Przejdź do treści

Wybieranie płytek na schody zewnętrzne

Trzeba przyznać, że coraz częściej w różnych miejscach spotykać można płytki. Widujemy wersje ceramiczne, gresy czy kamienne. Budowanie domu to czynność, która z płytkami i ich układaniem jest bardzo mocno związana. Oprócz układania płytek wewnątrz domu widuje się rozwiązania zastosowane na świeżym powietrzu. Pragnąc zainwestować w takowe płytki trzeba jednak koniecznie wiedzieć jakie płytki wybierać oraz jak należy je układać, aby mogły nam długo służyć. Zapraszamy do lektury, w której wyjaśniamy czym się kierować przy zakupie płytek oraz dlaczego ważne jest ich właściwe układanie.

Płytki zewnętrzne – wybierz najlepsze modele

Na początku trzeba wyraźnie zaznaczyć, że płytki przeznaczone na zewnątrz to nie są te same płytki, które stosujemy do użytku wewnętrznego. Koniecznie trzeba wziąć pod uwagę czynniki, które każdego dnia będą towarzyszyły naszym płytkom. Przede wszystkim mowa tutaj o dużej wilgotności oraz zmieniającej się temperaturze. Gdy te dwa czynniki się złączą to do uszkodzenia płytek może dojść bardzo łatwo.

Wybierając płytki przeznaczone do użytku zewnętrznego trzeba koniecznie uwzględnić nasiąkliwość. Na ten moment zdecydowana większość producentów płytek zewnętrznych deklaruje, że ich stopień nasiąkliwości nie będzie przekraczał 3%. Natomiast warto zwracać uwagę na to, aby ten stopień był możliwie jak najniższy. Dlaczego ma to tak duże znaczenie? Chodzi o to, że im większa nasiąkliwość to, tym więcej cząsteczek wody może znaleźć się wewnątrz płytki. W efekcie może dojść do uszkodzenia struktur płytki zarówno przez samą obecność wody jak i dodatkowo gdy dojdzie do tego niska temperatura to płytka może zacząć pękać. Płytki przeznaczone do zastosowania zewnętrznego, jakie znajdziemy obecnie w sklepach i marketach budowlanych często cechują się nasiąkliwością na poziomie 0,5% co jest bez wątpienia świetnym wynikiem. Takich właśnie płytek warto poszukiwać.

Ryzyko poślizgnięcia – płytki reliefowe i ryflowane

Od płytek zewnętrznych wymaga się nie tylko tego, aby się pięknie prezentowały. Równie ważną, a nawet i ważniejszą kwestią jest to, aby płytki zapewniały bezpieczne użytkowanie. Z racji zastosowania płytek na zewnątrz i kontakcie z czynnikami atmosferycznymi trzeba uwzględnić możliwość poślizgnięcia się. Żeby możliwie jak najbardziej zniwelować ryzyko tego zjawiska zaczęto produkować płytki wyposażone w ryfle. Ten rodzaj płytek cechuje się specjalnymi nacięciami, które umiejscowione są przy samej krawędzi. Płytka z ryflem powinna być położona w taki sposób, aby nacięcia znajdowały się przy skraju schodków. Jako minus płytek ryflowanych można wymienić to, że w przypadku zabrudzenia takowych płytek dość ciężko się je pielęgnuje. Zanieczyszczenia mogą bowiem wnikać wewnątrz żłobień.

Płytki reliefowe to kolejny ciekawy produkt, który pozwala na zmniejszenie ryzyka występowania poślizgu. Ten rodzaj płytek charakteryzuje się tym, że cała powierzchnia płytek nie jest gładka. Na każdej płytce znajduje się wzór, który jest wypukły. Dzięki temu płytka zachwyca swoim wyglądem i przy tym staje się mniej śliska. Nie ulega wątpliwości, że za takową płytkę będziemy musieli zapłacić znacznie więcej niż za tradycyjną, prostą płytkę o gładkiej strukturze. Płytki reliefowe dostępne są w najróżniejszych wzorach. Ostatnimi czasy na rynku zdecydowanie dominują płytki, które posiadają drewnopodobne zdobienia.

Układanie płytek – przygotowanie powierzchni

Przymierzając się do samodzielnego położenia płytek na powierzchni naszych schodów powinniśmy najpierw właściwie przygotować powierzchnię. Zanim położymy pierwszą warstwę kleju warto dokładnie oczyścić nasze schody, pozbyć się z nich pyłu oraz w miarę możliwości odtłuścić schody. Dobrym pomysłem może być to, aby najpierw położyć płytki na sucho, czyli bez stosowania zaprawy klejowej. Pozwoli nam to na łatwiejsze oszacowanie tego ile materiału będzie trzeba zużyć.

Żeby zaprawa klejowa do płytek przylegała właściwie to warto przeprowadzić gruntowanie powierzchni schodów tak samo jak robimy to przy okazji malowania ścian. Grunt powinniśmy nałożyć skrupulatnie na całą powierzchnię schodów. Dopiero po jego zastosowaniu możemy zacząć nakładać klej.

Zachowywanie spadów na płytkach

Już wiemy, że płytki zewnętrzne są mocno narażone na wpływ wody. W związku z tym podczas układania powinniśmy stworzyć spadki. Obecnie stosuje się najczęściej taką praktykę przy układaniu płytek zewnętrznych, że spadki wynoszą około 1 lub 2 stopni. To w zupełności wystarczy do tego, aby woda swobodnie spływała z powierzchni schodów a przy tym spadek nie jest zauważalny bez poziomicy. Tak mały stopień spadków nie będzie też wpływał na bezpieczeństwo podczas użytkowania schodów.

Słowem podsumowania

Z remontem często jest tak, że w trakcie kończą nam się fundusze. Rozwiązań tego problemu jest wiele – pożyczenie środków od rodziny, znajomych lub skorzystanie z promocyjnej oferty chwilówki.

Gdy zakończymy układanie płytek na naszych schodach to musimy uzbroić się w cierpliwość. Zgodnie z zaleceniami producentów zapraw klejowych powinny one schnąć około 2-3 dni. Po tym czasie możemy zacząć prace polegające na tworzeniu fug. W marketach dostaniemy gotowe zaprawy fugowe, które nakłada się bardzo szybko a czas ich schnięcia wynosi zaledwie 30 minut.