem gleby, na której stanie nasz dom. Uniwersalnym i najbardziej polecanym z materiałów jest jednak żwir oraz piasek. W niektórych przypadkach istnieje możliwość używania ponownie gleby pochodzącej z wykopów. Wszystko zależy od tego, z jakim rodzajem gleby mamy do czynienia. Materiał do obsypania fundamentów powinien pozwalać na swobodny przepływ wody. Zapobiegnie to powstawaniu wilgoci na zewnętrznej stronie konstrukcji.

Materiał do obsypania fundamentów od wewnątrz

Kluczową kwestią przy wyborze wspomnianego materiału jest jego zdolność do przepuszczania wody. Jeśli zastosujemy glebę o dużej spoistości to zachodzi poważne ryzyko gromadzenia się wody pod budynkiem. Specjaliści z branży budowlanej zdecydowanie odradzają stosowanie gleby z wykopów. Również nie jest polecane stosowanie humusu oraz iłu. Warto natomiast stosować piasek lub żwir. Sprawdzić się też może drobny tłuczeń, który może być zmieszany z piaskiem lub żwirem.

Zabezpieczanie przed wilgocią

Jest to niezwykle ważna kwestia, ale sporo osób o niej zapomina. Izolacja na fundamentach powinna być tworzona zarówno w wersji poziomej, jak i pionowej. Poprzestając na izolacji poziomej ryzykujemy to, że może dojść do dostawania się cząsteczek wody do wnętrza konstrukcji właśnie od boków. Jakie materiały sprawdzą się do hydroizolacji? Ostatnimi czasy dużym uznaniem darzona jest papa, masa bitumiczna czy specjalna folia fundamentowa. Niektórzy inwestorzy decydują się także na zastosowanie emulsji asfaltowej, mas KMB lub ewentualnie wybierają szlamy uszczelniające.

Dlaczego to tak ważna kwestia?

Brak izolacji przeciwwodnej może mieć poważne konsekwencje i to nie tylko dla samych fundamentów. Jeśli zapomnisz lub świadomie pominiesz czynności polegające na stworzeniu wspomnianej izolacji to może dojść do zawilgocenia budynku. Woda w sposób kapilarny może być łatwo podciągana ku górnym partiom budynku. W związku z tym nie chodzi tu już jedynie o same fundamenty. Brak właściwego zabezpieczenia stanowi zagrożenie dla ścian naszego budynku.

Czym ocieplać fundamenty?

Na ten moment za najskuteczniejszy materiał do ocieplania fundamentów uważa się styrodur. Materiał ten inaczej zwany jest XPS. Chcąc zastosować ten materiał warto wcześniej uzgodnić to z kierownikiem budowy. Najczęściej bywa tak, że do ocieplania fundamentów stosuje się styrodur o grubości od 8 do 12 centymetrów.

Podsumowując

Stając w obliczu wyzwania, jakim jest budowa wymarzonego domu, będziemy zmuszeni zacząć od wykonania fundamentów. Nie należy się tutaj śpieszyć ani podejmować pochopnych decyzji. Odpowiednio stworzone i zabezpieczone fundamenty pozwolą na przystąpienie do dalszych prac bez obaw o stabilność powstającej konstrukcji. Nie warto oszczędzać na materiałach, które mają być zastosowane zarówno do hydroizolacji jak i do ocieplania naszej konstrukcji.