Przejdź do treści

Nowoczesne wersje odkurzaczy do mieszkań

Są takie czynności, za którymi zdecydowanie nie przepadamy, ale niestety wykonywać je musimy. W przypadku obowiązków domowych do takowych czynności zaliczyć można odkurzanie. Ciągnięcie za sobą ciężkiego odkurzacza wymaga nie tylko siły, ale również sprytu. Odkurzacz i dołączane do niego elementy mogą bowiem przy transporcie bardzo łatwo doprowadzić do porysowania drzwi, paneli czy innych elementów wyposażenia domów. Czy można więc zupełnie przestać przejmować się odkurzaniem w domach? Okazuje się, że tak!

Odkurzacze niewymagające obsługi

Większość odkurzacz, jakie zapewne posiadamy w domach są dość dużych gabarytów i wymagają obsługi. Jednak czy aby na pewno konieczne jest korzystanie z właśnie takich urządzeń. Ostatnimi czasy prawdziwym hitem stają się domowe odkurzacze roboty. Urządzenia tego typu samodzielnie sprzątają dom. My w tym czasie możemy wykonywać mnóstwo innych czynności.

Co potrafią nowoczesne odkurzacze?

Przeglądając oferty nowoczesnych odkurzaczy robotów trzeba koniecznie zwrócić uwagę na jedną rzecz. Mianowicie dostępne w sprzedaży są urządzenia pozwalające jedynie na zbieranie kurzu i sypkich zanieczyszczeń, ale można też spotkać wersje z dodatkową opcją. Mowa tutaj o mopowaniu. Wiele modeli wyposażonych jest w specjalny zasobnik na wodę oraz na detergent pozwalający na łatwiejsze pozbywanie się zanieczyszczeń.

Warto dodatkowo zaznaczyć, że użytkownik nowoczesnych odkurzaczy jest w stanie samodzielnie zmieniać parametry dotyczące przepływu wody. W przypadku chęci odświeżenia posadzki w pokojach wystarczy zastosować opcję z małym przepływem. W takim przypadku robot myjący zużyje znikome ilości wody. Natomiast gdy będziemy chcieli wyczyścić posadzkę, na której znajduje się gres czy linoleum to wówczas warto przepływ zwiększyć. Należy liczyć się z tym, że podczas mopowania od czasu do czasu trzeba będzie uzupełniać poziom wody w zasobniku.

Tworzenie map pomieszczeń

Podstawowym pytaniem, które zadają osoby wstępnie zainteresowanie odkurzaczami oraz robotami mopującymi jest bezpieczeństwo użytkowników, oraz samych urządzeń. Klienci pytają najczęściej o to czy aby przypadkiem nie będzie dochodziło do zjechania odkurzacza po schodach, czy wjechania w lustro, obijania o meble. Otóż trzeba wiedzieć, że specjalny system czujników oraz kamera cały czas czuwają nad odpowiednim położeniem urządzenia.

Wiele nowoczesnych robotów odkurzających i mopujących daje możliwość samodzielnego skonstruowania mapy pomieszczenia. Możemy przykładowo samodzielnie stworzyć wirtualne granice, których nasze urządzenie nie będzie w stanie przekroczyć. W zależności od modelu będzie można zapisywać w pamięci urządzenia nawet kilka map. Oznacza to, że w zależności od pomieszczenia nasze urządzenie może działać zupełnie inaczej. System czujników pozwala niejednokrotnie także na wykrywanie podłoża. W przypadku najechania na wykładzinę czy dywan takie urządzenie od razu zmieni swoje ustawienie. Gdy zdecydujemy się na odkurzanie to po najechaniu z płytek ceramicznych na wykładzinę odkurzacz samoczynnie zwiększy moc ssania zanieczyszczeń do wnętrza urządzenia.

Skanowanie pomieszczeń odbywa się również przy pomocy kamery zamontowanej na korpusie urządzenia. Algorytmy przeliczają odległość urządzenia do przeszkód i tworzą odpowiedni schemat, po którym poruszać się ma odkurzacz.

Co z ładowaniem akumulatora?

Jest to również jedno z często zadawanych pytań odnośnie odkurzaczy i robotów mopujących. Trzeba wiedzieć o tym, że systemy zainstalowane w tychże urządzeniach przystosowane są do tego, aby w przypadku rozładowania akumulatora urządzenie nie zatrzymało się na środku pokoju podczas pracy. Przy niskim stanie baterii również zadziała specjalny algorytm, który pokieruje urządzenie do stacji dokującej, gdzie sprzęt będzie się ładował. Gdy tylko akumulator zostanie odpowiednio podładowany to urządzenie wróci do pracy w tym samym miejscu, w jakim uprzednio pracę przerwało. Nie da się ukryć, że jest to sprytne rozwiązanie, które w pozwoli nam zapomnieć o konieczności odkurzania.

Czy warto inwestować w takie urządzenia?

Na to pytanie trudno jednoznacznie udzielić odpowiedzi. Trzeba bowiem wziąć pod uwagę kilka czynników. Pierwszym z nich jest oczywiście czynnik finansowy. Jeśli posiadamy nieco wolnych środków to warto nieco dołożyć i wybrać urządzenie, które samodzielnie posprząta naszą podłogę. Tutaj należy jednak być ostrożnym podczas robienia zakupów. Jeśli już naprawdę zdecydujemy, że chcemy zaopatrzyć nasz dom w robota sprzątającego to nie oszczędzajmy za bardzo. Niskiej jakości sprzęt może nas zawodzić na wielu płaszczyznach. Bardzo łatwo okazać się może, że taki sprzęt nie radzi sobie z poważniejszymi zanieczyszczeniami lub też akumulator szybko się rozładowuje.

Rozmyślając o zakupie odkurzacza automatycznego trzeba też zastanowić się nad tym, gdzie dokładnie ma on pracować. Pamiętajmy o tym, że przy użyciu takiego sprzętu nie poodkurzamy wnętrz naszych samochodów czy też nie usuniemy zanieczyszczeń z posadzki w garażu. Tak czy inaczej, jest to urządzenie godne uwagi.