Przejdź do treści

Budowanie wymarzonego domku na działce

Działki rekreacyjne ostatnimi czasy cieszą się niebywałym uznaniem. Coraz więcej osób mieszkających w kamienicach czy blokach z wielkiej płyty zastanawia się nad zainwestowaniem we własną działkę rekreacyjną, która będzie doskonałą odskocznią od zgiełku miejskiego oraz codziennych problemów w pracy. Na działkach rekreacyjnych często chcemy stworzyć domek, który będzie dla nas schronieniem na czas wykonywania prac na działce. W takowych domkach możemy także bezpiecznie przechowywać różne narzędzia ogrodowe. Niektórzy zastanawiają się także nad wybudowaniem domku, który będzie całoroczny i będzie mógł nam służyć o każdej porze roku. Do budowania domków letniskowych oraz całorocznych trzeba się jednak właściwie przykładać.

Kwestie dotyczące pozwoleń

Czy na wybudowanie domku letniskowego muszę posiadać stosowne zezwolenie? Czy postawienie takiego domku bez zezwolenia będzie kwalifikowane jako samowolka budowlana? Okazuje się, że niekoniecznie. Wszystko zależy od tego, jaką powierzchnię użytkową będzie posiadał nasz domek oraz z ilu kondygnacji będzie się on składał. Zgodnie z polskimi przepisami dotyczącymi budowania domków letniskowych możemy zupełnie bez obaw postawić obiekt o powierzchni użytkowej, która nie przekracza 35 metrów kwadratowych. Jednak pamiętajmy tutaj o pewnej bardzo ważnej kwestii. Otóż chodzi o to, że pomiary dokonywane są po zewnętrznej krawędzi ścian. W związku z tym jeżeli wewnątrz budynku powierzchnia będzie wynosiła równe 35 metrów kwadratowych to po obliczeniach wykonanych z zewnątrz wynik ten będzie większy.

Budynki sezonowe pełniące rolę letniskowych nie mogą też być obiektami piętrowymi. Najbezpieczniej będzie jeśli zdecydujemy się więc na mały domek parterowy. Przepisy zezwalają jednak na to, aby wybudować antresolę, na co też wiele osób się decyduje. Czy jest konieczność zgłaszania budowy? Tak! Należy pamiętać o tym, że nawet jeśli nasz planowany obiekt będzie mieścił się w wymaganej powierzchni oraz będzie obiektem parterowym to jednak przed rozpoczęciem prac powinniśmy zgłosić chęć wybudowania domku. Ale uwaga – nie jest to równoznaczne z uzyskiwaniem zezwolenia na budowę. Takie zezwolenie będzie konieczne tylko wtedy gdy będziemy planowali wybudowanie domku całorocznego o większej powierzchni.

Co z planem budowy i projektem?

Jeśli kiedykolwiek mieliśmy okazję budować dom to z pewnością zauważyliśmy, że wymaga się od takich osób zakupienia planu oraz projektu budynku. Kierownik budowy następnie musi się tegoż planu trzymać podczas wykonywania prac. Czy w przypadku domków letniskowych jest tak samo? Okazuje się, że nie. Chcąc wybudować mały domek letniskowy, który będzie spełniał powyżej wymienione wymogi to nie będzie konieczności zakupywania projektów. Automatycznie będziemy też mogli zrezygnować z konieczności zatrudniania kierownika budowy czy nawet samej firmy budowlanej. Jeśli posiadamy jakieś umiejętności z zakresu budownictwa to bez większych problemów będziemy mogli samodzielnie stworzyć cały domek. Pamiętajmy jednak o tym, że podczas jego stawiania musimy kierować się rozsądkiem i stosować do reguł dotyczących tworzenia takich obiektów. Budynek musi być po prostu wykonany zgodnie ze sztuką budowlaną. Postawiona konstrukcja nie może stwarzać zagrożenia dla innych osób, zwierząt czy też nieruchomości znajdujących się w pobliżu.

Jaki materiał wybrać do budowy domku letniskowego?

Chęć wybudowania domku letniskowego będzie wymuszała na nas konieczność wyboru materiałów, z jakich on powstanie. Domki letniskowe z reguły budowane są z drewna co jest raczej dobrym wyborem. Jeśli planujemy stworzyć jedynie obiekty, które służyć mają sezonowo to drewno sprawdzi się doskonale. W przypadku tworzenia domków całorocznych zaleca się już bardziej inwestowanie w konstrukcje murowane. Jeśli jednak koniecznie chcemy stworzyć domek letniskowy całoroczny z drewna to należy go właściwie ocieplić. Warto do tego zadania wykorzystać wełnę mineralną czy też styropian. Takie warstwy ochronią też domek przed nadmiernym nagrzewaniem w czasie lata.