Przejdź do treści

Ocieplanie – styrodur czy styropian?

Jeśli jesteśmy na etapie budowania naszego wymarzonego domu to zapewne staniemy przed poważnym wyborem. Dotyczył on będzie wybierania materiału, którym można będzie ocieplić budynek. Od wielu już lat szczególnie chętnie korzysta się ze styropianu, który praktycznie zdominował branżę budowlaną. Jednak od jakiegoś czasu zaczęto stosować coraz częściej inne rozwiązania. Jednym z nich jest styrodur, o którym chcemy dziś opowiedzieć. Wyjaśnimy też podstawowe różnice między styrodurem a styropianem.

Czym jest styrodur?

Ze styrodurem można spotkać się też pod inną nazwą, a dokładniej mówiąc skrótem. Ten materiał określany jest także jako XPS. Powstaje on w wyniku dodawania do masy polistyrenowej specjalnego środka pianotwórczego. Gdy materiał zyska większą objętość to przeprowadza się prasowanie do pożądanej grubości. W efekcie powstaje jednolita płyta o stosunkowo małej wadze i ciekawych właściwościach.

Dlaczego styrodur może być lepszym wyborem?

Każdy, kto miał styczność ze styropianem ten doskonale wie, że nie jest to materiał, o którym można powiedzieć iż jest wytrzymały. Natomiast styrodur już może poszczycić się tą ważną zaletą. W przeciwieństwie do styropianu XPS jest odporny na ściskanie oraz ma małą podatność na ściskanie czy odkształcanie. Jest to też produkt odporny na wpływ wody. Dzięki temu może się znacznie zwiększyć zastosowanie tegoż materiału. Przykładowo jest on bardzo często wykorzystywany do izolacji na dachach, gdzie zachodzi ryzyko występowania wilgoci. Ważną zaletą styroduru jest duża gęstość objętościowa. Właśnie dzięki temu ten produkt posiada bardzo niski stopień przewodzenia ciepła określany jako lambda.

Wady styroduru

Ten artykuł absolutnie nie ma na celu wychwalanie styroduru i namawianie wszystkich do jego używania. Tak jak każdy materiał, tak i XPS ma wady. Jedną z nich jest przykładowo niska odporność na wpływ promieniowania UV. Oprócz tego wymienić można fakt, że styrodur nie znosi zbyt dobrze wysokich temperatur czy też kontaktu z ogniem. Już w temperaturze 75 stopni Celsjusza dochodzić może do topienia się tego materiału używanego do termoizolacji. Jako ostatnią z poważnych wad styroduru wymienić trzeba to, że jest to produkt palny. Jednak nie podtrzymuje on spalania co z kolei trzeba uznać za czynnik łagodzący.

Gdzie lepiej sprawdzi się XPS?

Nad zastosowaniem styroduru należy się poważnie zastanowić w miejscach, w których zachodzi ryzyko odkształceń i dużych nacisków innych materiałów. Jednym z oznaczeń na opakowaniach jest poziom odkształcenia względnego. Im ten poziom jest wyższy, tym lepiej. Odwiedzając market budowlany możesz spotkać się ze styrodurem 200, 400 czy nawet 700 kPa. Jest to kluczowy parametr dotyczący właśnie odkształcenia względnego. Za produkt z oznaczeniem 700 zapłacisz więcej, ale możesz mieć pewność, że jest to produkt o większej wytrzymałości. Sprawdzi się on więc do dachów odwróconych. Natomiast do ocieplania zwykłych ścian wystarczy zastosować produkt o oznaczeniu 200 czy 300.