Przejdź do treści

Rynek pierwotny czy wtórny – Który wybrać kupując mieszkanie

Rynek pierwotny czy wtórny – to podstawowe pytanie, które zadajemy sobie, gdy chcemy kupić mieszkanie. Najczęściej nie wiemy jednak do końca, czym charakteryzują się obydwa te rynki, jakie mają plusy oraz kiedy warto wybrać daną opcję. Jest to całkiem zrozumiałe, gdyż nie kupujemy mieszkań na co dzień. Oba rynki jednak różnią się jednak znacznie od siebie i są nieco innym rozwiązaniem. W tym tekście przedstawiamy wszystkie informacje, które należy wiedzieć, wybierając nowe mieszkanie i podpowiadamy którą opcję wybrać oraz dlaczego dana opcja jest najlepszym rozwiązaniem w konkretnej sytuacji.

Czym jest rynek pierwotny?

Rynek pierwotny mieszkań to rynek, na którym są sprzedawane mieszkania nowe od deweloperów. Mieszkania takie sprzedawane są pierwszym właścicielom i nie są one przez nikogo wcześniej używane. Mieszkania z rynku pierwotnego kupić możemy zarówno w trakcie trwania inwestycji, jaki dopiero po jej zakończeniu, gdy mieszkania są już gotowe do użytku. Nieruchomości rynku pierwotnego kupujemy bezpośrednio od deweloperów za gotówkę lub na kredyt hipoteczny (zestawienie najlepszych kredytów sprawdzisz tutaj). Obecnie na rynku do dyspozycji otrzymamy bardzo dużą liczbę nowych mieszkań oraz osiedli, które są budowane. Rynek pierwotny rozwija się bardzo szybko, a nowe inwestycje widoczne są praktycznie w każdym mieście. Mieszkania na rynku pierwotnym wykończone są w stanie deweloperskim. Oznacza to, że kupując takie mieszkanie, otrzymamy je w stanie surowym zamkniętym – bez wykończenia. Dostępne są one bez gniazdek, grzejników czy paneli i pomalowanych ścian.

Korzyści z wyboru rynku pierwotnego

Pierwszą korzyścią, jaka płynie z wyboru rynku pierwotnego, jest możliwość dostosowania mieszkania o swoich potrzeb. Kupując takie mieszkanie, otrzymujemy je w stanie deweloperskim, dzięki czemu możemy samodzielnie wybrać bez większego problemu kolory ścian, typy wykończenia poszczególnych elementów i zaaranżować mieszkanie w taki sposób, o jakim marzyliśmy. Jest to duży plus, gdyż nie będziemy musieli przeprowadzać gruntownego remontu, a będziemy mogli stworzyć swoją aranżację od czystej kartki. Drugim plusem jest za mieszkanie na osiedlu, na którym mieszkają osoby w podobnej sytuacji do naszej, w podobnym wieku czy o podobnej zamożności. Sprzyja to nawiązywaniu nowych znajomości oraz komfortowemu mieszkaniu.

W grupie osób podobnych do nas, mieszka się łatwiej niż w grupie przypadkowych osób. Mieszkanie na nowym osiedlu i w nowym mieszkaniu jest również pewnego rodzaju prestiżem oraz wyróżnieniem, co również może być powodem do dumy. Dla osób szukających osiedli z dala od centrum bardzo poważną korzyścią będzie lokalizacja nowego mieszkania, która często znajduje się obok lasu czy na obrzeżach miast. Jednym z największych plusów, z których skorzystamy wybierając właśnie takie mieszkanie, jest nowość budynku. Mieszkania przez bardzo długi okres nie będą wymagały od nas napraw czy remontów, a wszystkie instalacje są po prostu nowe. W przypadku jakichkolwiek usterek do ich usunięcia zobowiązany jest stan deweloper (zgodnie z art. 568 Kodeksu Cywilnego).

Czym jest rynek wtórny?

Rynek wtórny to rynek mieszkań używanych. Na rynku wtórnym kupujemy mieszkania od innych właścicieli, które są używane i które mogą mieć od kilku do nawet kilkudziesięciu lat. Mieszkania takie zlokalizowane są najczęściej w centrach miast, są dostępne w różnych wielkościach, typach czy konfiguracjach. Na tym rynku mieszkanie również kupić możemy za gotówkę lub na kredyt. Czasami na rynku wtórnym możemy też zakupić mieszkanie w formie zamiany z dopłatą. Mieszkania takie dostępne są w różnym standardzie i na różnym poziomie wykończenia. Transakcja kupna-sprzedaży jest też dokonywana między osobami prywatnymi lub firmami a osobą prywatną.

Korzyści z wyboru rynku wtórnego

Pierwszą korzyść jaką otrzymamy, kupując mieszkanie z rynku wtórnego, jest bardzo dobra lokalizacja – blisko centrum lub w dogodnej odległości od niego. Jest to bardzo duże udogodnienie dla osób, które pracują w centrach i chciałby być blisko swojej firmy. Drugim plusem jest fakt, że na rynku wtórnym kupić możemy mieszkania nietypowe np. o nietypowym rozkładzie, metrażu czy mieszkanie bardzo tanie przeznaczone do remontu. Kolejną korzyścią i cechą rynku wtórnego jest fakt, że znajdują się na nim mieszkanie już wykończone. Będzie to bardzo duży plus dla osób, które nie chcą same zajmować się remontem nowego mieszkania, a chcą jak najszybciej zamieszkać w nowo nabytej nieruchomości. Według wielu zestawień rynek wtórny, w niektórych przypadkach może być rozwiązaniem tańszym nawet o około 10%. Dla osób, które nie posiadają odpowiednich środków czy odpowiednio negocjując przy znalezieniu korzystnej oferty będzie to duża różnica. Dużym plusem rynku wtórnego jest również fakt, że możemy wybierać mieszkania w lokalizacjach o różnych charakterystykach. Może to być centrum miasta, dzielnica biznesowa, starodawne Osiedle z wiekowymi kamienicami czy wręcz odwrotnie futurystyczne nowoczesne osiedle.

Co wziąć pod uwagę wybierając dany rynek?

Jeśli zastanawiamy się, na co zwrócić uwagę podczas wybierania nowego mieszkania, warto przemyśleć kilka kwestii. Pierwszą jest ta odnośnie lokalizacji i tego, do jakiego miejsca będziemy przemieszczali się z naszego mieszkania najczęściej. Może to być w centrum miasta, praca, lub węzeł komunikacyjny taki jak dworzec PKP. Kolejną kwestią jest to czy zależy nam na mieszkaniu gotowym do zamieszkania, czy chcemy spersonalizować je dokładnie pod swoje potrzeby. W pierwszym przypadku idealnym rozwiązaniem będzie rynek wtórny, a w drugim rynek pierwotny. Ważnym elementem, który jest często pomijany, jest infrastruktura znajdująca się dookoła nowego mieszkania. Na rynku pierwotnym, czyli na nowych osiedlach może minąć kilka lat, zanim dookoła pojawią się sklepy czy inne lokale handlowo-usługowe. Jeśli nie jest to dla nas problem, możemy wybrać mieszkanie nowe. Pod uwagę należy również wziąć stosunek jakości do ceny. W obydwu przypadkach konkretne opcje mogą być nieco bardziej lub mniej opłacalne pod względem finansowym. Żadna opcja nie jest warta, aby za nią przepłacać mając wiele alternatyw.