Planując stworzenie nowoczesnego systemu grzewczego trzeba koniecznie zwrócić uwagę na wszystkie nowinki z branży grzewczej. Ostatnimi czasy zaczęło się pojawiać całe mnóstwo świetnych urządzeń, które mogą okazać się wręcz strzałem w dziesiątkę jeśli chodzi o ogrzewanie naszych domów, budynków gospodarczych czy też obiektów przemysłowych.
Czym dokładnie jest pompa ciepła?
Na temat pomp ciepła można niekiedy dość dużo usłyszeć. Jednak wiele osób tak naprawdę nie wie czym są i jak działają pompy ciepła. Zaliczasz się do takich właśnie osób? Nie mogłeś więc trafić lepiej. Postaramy się dokładnie wytłumaczyć czym jest pompa ciepła, jakie są jej rodzaje oraz przede wszystkim jak działa.
Pompa ciepła to nic innego jak urządzenie, które przechwytuje ciepło z zewnątrz i przy wykorzystaniu niektórych zjawisk fizycznych doprowadza to ciepło do naszych domów. W pompach zachodzi wymiana ciepła i dlatego wielokrotnie spotykać się można, z tym że pompy ciepła nazywane są także wymiennikami. Obecnie wyróżnić możemy pompy:
- powietrzne,
- wodne,
- gruntowe
Jak działa pompa ciepła powietrzna?
Ten rodzaj pomp jest bardzo popularny w naszym kraju. W przypadku tego urządzenia chodzi o przechwytywanie ciepła jakie znajduje się w atmosferze poza naszą nieruchomością. Na skutek skraplania dochodzić może do wymiany ciepła nawet wówczas gdy temperatura na zewnątrz jest bardzo niska. W tym właśnie tkwi cały sekret pomp, które z każdym dniem zyskują na popularności. Pompy ciepła w wersji powietrznej w zasadzie nie wymagają skomplikowanych instalacji. Ten rodzaj pomp montuje się bardzo szybko i już od pierwszych chwil pompa jest w pełni zdatna do działania.
Pompy gruntowe
Jak wiadomo z lekcji geografii sporo ciepła znajduje się również na pewnej głębokości w glebie. Już nawet na kilku metrach można znaleźć bogate źródło ciepła. Wystarczy takie ciepło odpowiednio pozyskać. Pompy ciepła w gruntowym wydaniu właśnie takie dają możliwości. Tutaj trzeba jednak wspomnieć o tym, że pompy gruntowe dzielą się na pompy z kolektorem pionowym i poziomym. Pompy w wersji poziomej są w stanie pozyskiwać mnóstwo ciepła, ale mają przy tym sporą wadę. Chodzi o to, że takie pompy posiadają kolektor umieszczony na znacznej powierzchni na działce i nie jest on umieszczony na dużej głębokości. Działki, pod którą zamontowany jest taki wymiennik ciepła nie możemy właściwie zagospodarować. Nie ma możliwości aby w takim miejscu został wybudowany jakikolwiek budynek. Jedyne co może się znajdować nad wymiennikiem to trawnik. W zasadzie jest to jedyny minus gruntowych pomp ciepła w takim właśnie wydaniu. Tenże minus nie zmienia jednak tego, że pompy gruntowe są najbardziej popularne i wyróżniają się największą wydajnością ze wszystkich dostępnych rodzajów pomp.
Wspomniane już wcześniej pompy gruntowe z kolektorem pionowym działają natomiast w nieco inny sposób. Tutaj wymiennik ciepła umieszczany jest wąskim otworze, który wiercony jest na bardzo dużą głębokość. Wymiennik umieszczany jest nawet na głębokości przekraczającej sto metrów. Z lekcji fizyki zapewne doskonale wiemy, że im niżej tym temperatura jest znacznie mniej podatna na wahania. Oznacza to, że pompy ciepła z kolektorem pionowym zapewnią nam większą stabilizację. Temperatura na większych głębokościach raczej utrzymuje się na podobnym poziomie przez cały rok. W pompach z wymiennikiem pionowym dużą zaletą jest też to, że nie zachodzi tutaj ryzyko wahania temperatury poprzez wpływ zewnętrznych czynników. Zmiana warunków atmosferycznych nijak nie wpłynie na efektywność działania pompy ze wspomnianym wyżej wymiennikiem. Co natomiast z minusami? Czy takie pompy są więc idealnym rozwiązaniem?
Z racji tego, że nowoczesne wersje pomp ciepła gruntowych z wymiennikiem pionowym korzystają z ciepła skumulowanego na dużej głębokości to konieczne jest wykonanie bardzo głębokich odwiertów. Łatwo można się więc domyślić, że automatycznie wzrosną koszty dotyczące stworzenia takiego odwiertu. W zasadzie jest to jednak jedyny minus tych pomp ciepła. Jako kolejny duży plus wymienić można to, że takie pompy nie zajmują nam powierzchni użytkowej na trawniku. Miejsce, w którym wpuszczany jest kolektor pionowy zajmuje obszar nie większy niż 1x1m.
Pompy wodne
Ten rodzaj pomp przez wiele lat nie był w ogóle doceniany. Jednak z biegiem czasu się sporo zmieniło. Zaczęto wykorzystywać te pompy częściej z tego powodu, że są one bardzo efektywne. Pompy wodne wykorzystują ciepło zgromadzone w wodzie. Wiadomo, że na pewnej głębokości woda już nie zamarza więc nawet zimą panuje tam dodatnia temperatura. Jeśli w pobliżu naszego domu znajduje się więc naturalny ciek wodny to warto pomyśleć o stworzeniu w jego brzegach instalacji pozyskującej ciepło. Od jakiegoś czasu słyszy się również o popularność rozwiązań, które polegają na umieszczaniu wymienników ciepła w stawach czy nawet w większych oczkach wodnych. Naukowcy pracują stale nad wodnymi pompami ciepła, aby było możliwe pozyskiwanie jeszcze większych ilości ciepła z wody.
Trudno jednoznacznie powiedzieć, które rodzaje pomp ciepła okażą się w Twoim przypadku najlepsze. Trzeba liczyć się z tym, że w niektórych miejscach ukształtowanie terenu czy rodzaj gleby zachęca do zainwestowania w pompę gruntową. Natomiast czasami lepszym pomysłem jest wykorzystywanie naturalnych cieków wodnych znajdujących się w pobliżu naszego domu. Tak czy inaczej, w pompy ciepła warto inwestować, ponieważ są one w stanie generować ciepło, które pochodzi wprost z natury. Jeśli zależy Ci na czystym powietrzu i dodatkowo chcesz ogrzać swój dom to pompy ciepła są właśnie dla Ciebie.