Przejdź do treści

Rynek pierwotny i wtórny. Sprawdź, czym różnią się te oba rynki

Zakup mieszkania jest dla wielu osób to przełomowa chwila w ich życiu. Rzeczywiście jest to poważna decyzja, która powinna być efektem wielu przemyśleń i analiz potrzeb czy możliwości. Jedną z największych zagwostek, jaka pojawia się przed takimi osobami, jest to czy zakupić mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego. Każde rozwiązanie ma swoje plusy oraz minusy i posiada własną charakterystykę. W dalszej części tekstu prezentujemy oba rynki mieszkaniowe, przedstawiamy ich zalety i odpowiadamy, na którą opcję warto zdecydować się w danej sytuacji.

Rynek pierwotny

Rynek pierwotny nieruchomości to rynek nowych mieszkań budowanych przez deweloperów, firmy czy spółdzielnie. Na rynku pierwotnym znajdują się nowe nieużywane mieszkania, których będziemy pierwszymi właścicielami, o ile zdecydujemy się zakupić taką nieruchomość. Mieszkania na rynku pierwotnym dostępne są też w różnej formie. Mogą być one zarówno ukończonymi gotowymi mieszkaniami, jak i mogą być sprzedawane podczas inwestycji np. w trakcie budowy lub jako popularna dziura w ziemi. Gotowe mieszkania na rynku pierwotnym przeważnie urządzone są w stanie deweloperskim. Oznacza to, że są gotowe od technicznego punktu widzenia, niemożliwe jest jeszcze w nich zamieszkanie.

Mieszkania takie mają przyłącza, grzejniki, wylewki i gładzie. Nie posiadają jednak całego wykończenia. Coraz częściej można spotkać też mieszkania w stanie deweloperskim premium lub pod klucz gdzie mieszkanie jest wykończone, ma podłogi, pomalowane ściany czy aneks kuchenny i armaturę łazienkową. Nowo powstałe mieszkania budowane najczęściej na obrzeżach miast i w rozwijających się dzielnicach. Mieszkania z rynku pierwotnego kupujemy od dewelopera lub firmy i możemy zrobić to na kredyt hipoteczny lub za gotówkę.

Zalety

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego ma wiele zalet. Pierwszą korzyścią są bardzo duże możliwości aranżacyjne. Jeśli szukamy mieszkania, które chcemy dostosować według naszego pomysłu jest to dobry wybór. Wykonanie aranżacji bez konieczności przeprowadzania całościowego remontu, demontażu itd. będzie kosztowało również mniej aniżeli ogólny remont generalny. Drugim plusem jest nowoczesne budownictwo, z którego będziemy korzystali przez kolejne lata. Najnowsze rozwiązania architektoniczne, części wspólne czy specjalnie wygospodarowanie miejsca na siłownię lub patio to domena głównie rynku pierwotnego.

Jeśli zatem zależy nam na bogatej infrastrukturze nieruchomości poza samym mieszkaniem, warto wybierać właśnie takie lokalizacje. Oprócz bogatego i nowoczesnego designu rynku pierwotnego zamieszkanie na nowym osiedlu to też prestiż oraz możliwość zamieszkania wśród ludzi podobnych do siebie np. młodych rozpoczynających drogę życiową. Jest to wbrew pozorom ważny element, który wpływa na dobre sąsiedztwo.

Bardzo dużą zaletą mieszkania z rynku pierwotnego jest to, iż kupujemy takie mieszkania jako nowe i jako pierwsi właściciele. Nie musimy zatem obawiać się wad czy konieczności szybkiego remontu mieszkania. W ramach gwarancji deweloper jest też zobowiązany usuwać uszkodzenia przez długi czas od zakupu mieszkania. Często na takich osiedlach nie ma też opłat administracyjnych remontowych, gdyż budynek jest nowy i nie ma gwarancji dewelopera. Plusem dla osób lubiących naturę i czyste powietrze będzie fakt, że wiele takich osiedli budowanych jest na obrzeżach miast. Dzięki temu bardzo często w pobliżu znajdziemy las czy nie mamy w sąsiedztwie dużych fabryk i aglomeracji.

Mieszkanie z rynku pierwotnego, może być zatem ciekawym połączeniem mieszkania w bloku i domu jednorodzinnego. Plusem często jest też lokalizacja, która nie jest odległa od centrum, a zarazem pozwala mieszkać spokojnie bez hałasu i miejskiego zgiełku.

Rynek wtórny

Rynek wtórny to rynek mieszkań używanych, które są już w obrocie od jakiegoś czasu. Mieszkania takie kupujemy od innej osoby prywatne, który do tej pory był jego właścicielem. Na rynku wtórnym można spotkać wiele rodzajów mieszkań w różnym stanie czy konfiguracji. Mogą to być zarówno kilkuletnie bloki, jak i stuletnie kamienice. Zakup mieszkania z rynku pierwotnego możemy również sfinansować za gotówkę lub kredytem hipotecznym. Czasami możliwy jest zakup mieszkania wraz z wymianą innego i dopłatą lub całkowitą zamianą bez dopłat z obu stron.

Zalety

Pierwszą zaletą rynku wtórnego jest bardzo duży wybór typów lokal i lokalizacji. Elastyczność w tym elemencie oznacza, że możemy wybierać mieszkania w różnych częściach polski, różnych częściach miasta oraz w różnej formie. Pozwala to kupić idealnie mieszkanie dużo szybciej aniżeli z rynku pierwotnego, który jest nieco monotonny i trudno spotkać na nim niestandardowe wykonania. Zakup mieszkania z rynku wtórnego to także przeważnie korzyści logistyczne. Mieszkania takie znajdują się w centrach miast oraz w dogodnych lokalizacjach. W porównaniu do rynku pierwotnego mieszkania te ułatwiają dogodne przemieszczanie się do centrów miast.

Kolejnym plusem rynku wtórnego jest możliwość kupna mieszkania dostosowanego do razu do zamieszkania. Wybór mieszkań gotowych jest bardzo duży, a plus ten przypadnie osobom, które nie chcą tracić środków czy czasu na samodzielne wykańczanie nieruchomości. Kupując mieszkanie na rynku wtórnym, wiemy również dokładnie, za co płacimy. Nie ryzykujemy niewiadomych związanych z użytkowaniem lokalu, lokalizacją czy innymi elementami.

Jaki rynek wybrać?

Ogólnie nie ma jednej konkretnej odpowiedzi na to pytanie. Odpowiedź na nie będzie zależała od wielu czynników. Z pewnością są to nasze potrzeby, preferencje, styl życia, który chcemy prowadzić, cena czy ograniczenia i dostępna sytuacja na rynku w danym momencie. Wybierając mieszkanie, należy właśnie pod takimi kątami zastanowić się, które mieszanie będzie dla nas korzystniejsze. Poszczególne parametry należy ustalić w kolejności od najważniejszych do tych mniej istotnych i porównać jaki typ rynku odpowiada tym najistotniejszym.

Dobrym pomysłem jest też skorzystanie z niezobowiązującej i nieżelaznej konsultacji z agentem nieruchomości np. w biurze nieruchomości czy firmie finansowej. Osoba taka nie mając interesu w polecaniu konkretnego rozwiązania, podpowie nam jako profesjonalista, który wybór może być dla nas korzystniejszy i dlaczego.