Przejdź do treści

Odzyskiwanie wody deszczowej – czy to jest opłacalne?

Ostatnimi czasy dostrzegać można zjawisko zwiększenia opadów atmosferycznych w naszym kraju. Osoby posiadające wolnostojący dom często mają problem polegający na usuwaniu tzw. deszczówki z działki. Warto wiedzieć, że obecnie można skutecznie taką wodę wykorzystać i to do różnych celów. Poniżej znajdą Państwo najważniejsze informacje dotyczące tego jak stworzyć przydomową instalację do pozyskiwania wody deszczowej. Wbrew pozorom koszty z tym związane nie muszą być wysokie.

Co jest potrzebne do gromadzenia deszczówki?

Do gromadzenia deszczówki potrzebny jest przede wszystkim odpowiedni zbiornik. Tutaj opcje mamy dwie. Możemy zdecydować się na wolnostojący zbiornik, do którego spływać będzie po prostu woda z rynien. Jest to najprostsze rozwiązanie, ale stwarza pewne ograniczenia związane z późniejszym, ewentualnym wykorzystywaniem pozyskanej wody. Drugą opcją jest stworzenie zbiornika, który będzie niemal w całości zakopany w ziemi. Takim zbiornikiem może być nawet zwykła, plastikowa beczka. Ważne jest to, aby miała odpowiednią pojemność. Pozostałe elementy instalacji to:

  • Orurowanie prowadzące wodę z rynien do naszego zbiornika;
  • System zabezpieczania przed przelaniem – jest on potrzebny na wypadek ewentualnego przelania zbiornika. Po zainstalowaniu rurek przelewowych nadmiarowa woda będzie odprowadzana w bezpieczne miejsce;
  • Ewentualne orurowanie od zbiornika do domu – pozwoli na wykorzystywanie deszczówki w domu;
  • Hydrofor oraz filtry.

Do czego można wykorzystywać wodę deszczową?

Generalnie zastosowanie jest bardzo duże. W ogrodzie można korzystać z deszczówki do podlewania naszych ulubionych roślin. Natomiast jest też szerokie zastosowanie pod dachem naszych domów. Z racji tego, że we wspomnianej już wcześniej instalacji stosuje się specjalne filtry to deszczówkę można przerobić na wodę niemalże idealnie czystą. Z powodzeniem możemy wykorzystywać ją przykładowo do spłuczek w WC. Wbrew pozorom to właśnie spłuczki zużywają bardzo dużo wody. W szczególności łatwo można to dostrzegać w domach, w których mieszka wieloosobowa rodzina.

Kolejnym ciekawym zastosowaniem deszczówki jest używanie jej do prania. Jeśli stosujemy dobre filtry to nic nie stoi na przeszkodzie, aby instalację podłączyć do pralki. Trzeba jednak wiedzieć, że w takim przypadku dostrzeżemy wzmożone pienienie się wody z detergentami. W związku z tym warto stosować nieco mniej środków piorących. Pralki również zużywają znaczną ilość wody więc używanie deszczówki wygeneruje znaczne oszczędności.

Wodę deszczową z naszej instalacji możemy też z powodzeniem zastosować do zmywarki. Pamiętajmy jednak o używaniu soli do zmiękczania wody. Podobnie jak w przypadku pralki, tutaj również będziemy mieć do czynienia ze wzmożonym pienieniem. Jednak naczynia po zakończeniu mycia będą naprawdę idealnie czyste.

Niedogodności związane z korzystaniem z omawianej instalacji

To, o czym musi koniecznie pamiętać posiadacz przydomowej instalacji pozyskującej deszczówkę to przede wszystkim chlorowanie wody w zbiorniku. Pamiętajmy, że w wodzie deszczowej znajduje się znaczna ilość różnych bakterii oraz mikroorganizmów, które mogą psuć jakość wody. W szczególności łatwo można to dostrzegać w przypadku zbyt długiego przetrzymywania wody w zbiorniku. Przed ewentualnym wyjazdem na wakacje warto do zbiornika wrzucić jedną tabletkę chloru, który skutecznie zneutralizuje zagrożenia. Woda deszczowa ma bowiem skłonność do zakwitania.

Kolejnym ewentualnym problemem może być hałas, który jest generowany przez znajdujący się w instalacji hydrofor. Większość nowych modeli pracuje jednak bardzo cicho. Warto wybierać takie modele, które nie hałasują zbyt mocno. Tak czy inaczej, warto pod samo urządzenie podłożyć specjalne gumowe podkładki. Będą one tłumić wibracje i hałas.

Podsumowanie

Ogólnie rzecz biorąc, instalacja pozyskująca wodę deszczową może wygenerować ogromne oszczędności w skali roku. W szczególności zauważą to te osoby, które korzystają na co dzień z wody z sieci wodociągowej. Posiadając własny dom warto pomyśleć o stworzeniu omawianej tutaj instalacji. Koszty jej stworzenia w rzeczywistości nie są bardzo wysokie. Padają często pytania o czas zwrotu całej inwestycji. Otóż tutaj nie można udzielić jednobrzmiącej odpowiedzi. Na czas zwrotu może składać się wiele czynników. Tak czy inaczej, w końcu instalacja się zwróci i wówczas ponosić będziemy bardzo małe koszty związane z pozyskiwaniem wody. Warto też dodać, że wodą deszczową, po uprzednim filtrowaniu można myć samochód na przydomowym podjeździe.