Przejdź do treści

Wybór najlepszej podkaszarki na działkę

Posiadanie własnej działki bez dwóch zdań jest dużym krokiem w dorosłym życiu. Jednak w związku z nabyciem ziemi dochodzą nam pewne obowiązki. Jednym z tych, który niekoniecznie przypada nam do gustu jest koszenie trawy. Dziś postaramy się opowiedzieć jaki rodzaj kosiarki najlepiej sprawdzi się na działce i jakie akcesoria warto dodatkowo zakupić. Zapraszamy do lektury i mamy nadzieję, że będzie ona pomocna.

Po pierwsze – rodzaj trawnika do koszenia

Nosząc się z zamiarem zakupienia kosiarki, musimy najpierw poważnie zastanowić się nad tym, do czego będziemy jej używać. Inaczej dobiera się kosiarki do koszenia mocno zarośniętych działek a inne kosiarki poleca się do podkaszania dobrych traw przy ogrodowych skalniakach. Warto zwrócić też uwagę nie tylko na gęstość traw, ale także na ich rodzaj. Pamiętaj, że niektóre rośliny posiadają na tyle twarde łodygi, że ich skoszenie zwykłą kosiarką ogrodową jest niemalże niemożliwe. Wybierając kosiarkę trzeba więc uwzględnić ten aspekt.

Po drugie – rodzaj kosiarki i jej moc

W sklepach i marketach ogrodniczych możesz natknąć się na ogromną ilość różnorakich kosiarek, podkaszarek czy kos. Musisz wiedzieć, że bardzo ważną kwestią jest wybór modelu z silnikiem, którego moc pozwoli na wygodne koszenie. Kosiarki dzielą się na elektryczne i spalinowe. Jest to w zasadzie dość ogólny, ale ważny podział. Posiadając działkę poza miastem, do której nie masz jeszcze podciągniętych żadnych mediów to najbardziej sensownym rozwiązaniem będzie wybór kosiarki spalinowej. Nie wymaga ona dostępu do prądu w przeciwieństwie do podkaszarek i kosiarek elektrycznych.

W przypadku kosiarek czy też podkaszarek elektrycznych ich moc przedstawia się w watach. Natomiast jeśli chodzi o kosiarki spalinowe to tutaj już mowa o koniach mechanicznych. Zbyt słaba kosiarka to poważny problem. Zawsze lepiej więc wybrać kosiarkę mocniejszą niż zbyt słabą. Nie warto próbować zestawiać ze sobą dwóch modeli kosiarek, gdzie jedna jest spalinowa a druga elektryczna. Posiadają one zupełnie różnie zbudowane silniki i porównanie jest zupełnie niemiarodajne.

Czyli lepsza jest kosiarka spalinowa czy jednak elektryczna? Tutaj nie można wydać jednoznacznego werdyktu. Jeśli moc tych kosiarek jest odpowiednio duża to w zasadzie nie ma znaczenia jaki rodzaj napędu na dany model. Pamiętaj tylko o tym, że w elektrycznej kosiarce mamy utrudnienie w postaci ciągnącego się za nami przewodu i oczywiście konieczne jest zasilanie na działce.

Po trzecie – różne akcesoria i wymienne głowice

Głowica w kosiarkach żyłkowych jest dość mocno narażona na uszkodzenia i trzeba od razu zaznaczyć, że może to być częściej zużywająca się część w naszym urządzeniu. W związku z tym szukając odpowiedniej kosiarki trzeba wybierać między modelami, które dają możliwość wymiany głowicy. Po każdym koszeniu powinniśmy przejrzeć stan naszej kosiarki. Czasami niedopatrzenia skutkują poważnym uszkodzeniem głowicy.

Klasyczna głowica w podkaszarkach daje możliwość założenia żyłki tnącej. Te występują w wersjach zwykłych oraz wzbogaconych cienką, metalową linką. Zarówno jeden jak i drugi rodzaj żyłki się po jakimś czasie zużywa. Najczęściej dochodzi do tego przez ścieranie o twarde podłoże i kamienie. Grube łodygi roślin i gęsta roślinność również wpływają na zmniejszenie efektywności żyłki, jej przytępienie i po jakimś czasie złamanie. Wybierając kosiarkę trzeba więc zwrócić uwagę na dodatkowe akcesoria, które producent dorzuca do zestawu.

Mówiąc o dodatkowych akcesoriach trzeba przede wszystkim wspomnieć o nożu tnącym. Dzięki niemu możesz łatwiej uporać się z trawą, która wymaga użycia porządnego sprzętu. Niektóre modele podkaszarek dają możliwość wymienienia głowicy z żyłką na głowicę z solidnym nożem ze stali. Pamiętaj, że wybór takiej kosiarki będzie miał ogromne znaczenie w przyszłości. Zbyt słaba i tania kosiarka może nie poradzić sobie z systematycznym koszeniem co kilka dni. Awaria kosiarki w czasie intensywnych wzrostów traw może być poważnym problemem.

Po czwarte – marka

Nie ma co się oszukiwać, że na rynku kosiarek elektrycznych i spalinowych znajdziemy wiele produktów słabej jakości. Dużo modeli pochodzi od chińskich producentów. Kupienie taniej kosiarki to nie jest jednak bardzo dobry pomysł. Jednak jest to urządzenie pracujące pod bardzo dużym naciskiem i sporo się od niego wymaga. Lepszym rozwiązaniem jest dołożenie kilkuset złotych i zakup mocnego urządzenia niż oszczędzanie na kosiarce, która popsuje się po dwóch czy trzech latach od zakupu.

Warto zwracać uwagę na znanych na całym świecie producentów. Jest kilka firm, które znane są z tworzenia doskonałej jakości kosiarek spalinowych czy elektrycznych. Za urządzenia produkowane przez tych producentów zapłacisz więcej niż za chińskie kosiarki, ale zyskasz sprzęt niezawodny. W takim przypadku będziesz też miał ułatwioną sprawę w przypadku ewentualnego postępowania gwarancyjnego. Większość znanych producentów chętnie uwzględnia zgłoszenia gwarancyjne, ponieważ zależy im na dobrej opinii swoich klientów.