Budowanie domu jest ściśle związane z koniecznością podłączenia wody pitnej. Niestety coraz częściej słyszy się o problemach dotyczących twardej wody. Dziś, w poniższym artykule postaramy się wyjaśnić czym dokładnie jest taka woda oraz co można zrobić, aby uzdatnić wodę. Metod na to pozwalających jest sporo, ale nie wszędzie warto niektóre z nich stosować.
Pierwszy krok – sprawdzenie jakości wody
Zanim zdecydujesz się na podejmowanie jakichkolwiek kroków dotyczących oczyszczania wody to najpierw koniecznie sprawdź, czy jest to konieczne. Na ostateczny wynik jakości wody składa się trzy parametry. Są to parametry dotyczące zanieczyszczeń mikrobiologicznych, chemicznych oraz fizycznych. Najgroźniejsze dla naszego zdrowia są oczywiście dwa z pierwszych. Absolutnie niedopuszczalne jest to, aby woda w domach zawierała zanieczyszczenia mikrobiologiczne takie jak E.coli czy paciorkowce kałowe. Za analizę czystości wody zapłacić około 400 zł, ale da Ci to sygnał co powinieneś dalej zrobić.
Złe wyniki jakości wody – co z tym zrobić?
Jeśli przebadanie wody dało werdykt mówiący o twardości wody to znak, że zawarte są w nich zbyt duże ilości jonów wapnia i magnezu. Jeśli tychże jonów w wodzie jest zbyt dużo to wytrącają się one w postaci charakterystycznego osadu. Możesz go dostrzegać, chociażby na ścianach czajnika. Twarda woda może powodować poważne uszkodzenia takich urządzeń jak pralka czy zmywarka.
Do zmiękczania wody można zastosować specjalne filtry. Bardzo dobre wyniki osiągają filtry odwróconej osmozy. Proces ten pozwala na usuwanie z wody aż 99,8 % wszystkich zanieczyszczeń. W związku z tym wspomniany filtr może rozwiązać więcej problemów niż tylko ten związany z twardą wodą. Odwrócona osmoza to proces wykorzystujący specjalną błonę półprzepuszczalną, która pozwala na swobodny ruch cząsteczek wody, ale już zanieczyszczenia są na wspomnianej błonie osadzają i nie przechodzą do instalacji.
Nieprzyjemny zapach i smak wody – co to może znaczyć?
Najczęściej spotykaną przyczyną występowania nieprzyjemnego zapachu wody jest zbyt duża ilość cząsteczek siarki, żelaza lub manganu. Warto więc zdecydować się na odmanganianie lub odżelaźnianie wody. Trzeba jednak zaznaczyć, że wspomniane dwa pierwiastki nie są szkodliwe dla człowieka, ale uważane są za uciążliwe gdy ich obecność w wodzie jest zbyt duża. Pierwszym symptomem mówiącym o zbyt dużej zawartości magnanu i żelaza jest zmieniony kolor wody. Może ona mieć kolor słomkowy lub nawet zbliżony do koloru herbaty. Żelazo pozostawia też trudny do usunięcia osad na naczyniach oraz wewnątrz rur w naszej instalacji.
Żeby przeprowadzić oczyszczanie wody z manganu, warto przeprowadzić wcześniejszą analizę pH. W szczególności jest to istotne przy korzystaniu z wody ze studni głębinowych. Oczyszczanie wody z manganu przeprowadza się poprzez utlenianie. Ten proces zdecydowanie łatwiej przeprowadza się w wodzie o odczynie alkalicznym. Dobrą taktyką jest stosowanie wielowarstwowych złóż, którymi można jednocześnie oczyszczać wodę z nadmiaru cząsteczek żelaza oraz manganu. Jednak w przypadku zbyt dużego stężenia tychże pierwiastków konieczne jest zmienienie taktyki. Wówczas należy w pierwszej kolejności oczyścić wodę z żelaza a dopiero w drugim etapie zastosować rozwiązania pozwalające na usuwanie manganu.
Mimo tego, że powiedzieliśmy, iż nadmiar manganu i żelaza nie stanowi zagrożenia dla człowieka to jednak nie jest tak samo w przypadku instalacji wodnej i kanalizacyjnej. Nadmiar tych pierwiastków przyczynia się do łatwiejszego rozwoju bakterii anaerobowych. Są one głównym winowajcą powstawania korozji w metalowych elementach instalacji. Warto więc mieć to na uwadze.
Stacja uzdatniania – gwarancja jakości wody
Najbardziej uniwersalnym i kompleksowym rozwiązaniem pozwalającym na efektywne oczyszczanie wody w domowych instalacjach jest stosowanie stacji uzdatniania. Jest to zdecydowanie większy koszt niż sam montaż filtrów węglowych czy filtrów odwróconej osmozy. Jednak takowa stacja może zagwarantować stuprocentową pewność, że z kranu popłynie idealnie czysta woda. Profesjonalne firmy, które zajmują się sprzedażą i montażem stacji uzdatniania wody mogą też zaoferować usługi doboru takowej stacji. Na podstawie analizy wyników badań wody, dobry fachowiec może szybko ocenić jaki rodzaj stacji uzdatniania będzie najlepszym rozwiązaniem w przypadku danego budynku. Nowoczesne wersje stacji uzdatniania posiadają wiele złóż, które są aktywowane w zależności od potrzeb. Jest to niezwykle wygodne i przy tym skuteczne rozwiązanie pozwalające na otrzymywanie idealnie czystej wody.