Przejdź do treści

Zabezpieczanie posadzek przed zarysowaniami

W niektórych budynkach posadzki są szczególnie mocno narażone na uszkodzenia. W naszych domach z reguły nie mamy tego problemu, ale wykluczyć tego również nie można. Jeśli w naszym domu oprócz nas mieszkają jakieś zwierzęta to ryzyko uszkodzenia posadzki znacznie rośnie. Warto więc pomyśleć o przeprowadzeniu polimeryzacji. Zabieg ten pozwala na efektywne zabezpieczenie posadzki przed wpływem najróżniejszych czynników mechanicznych.

Na czym polega polimeryzacja podłóg?

Polimeryzacja to zabieg, który bardzo często nazywany jest także akrylowaniem. Trzeba więc wiedzieć, że chodzi o ten sam zabieg. Proces zabezpieczania posadzki polimerami polega na nałożeniu ich na powierzchnię posadzki i odczekaniu na wyschnięcie. Wydawać się to może proste, ale trzeba uwzględnić, że cały proces jest dość czasochłonny i wymaga sporo zaangażowania. Poszczególne etapy prac opisujemy w dalszych akapitach. Warto jeszcze dodać, że po poprawnym przeprowadzeniu polimeryzacji na powierzchni posadzki tworzy się jednolita, bardzo wytrzymała warstwa, która skutecznie uchroni naszą posadzkę przed zarysowaniami. Akryl przejawia bardzo dobre wyniki w testach. Proces nakładania akrylu przebiega zawsze wieloetapowo i wymaga tego, aby stosować odpowiednie techniki oraz sprzęt.

Poszczególne etapy polimeryzacji podłóg

Zanim przystąpimy do procesu polimeryzacji podłóg to koniecznie musimy zwrócić uwagę na opinie o ekipie, którą zamierzamy zatrudnić do tejże pracy. Konieczne jest bowiem to, aby za polimeryzację zabierały się osoby, które mają już bogate doświadczenie w tym temacie. Przy polimeryzacji nie można niczego na siłę przyśpieszać. Wspominano już, że cały proces jest wieloetapowy i między jednym a drugim etapem może zachodzić konieczność odczekania na wyschnięcie warstw. Polimeryzacja wymaga również niebywałej dokładności.

Etap pierwszy – czyszczenie, odtłuszczanie i suszenie posadzki

Pierwszym etapem przy przeprowadzeniu polimeryzacji posadzek jest ich dokładne czyszczenie. Do tego zadania wykorzystuje się najczęściej specjalistyczne maszyny. Od właściwego wyczyszczenia posadzek zależeć może bardzo wiele. Jeśli etap czyszczenia będzie pominięty to łatwo może dojść do tego, że polimery po prostu nie będą właściwie przylegały do powierzchni podłóg. Posadzka przed polimeryzacją musi być dodatkowo poddawana odtłuszczeniu oraz musi być idealnie sucha. Jeśli nie zadbamy o wysuszenie to może dojść do nieprawidłowego powiązania ze sobą preparatów polimeryzujących. Mogą też z czasem pojawiać się skazy na posadzce.

Etap drugi – gruntowanie

Istnieją takie rodzaje posadzek, na które nie można od razu nałożyć akrylu. Dlaczego? Ponieważ nie zostanie on odpowiednio związany i nie osiągniemy właściwego efektu. Taką posadzką jest przykładowo posadzka betonowa, która ma dużą skłonność do wchłaniania różnych substancji. Czy posadzki betonowej nie da się polimeryzować? Oczywiście, że się da. W takich przypadkach konieczne jest wcześniejsze gruntowanie posadzki. Zabieg gruntowania sprawia, że posadzka jest znacznie bardziej przystosowana do nałożenia na nią warstwy akrylu. Ostateczny efekt będzie na pewno zadowalający i posadzka będzie wolna od ewentualnych skaz, które mogą wystąpić przy polimeryzowaniu nieprzygotowanej powierzchni. Etap gruntowania niekoniecznie musi być wykonywany. Zabieg ten stosuje się jedynie wówczas gdy wymaga tego powierzchnia, na którą nakładany będzie akryl.

Etap trzeci- nakładanie warstwy polimeryzującej

Gdy posadzka jest już wystarczająco sucha, odtłuszczona i czysta to można przystąpić do nakładania pierwszej warstwy akrylu. Zapewne zastanawiają się Państwo nad tym ile takich warstw musi zostać nałożonych. Otóż jest to kwestia, która może zależeć od wielu czynników. Przede wszystkim chodzi o rodzaj posadzki. Niektóre posadzki wymagają tego, aby położyć nawet kilka warstw, a czasami wystarczą jedynie dwie warstwy. Dużą rolę odgrywa tutaj chłonność posadzki. Kolejnym czynnikiem, który determinuje to ile warstw ma być nałożonych jest predyspozycja posadzki. Jeśli po przeprowadzeniu polimeryzacji posadzka ma mieć kontakt z czynnikami, które mogą ją łatwo uszkodzić to ważne jest nałożenie wielu warstw polimerów.

Etap końcowy – konserwacja i pielęgnacja

Nie ma takich materiałów, które by były w stanie wytrzymywać każdy rodzaj uszkodzeń i dodatkowo samoczynnie się regenerować. Mimo tego, że posadzka polimeryzowana jest o wiele bardziej odporna od zwykłej posadzki to jednak trzeba liczyć się z koniecznością jej pielęgnowania jeśli chcemy zachować jej walory na dłużej. Odpowiednio pielęgnowana posadzka sprawia, że dłużej zachwyca swoim wyglądem oraz utrzymuje właściwości odpornościowe. Pragnąc zachowywać walory i wygląd polimeryzowanych posadzek warto stosować preparaty pielęgnujące i konserwujące, które w swoim składzie również zawierają polimery. Dzięki nim możliwe będzie regenerowanie ewentualnych uszkodzeń czy pęknięć w powłoce. Bardzo ważna jest również właściwa technika przy pielęgnowaniu posadzki.