Przejdź do treści

Czy warto ufać producentom paneli na podczerwień?

Na temat paneli grzewczych na podczerwień ostatnimi czasy mówi się bardzo dużo. W zasadzie to o samym ogrzewaniu mówi się sporo. Ogromny wpływ na to ma fakt, że galopująca inflacja zaczyna mocno dotykać branży grzewczej i już snuje się wizje bardzo drogiego ogrzewania w najbliższym sezonie grzewczym. Z tego powodu coraz więcej osób zaczyna interesować się technologią ogrzewania domów podczerwienią. Czy warto w pełni ufać producentom paneli grzewczych na podczerwień? Postaramy się nieco wyjaśnić tę kwestię.

Marketing podstawą generowania zysków

Przy sprzedaży promienników na podczerwień jest tak samo jak przy sprzedaży jakichkolwiek innych urządzeń. Liczy się odpowiednia reklama i takie poprowadzenie kampanii reklamowej, aby utwierdzić odbiorców w przekonaniu, że promowany produkt naprawdę ma same zalety. Zapewne o zaletach promienników słyszałeś już często. Mówi się, że są tanie w eksploatacji, niezwykle skuteczne w ogrzewaniu i do tego genialnie się prezentują. Ogólnie rzecz biorąc tak właśnie jest, ale… przy idealnie docieplonym domu.

Producenci paneli grzewczych na podczerwień często informują, że ich panele są skuteczne jeśli posiadasz dom z dobrą izolacją. Przy tym nie jest sprecyzowane co to dokładnie znaczy „dobra izolacja”. Dla jednej osoby wystarczające jest ocieplenie ścian styropianem a inni za ocieplony dom uznają ten, który posiada strop z grubą warstwą wełny. Dobra czy bardzo dobra izolacja to pojęcie względne. Na stronach internetowych firm, które zajmują się sprzedażą paneli grzewczych na podczerwień można znaleźć ciekawe kalkulatory, które teoretycznie mają dać nam miarodajne wyniki co do sensowności inwestowania w panele grzewcze w naszym domu. 

Kalkulatory do przeliczania mocy paneli 

Wybierając panele grzewcze czy jakiekolwiek inne urządzenia mające generować ciepło w naszym domu trzeba wiedzieć, jakie jest zapotrzebowanie energetyczne naszego budynku. Nie ma tutaj jasnego, uniwersalnego przepisu mówiącego o tym, że przykładowo pięć paneli o mocy 300 W wystarczy do ogrzania domu o powierzchni użytkowej wynoszącej 130 m 2. Jeden taki dom może być skutecznie ogrzany taką ilością paneli a inny będzie potrzebował dwukrotnie takiej liczby. W związku z tym trzeba być bardzo ostrożnym przy pełnym ufaniu wynikom z kalkulatorów. Można się czasami bardzo mocno zdziwić tym jak wygląda rzeczywistość w porównaniu z wynikami, jakie były nam prezentowane w kalkulatorach. 

Szeroko zakrojone kampanie marketingowe 

Zanim ślepo zaufasz jakiemuś producentowi paneli grzewczych lub też sprzedawcy, który będzie na swojej stronie internetowej zachwalał te rozwiązania to przypomnij sobie ten akapit. W dzisiejszych czasach marketing internetowy odgrywa ogromną rolę w sprzedaży fizycznych i cyfrowych produktów. W przypadku promienników podczerwieni bywa tak, że specjaliści od marketingu, którym powierzono poprowadzenie kampanii dla producentów tych urządzeń publikują wiele pozytywnych wpisów, które mają zachęcać do wybierania tych urządzeń. Niejednokrotnie spotkać się można ze wpisami na forach internetowych, które w rzeczywistości publikowane są przez roboty. 

Wchodząc na forum internetowe poświęcone tematyce ogrzewania możesz natknąć się na wiele wpisów, które zachwalają panele podczerwieni. Z wpisów wnioskować można, że publikują je osoby, które faktycznie z takich urządzeń korzystają. Jednak nigdy nie możesz mieć co do tego pewności. Pamiętaj, że takie komentarze mogą być pisane na zlecenie. W rzeczywiści osoba je pisząca może nawet nie wiedzieć jak wygląda promiennik podczerwieni. 

Podsumowując 

Powyższy artykuł absolutnie nie ma na celu deprecjonować promienników podczerwieni. Są to naprawdę świetne urządzenia, którymi można świetnie ogrzewać czy dogrzewać pomieszczenia. Tu chodziło przede wszystkim o obnażenie pewnych zachowań, które mają wpływać na Twoją podświadomość i zachęcać do wybierania tych produktów mimo tego, że niekoniecznie akurat u Ciebie się one sprawdzą. Zachęcamy więc do wnikliwej analizy różnych produktów zanim zdecydujemy się na ich zakup.