Przejdź do treści

Wybieramy okna do domu!

Podczas budowania swojego wymarzonego domu jednym z ważniejszych etapów jest montaż okien. Zanim jednak do tego dojdzie to konieczne będzie ich zakupienie. Obecnie wybór okien jest naprawdę spory i wcale nam to nie ułatwia zadania. Wielokrotnie słyszy się o dylematach dotyczących tego czy wybrać okna plastikowe, czy aluminiowe. Dodatkowo zaczęły się coraz częściej  w sprzedaży pojawiać okna wykonane z drewna, które również są chętnie wybierane.

Starsze osoby, które budowały dom wiele lat temu zapewne doskonale pamiętają te czasy gdy to okna drewniane były wymieniane na nowe okna, które były już wykonane z plastiku. Ten typ okien zapewniał większy komfort cieplny. Starszy typ okien drewnianych przepuszczał bardzo duże ilości ciepła i dlatego dochodziło do wymiany na okna nowsze. Natomiast obecnie okna drewniane przeżywają renesans. Trzeba jednak wyraźnie podkreślić ten fakt, że okna wykonane z drewna, z którymi możemy mieć styczność obecnie to okna o naprawdę dobrych parametrach.

Na co należy zwracać uwagę przy zakupie okien?

Pierwszą i w zasadzie najważniejszą kwestią przy zakupie okien jest parametr UW. Skrót ten oznacza współczynnik przepuszczalności termicznej. Analizując rynek okien i drzwi z całą pewnością spotkamy się z parametrem UW. Jest to obecnie najlepszy wyznacznik, który pozwoli nam ocenić czy dane produkty są warte uwagi. Tutaj zapewne czytelniku zastanawiasz się nad tym czy wspomniany parametr UW ma być wyższy, czy jednak niższy. Otóż chodzi o drugą opcją. Jeśli parametr UW jest niski to szansa na przepuszczanie ciepła maleje. W efekcie mamy większą szansę na tańsze ogrzewanie naszego domu.

Nie da się ukryć, że przez stolarkę okienną tracimy największą ilość ciepła wygenerowanego przez nasz system grzewczy. W domach pasywnych, w których stawia się na możliwie najtańsze ogrzewanie koniecznie trzeba montować okna z najniższym współczynnikiem przepuszczania ciepła.

Okna ze słupkiem stałym czy ruchomym?

Przeglądając oferty okien możemy natknąć się na wersje ze słupkiem, który jest na stałe przymocowany do ramy okiennej oraz takie, gdzie słupek ten jest ruchomy. Co to oznacza? Otóż przy ruchomym słupku mamy do czynienia z taką sytuacją, że przy każdorazowym otwieraniu okna słupek po prostu porusza się wraz ze skrzydłem okna. Takie rozwiązania mogą nam pomagać w taki sposób, że okno staje się bardziej przestronne. Brak statycznego słupka na środku okna sprawia, że łatwiej przewietrzymy nasze pomieszczenia czy nawet mamy możliwość wniesienia większych mebli właśnie taką drogą.

Rodzaje oraz ilość szyb

Wiadomo, że okna to nie tylko stolarka okienna. Najbardziej istotną kwestią są szyby, które muszą jednocześnie przepuszczać odpowiednio dużo promieni słonecznych i przy tym zatrzymywać ciepło. Na ten moment można spotykać okna z szybami hartowanymi oraz tzw. „bezpieczne szyby”. Druga opcja związana jest z obecnością specjalnej folii, która zapobiega rozrzucaniu drobinek szkła w momencie stłuczenia szyby. Bezpieczne szyby sprawdzają się idealnie w budynkach użyteczności publicznej. Można spotykać się z tymi szybami w różnych urzędach, szkołach czy hotelach. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zakupić ten rodzaj szyb do swojego domu. Jeśli wspólnie z nami mieszka małe dziecko to warto zainwestować w ten typ szyb, który zapobiegnie poważnemu uszkodzeniu ciała na skutek ewentualnego stłuczenia okna. Ten rodzaj okien może być oczywiście droższy od okien tradycyjnych.

Jeśli zaś chodzi o ilość szyb to na ten moment można wyróżnić okna dwuszybowe oraz trzyszybowe. Przez wiele lat najbardziej popularne były pierwsze z wymienionych okien. Pomiędzy warstwami z szyb wtłaczany był gaz, który zapobiegał parowaniu oraz zamarzaniu okien w czasie mroźnej zimy. Z czasem zaczęto jednak częściej stosować okna trzyszybowe. Zapewniają one większy komfort termiczny wewnątrz budynku. Okna z takimi szybami mogą być jednak nieco droższe. Warto mimo wszystko w nie inwestować, ponieważ może nam to się szybko zwrócić. Na okna trzyszybowe w szczególności warto inwestować wówczas gdy posiadamy okna dachowe, przez które może uchodzić sporo ciepła.

Postaw na fachowy montaż okien

Gdy decydujemy się na zakup okien to warto od razu skupić się na ich montażu. Na chwilę obecną wiele nowych firm, które zajmują się sprzedażą okien od razu oferuje także ich montaż. Od właściwego zamontowania okien może zależeć bardzo wiele. Jeśli nie mamy pojęcia o tym jak samodzielnie zamontować okna, ale mimo wszystko się na to decydujemy to trzeba zrobić to po uprzednim przygotowaniu. Złe zamontowanie okien może sprawić, że nawet najbardziej nowoczesne i energooszczędne okna nie będą spełniały swojego zadania. Dodatkowo wspomnieć trzeba o tym, że okna źle zamontowane po jakimś czasie mogą się uszkodzić samoczynnie. Stać się to może pod wpływem własnego ciężaru skrzydeł.

Pamiętajmy o tym, że montaż okien przez specjalistów to inwestycja w nasze bezpieczeństwo. Wybierając okna najwyższej jakości wybierzmy też usługę montażu, która również będzie na wysokim poziomie.