Przejdź do treści

Efektywne ogrzewanie niekonwencjonalnymi metodami

W czasie zimy zaczynamy mocniej dostrzegać to, jak ważną kwestią jest właściwe ogrzewanie naszych domów. Przez wiele lat, zdecydowana większość z nas korzystała z systemów grzewczych, które były dość proste. Zarówno w systemach centralnego ogrzewania jak również w zwykłych kominkach chodzi o podgrzewanie powietrza, jakie znajduje się w pomieszczeniach. W nowoczesnych rozwiązaniach stosuje się coraz częściej metodę ogrzewania, która w rzeczywistości samego powietrza nie podgrzewa. Wydawać się to może zdumiewające i mało prawdopodobne, ale są takie systemy, które podgrzewają osoby i przedmioty znajdujące się wewnątrz pomieszczenia.

Systemy infrared – czym są i jak działają?

O systemach grzewczych infrared można było usłyszeć już jakiś czas temu. W szczególności słyszały o nich te osoby, którym zdarzało się korzystać z sauny. Technologia infrared jest technologią, która polega na emitowaniu fal podczerwieni, które zaczynają generować ciepło po zetknięciu z przeszkodą. Jeśli promiennik podczerwieni zostanie skierowany w stronę naszego ciała to automatycznie zaczniemy odczuwać przyjemne ciepło. Przy tym trzeba zaznaczyć, że wdychać będziemy powietrze chłodne, które nie zostanie podgrzane przez wymienione wyżej fale. Od jakiegoś czasu promienniki podczerwieni nie znajdują zastosowania jedynie w saunach. Z powodzeniem zakupić możemy promienniki, które emitować będą fale we wnętrzu naszego domu.

Czym zasilane są panele emitujące promienie podczerwone?

Promienniki na podczerwień są bardzo często nazywane promiennikami. Te urządzenia zasila się energią elektryczną. Trzeba jednak zaznaczyć, że promienniki nie pobierają bardzo dużych ilości energii. Ze statystyk wynika, że nowoczesne wersje promienników są jedną z najtańszych opcji pozwalających na ogrzewanie domu. Niewątpliwą ich zaletą jest też to, że nowoczesne promienniki mogą być sterowane zdalnie. Za pomocą telefonu komórkowego możemy ustalać harmonogram pracy tych urządzeń grzewczych. Istnieją ciekawe centrale, które pozwalają na łatwe zarządzanie wieloma urządzeniami i do nich zaliczają się również promienniki.

Idealne rozwiązanie dla alergików

Efektywność ogrzewania promiennikami podczerwieni to oczywiście największa zaleta tych urządzeń. Jednak to nie wszystko, za co użytkownicy cenią sobie takie rozwiązania. W przypadku zwykłych, tradycyjnych systemów grzewczych jest ten problem, że podgrzewane powietrza wznieca kurz, który znajduje się na podłodze czy meblach. Podczas działania systemu grzewczego kurz ciągle jest wzniecany i alergicy mają więc znaczny problem. Korzystając z promienników podczerwieni nie będziemy mieć tego problemu. Z racji, że promiennik nie podgrzewa powietrza to nie krąży ono w pomieszczeniu i kurz pozostaje na posadzce. Wielu alergików korzystających z ogrzewania podczerwienią bardzo mocno docenia te rozwiązania.

Promienie podczerwone niczym promienie słoneczne

Przybliżając zasadę działania nowoczesnych promienników podczerwieni najłatwiej porównać to do ogrzewania promieniami słonecznymi. Promienie słoneczne również niosą ze sobą falę, która jest niewidoczna dla ludzkiego oka. Jeśli jednak znajdujemy się w miejscu nasłonecznionym to zaczniemy dostrzegać, że fale podczerwone nas ogrzewają. Identyczna sytuacja powstaje przy uruchamianiu promienników podczerwieni. Fala niewidzialna dla ludzkiego oka wnika na głębokość kilku centymetrów wgłąb naszego ciała i zaczyna efektywnie je ogrzewać. Ogrzewane są również różne przedmioty znajdujące się w pomieszczeniu. Oddając zgromadzone ciepło może więc dochodzić do podgrzewania powietrza, ale jest to ogrzewanie bardzo mało efektywne.

Korzystając z ogrzewania promiennikami podczerwieni trzeba wspomnieć o pewnej bardzo ważnej kwestii. Nie należy się bowiem posługiwać zwykłym termometrem domowym jeśli używamy omawianego tutaj systemu. Wyniki, jakie wskaże termometr niekoniecznie będą wskazywały miarodajne wyniki. Nie należy przejmować się tym, że termometr wskaże, że w naszych pomieszczeniach panuje temperatura wynosząca około 15 stopni Celsjusza. Jeśli promienniki będą uruchomione to przy takiej temperaturze odczuwać będziemy przyjemne ciepło.

Jakie są koszty ogrzewania promiennikami podczerwieni?

Wybierając system grzewczy do naszego domu czy budynków przemysłowych zawsze analizujemy koszty stworzenia systemu oraz koszty jego eksploatacji. Jeśli chodzi o dom jednorodzinny to koszty stworzenia całej instalacji grzewczej nie będą bardzo duże. W zależności od mocy, panele grzewcze na podczerwień mogą kosztować od 300 do nawet 2000 zł. Ostatnimi czasy prawdziwym hitem są panele grzewcze w wersji dekoracyjnej. Możemy spotkać się z tym że w sprzedaży oferuje się panele przyozdobione ciekawym ornamentem. Niektóre z firm, które zajmują się produkcją promienników fal podczerwonych oferuje stworzenie personalizowanych wersji. Oznacza to, że możemy samodzielnie zdecydować co ma znajdować się na frontach naszych paneli oraz jaki kolor ma dominować na całym urządzeniu.