Obecnie ceny materiałów budowlanych z jakimi możemy się spotkać są bardzo wysokie. Cierpi na tym cała branża budowlana oraz sami chętni na budowę swojego wymarzonego domu. Tak wysokie ceny sprawiają, że coraz więcej osób zastanawia się nad budowaniem domów szkieletowych. Można spotkać się też z tym, że są one nazywane kanadyjskimi. Wciąż w naszym kraju podchodzi się dość sceptycznie do tych konstrukcji, ale czy słusznie? Właśnie o tym chcemy dziś napisać parę słów.
Domy szkieletowe a wiatr
To właśnie ta kwestia jest najczęściej poruszaną przy okazji rozmów na temat domów szkieletowych. Oglądając amerykańskie filmy katastroficzne można wysnuć wniosek, że faktycznie domy z lekkich konstrukcji są dość mocno podatne na wpływ wiatru. Jednak fikcja filmowa tutaj swoje robi. W przypadku domów szkieletowych tworzonych w Polsce nie ma absolutnie żadnych obaw o ich stabilność. Nawet przy ekstremalnie, jak na polskie warunki, wiatrach nie dochodziło nawet do uszkodzenia dachów. Wbrew pozorom i przede wszystkim wbrew plotkom, domy kanadyjskie są naprawdę wytrzymałe. Nawet jeśli zakupiliśmy działkę w miejscu częstego występowania porywistych wiatrów to nie musimy obawiać się o stabilność naszej konstrukcji.
Czy domy szkieletowe są z drewna?
Jest to jeden z najczęściej powielanych mitów w branży budowlanej. Domy, o których tutaj mowa przywędrowały do nas ze Stanów, a następnie z zachodniej części Europy. Początkowo faktycznie to właśnie drewno było dominującym materiałem budulcowym tychże konstrukcji. Jednak z biegiem czasu wiele drewnianych elementów zamieniano elementami z aluminium, stali czy tworzyw sztucznych. Nie należy więc pod żadnym pozorem stawiać znaku równości między domami drewnianymi a domami kanadyjskimi.
Zysk ciepła i jego emisja
Żeby nie było tak kolorowo to trzeba wspomnieć o pewnej bolączce domów kanadyjskich. Otóż ściany w nich są stosunkowo cienkie co ma duże przełożenie na nadmierne nagrzewanie oraz na wychłodzenie budynku. Producenci domów, które tu opisujemy dokładają wszelkich starań, aby stworzyć konstrukcje odporne na mróz oraz na zbyt duże nasłonecznienie. Stosuje się już różne rodzaje wypełnień i efekty są naprawdę obiecujące.
Czas budowy
Biorąc pod uwagę tę kwestię trzeba od razu zaznaczyć, że dominuje ona ponad innymi. Domy szkieletowe powstają bardzo szybko i w porównaniu z budowaniem domów murowanych można liczyć na skrócenie czasu o jakieś 3-4 miesiące. Niewątpliwą zaletą jest też fakt, że bardzo szybko będziemy dostrzegać postęp prac. Wizja rychłego wprowadzenia się do nowego domu będzie nam coraz bliższa i bardziej realna. Na korzyść domów murowanych przemawia natomiast możliwość samodzielnego wykonywania wielu prac. Budowa metodą gospodarczą odpada w przypadku tworzenia szkieletowych konstrukcji. Tutaj całą pracę zleca się specjalistom, którzy doskonale wiedzą jak się zabrać za poszczególne etapy budowy. Można jeszcze dodać, że na czas tworzenia domów szkieletowych w dużym stopniu wpływa robienie fundamentów. Ogólnie prace ziemne są zawsze czasochłonne i tego nie da się uniknąć nawet przy tworzeniu małych domów z drewna.
Ile lat taki dom wytrzyma bez remontu?
Sceptycyzm dotyczący domów szkieletowych opiera się w dużym stopniu o teorię mówiącą, że taka konstrukcja nie będzie wielopokoleniowa. Twierdzi się, że takie obiekty mogą posłużyć maksymalnie kilkadziesiąt lat i później nie będą nadawały się do użytku. Jest to jednak tylko teoria, która jest przy tym mocno naciągana. Domy szkieletowe, których budulcem jest stal, aluminium, drewno i płyty OSB to konstrukcje, którymi możemy się cieszyć zarówno my jak i nasze dzieci.
Dom szkieletowy będzie tańszy od murowanego?
Niestety nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Chodzi o to, że domy szkieletowe mogą powstawać na wiele różnych sposobów i niekoniecznie każdy z nich będzie tani. Specjaliści z branży budowlanej twierdzą jednak, że prawidłowo wybudowany dom murowany powstanie przy mniejszym nakładzie kosztów niż prawidłowo wybudowany dom szkieletowy. Słowem klucz jest tutaj słowo „prawidłowy”. Można bowiem stworzyć dom kanadyjski „po kosztach”, ale niekoniecznie będzie to dobry pomysł. Lepiej czasami doinwestować niż później przeprowadzać skomplikowane remonty, które wynikały z nadmiernego oszczędzania na pewnych kwestiach. Tak czy inaczej domy szkieletowe to ciekawa alternatywa dla klasycznych domów murowanych oraz domów wykonanych z drewna. Projektów nowoczesnych domów jest obecnie sporo więc naprawdę mamy w czym wybierać.