Przejdź do treści

Ogrzewanie całego domu kominkiem

Budowa domu to inwestycja, która związana  jest również z decyzją o stworzeniu odpowiedniego systemu grzewczego. Możliwości z tym związanych jest obecnie całe mnóstwo. Przez długie lata absolutnym standardem było tworzenie tradycyjnych systemów centralnego ogrzewania. Natomiast paliwem stałym, które było wykorzystywane w tych systemach było najczęściej drewno opałowe lub też węgiel. 

Z biegiem lat zaczęto mocniej doceniać walory ogrzewania gazowego. Jego największą zaletą było to, że taki system grzewczy działał praktycznie bez konieczności obsługi. Do dziś wiele osób budujących swój wymarzony dom decyduje się właśnie o montażu ogrzewania gazowego. Dziś chcemy jednak przedstawić nieco inne rozwiązanie, jakim jest kominek.

Ogrzewanie kominkiem i podgrzewanie wody użytkowej

Kominki przez długi czas były traktowano poniekąd jako ciekawy dodatek do mieszkań i domów. Nie traktowano ich raczej jako głównego źródła ciepła, a jedynie jako dodatkowe źródło, które przy okazji wprowadza przyjemny klimat do wnętrza. Z biegiem czasu zaczęto tworzyć wkłady kominkowe, które zaczęto ulepszać do tego stopnia, że stanęły na równi z kotłami grzewczymi. Dzięki nowoczesnym wkładom do kominków można nie tylko ogrzewać powietrze w domu, ale również i wodę użytkową. Takie możliwości daje przede wszystkim kominek z płaszczem wodnym.

Czym palić w kominku?

Jeśli myślimy o paleniu w kominku to z reguły oczywistą odpowiedzią w związku z paliwem jest drewno. Owszem, niektóre gatunki są dość mocno kaloryczne i pozwalają na emitowanie bardzo dużych ilości ciepła. Jednak są też pewne minusy. Drewno do palenia w kominkach musi być sezonowane do tego stopnia, aby pozbyć się nadmiaru wilgoci. Niektóre odmiany drewna wymagają nawet dwuletniego okresu sezonowania, zanim drewno można będzie wykorzystać do spalenia w kominku. Zbyt wilgotne drewno może doprowadzić do osadzania nadmiaru sadzy w przewodzie kominowym i do zmniejszenia światła tegoż przewodu. Palenie takim drewnem jest więc po prostu niebezpieczne. Wilgotność drewna do palenia w kominkach nie powinna przekraczać 20%.

Kolejnym dość istotnym minusem związanym z paleniem drewnem w kominku jest fakt, że może powstawać znaczna ilość popiołu, który trzeba przecież jakoś zutylizować. Jeśli posiadamy przydomowy ogródek to można użyć popiołu jako nawozu. Niestety nie każdy ma tę możliwość i wówczas pojawia się problem. Czym więc palić w kominku, aby problemów unikać? Dobrym pomysłem jest stosowanie brykietu.

Brykiet do ogrzewania domów

W marketach i na składach opału można obecnie często spotykać brykiet drzewny oraz specjalny brykiet torfowy. Skupmy się jednak na tym pierwszym. Otóż jest to produkt, który powstaje poprzez sprasowanie bardzo drobnych zrębków oraz wiórów drzewnych. Najlepszy brykiet to taki, który powstaje bez dodawania substancji klejących. Taki naturalny rodzaj opału wyróżnia się bardzo dużą kalorycznością. Co ciekawe niektóre odmiany brykietu, jaki możesz znaleźć w sprzedaży są bardziej kaloryczne od samego drewna. Jak to możliwe? Otóż wynika to ze zmniejszonego poziomu wilgotności, który w przypadku brykietu może wynosić zaledwie kilka procent. Ogromną zaletą brykietu jest więc duża wydajność. Jedna kostka tego materiału opałowego może spalać się nawet przez kilka godzin.

Warto też wspomnieć o problemie, o którym była mowa już wcześniej, czyli o powstawaniu popiołu. Stosując brykiet drzewny dobrej jakości otrzymamy znikome ilości popiołu co może przemawiać za stosowaniem tego materiału przez osoby, które nie mają możliwości wykorzystania popiołu w ogrodzie czy innych podobnych miejscach.

Podsumowując

Ogrzewanie kominkiem jest nie tylko skuteczne, ale i tanie. Jednorodzinny dom parterowy o powierzchni około 100 m kwadratowych można ogrzewać kominkiem za naprawdę niewielkie pieniądze. Całkowity koszt ogrzewania może wynosić około 1000 zł w skali roku. Trzeba też wiedzieć, że ważnym czynnikiem decydującym o efektywności systemu grzewczego jest odpowiednia izolacja termiczna ścian oraz stropu.