Przejdź do treści

Nowoczesny system centralnego odkurzania

Nie da się ukryć, że odkurzanie w domach to czynność, za którą raczej nie przepadamy. Rozciąganie kabli jest kłopotliwe i sam odkurzacz czasami też potrafi być ciężki. Kobiety mogą więc mieć spore problemy podczas odkurzania całego domu. Czy jednak nie ma łatwiejszych rozwiązań? Oczywiście, że są! 

Centralne odkurzanie w Twoim domu 

W mediach coraz częściej usłyszeć można o instalacjach centralnego odkurzania. Wydaje się ciekawe, prawda? Otóż takie systemy pozwalają na odkurzanie całego domu bez przenoszenia odkurzacza z jednego pomieszczenia do drugiego. Jak więc się to odbywa? Cały sekret tkwi w tym, że w domu montuje się jeden, ale za to bardzo mocny odkurzacz. Umieszcza się go pomieszczeniach, z których raczej nie korzystamy zbyt często. Mogą to być piwnice, spiżarnie czy kotłownie. Do takiego odkurzacza wędruje całe mnóstwo przewodów, którymi transportowane są zanieczyszczenia. 

Montaż całej instalacji 

Jeśli zdecydujemy się na zamontowanie instalacji centralnego odkurzania to trzeba być przygotowanym na małą rewolucję budowlaną wewnątrz naszego domu. Musi bowiem dojść do umocowania przewodów w ścianach czy podłogach, którymi to przewodami będą transportowane śmieci zbierające się na posadzkach czy kanapach. Bardzo dobrym pomysłem może być zainwestowanie w system centralnego odkurzania już na etapie budowania naszego domu. Wówczas można jeszcze tak dostosować budynek by instalacja przebiegała w miejscu, gdzie najmniej będzie nam ona przeszkadzała. Do każdego pomieszczenia, w którym mamy zamiar przeprowadzać odkurzanie musimy doprowadzić przewody. Dodatkowo w ścianach muszą zostać umieszczone porty, do których podłączane zostaną znane nam rury od odkurzacza. 

Jak wygląda użytkowanie odkurzacza centralnego? 

Z obsługą systemu centralnego odkurzania poradzić sobie mogą nawet najmłodsi. W takich systemach chodzi przede wszystkim o włożenie rury od odkurzacza do wspomnianego już wcześniej portu w ścianie. Następnie, jeśli wciśniemy przycisk na rękojeści to dojdzie do uruchomienia odkurzacza, który znajduje się w zupełnie innym pomieszczeniu. Dlatego korzystanie z takich rozwiązań jest praktycznie bezdźwięczne. W zestawach z odkurzaczem centralnym otrzymamy również bardzo długą rurę oraz często dorzucany jest także komplet przejściówek do odkurzania w różnych miejscach. Możemy więc otrzymać takie przejściówki, którymi z łatwością odkurzymy miejsca znajdujące się pod kanapą czy za sprzętem AGD. Wydaje się łatwe, prawda? Każdy użytkownik systemów centralnego odkurzania docenia łatwość użytkowania tychże systemów. Nie ma w tym niczego dziwnego, ponieważ naprawdę te systemy spisują się doskonale. 

Skuteczna walka z kurzem oraz roztoczami 

Podczas włączenia odkurzacza centralnego dojdzie do wytwarzania bardzo dużego podciśnienia. W efekcie elementy znajdujące się przy rękojeści, czyli przejściówki zaczną bardzo dokładnie przylegać do posadzki i wciągać wszystko, co się na niej znajduje. Kurz nie ma szans w starciu z centralnym odkurzaczem. Koniecznie trzeba dodać, że odkurzacze centralne również doskonale radzą sobie z roztoczami, które mogą mieć duży wpływ na nasze zdrowie. Filtry zamontowane wewnątrz odkurzacza centralnego efektywnie radzą sobie z unieszkodliwianiem roztoczy oraz wielu innych małych organizmów, które mogą znajdować się na posadzkach w naszych domach. 

Co można wciągać odkurzaczem centralnym? 

Z użyciem nowoczesnego odkurzacza centralnego można wciągać całe mnóstwo zanieczyszczeń, ale są też takie, które nie powinny się w tymże urządzeniu znaleźć. Przede wszystkim trzeba oddzielić odkurzacz centralny od odkurzacza przemysłowego. Nie można stawiać znaku równości pomiędzy tymi urządzeniami. Odkurzacze centralne przeznaczone są do usuwania bieżących zanieczyszczeń, jakie mogą każdego dnia gromadzić się w naszych domach. Natomiast pod żadnym pozorem nie można dopuścić do tego, aby do systemu centralnego odkurzania dostawały się elementy tynku, gips czy inne zanieczyszczenia powstające podczas remontów. Skutek może być taki, że dojdzie do zatkania instalacji. Naprawa takiego zatoru bywa czasami dość mocno problematyczna więc warto uważać na każdy nasz ruch rękojeścią. Natomiast już szczególnie mocno trzeba uważać na duże fragmenty zanieczyszczeń. 

Jak dużo to kosztuje? 

Ogólnie rzecz biorąc, wydatek związany z zakupem i montażem systemu centralnego odkurzania nie przekracza 1% kosztu wybudowania budynku. Należy wiedzieć też o tym, że na zakupioną instalację otrzymamy długoletnią gwarancję oraz można będzie czasami też liczyć na bezpłatne przeglądy techniczne. Wszystko zależy od tego, jaką wybierzemy firmę, która zajmie się dla nas zainstalowaniem nowoczesnego systemu centralnego odkurzania. Na ten moment widzi się rosnące zainteresowanie omawianymi tutaj systemami. W efekcie powstaje też coraz więcej nowych firm, które oferują usługi polegające na montowaniu tego typu rozwiązań. Sieć globalna może być doskonałym źródłem informacji na temat takowych firm i można tam znaleźć także opinie o nich.