Do tej pory zdecydowana większość z nas do ogrzewania domów stosowała takie rozwiązania, które opierały się o spalanie jakichś paliw. Przede wszystkim korzystano z najbardziej popularnego paliwa jakim jest węgiel opałowy. Również bardzo często korzystamy z drewna opałowego, koksu oraz gazu. Ogrzewanie gazowe uchodziło przez wiele lat za najmniej opłacalne rozwiązanie, ale ostatnim czasy się to zaczęło zmieniać. Trzeba jednak zauważyć, że można skutecznie ogrzewać domy w taki sposób aby spalanie nie zachodziło. Wydaje się to niedorzeczne, prawda? Jednak nowoczesne technologie potrafią zadziwiać i dlatego warto się z nimi zapoznawać.
Ogrzewanie domu pompą ciepła
Pompy ciepła – każdy z nas już pewnie kiedyś zdążył spotkać się z tą tajemniczą nazwą. Jednak niejednokrotnie dostrzega się, że społeczeństwo kojarzy takie urządzenia, ale jednak nie do końca wie do czego można je zastosować. Pompy ciepła to nic innego jak nowoczesne systemy grzewcze, które wykorzystują ciepło znajdujące się w otoczeniu naszych budynków. Dzięki takim nowoczesnym pompom można pozyskać ciepło nawet wówczas gdy temperatura powietrza na zewnątrz jest minusowa. Odpowiednia technologia sprawia, że nawet w czasie zimy można ogrzewać domy pompami ciepła.
Jak wygląda pompa ciepła?
Zważając na gabaryty pomp ciepła trzeba zauważyć, że są to urządzenia wielkością przypominające lodówki. W związku z tym na usadowienie takowego urządzenia trzeba przeznaczyć dość sporo miejsca. W zależności od tego do czego ma być wykorzystywana pompa ciepła to może być tak, że jej wymiary będą się różniły. Wewnątrz tego typu urządzeń znajdują się bowiem zbiorniki na wodę użytkową, która może być podgrzewana przez nasze urządzenie. Tego typu pompy są naprawdę bardzo praktyczne i mogą spełniać swoją funkcję przez cały rok. Dzięki podgrzewaniu wody użytkowej nie będziemy musieli uruchamiać dodatkowych systemów grzewczych w czasie lata gdy będziemy chcieli podgrzewać wodę przeznaczoną do kąpieli. Łatwo można więc wywnioskować, że będą tutaj generowane spore oszczędności.
Jak działa pompa ciepła?
Zasada działania pomp ciepła jest naprawdę bardzo ciekawa. W przypadku tych urządzeń jest tak, że korzystają one z tego samego fizycznego prawa co lodówki. Jednak w przypadku pomp ciepła kierunek całego procesu jest odwrócony. W przypadku lodówki sytuacja wygląda tak, że ciepłe powietrze znajdujące się wewnątrz lodówki przekazywane jest na zewnątrz do pomieszczenia, w którym dane urządzenie jest ustawione. Można to dostrzec dotykając tylnej części lodówki, która najczęściej jest dość ciepła. To ciepło pochodzi właśnie z powietrza jakie zostało przefiltrowane wewnątrz urządzenia. Natomiast w pompach ciepła jest ta sama zasada, ale działa w odwrotnym kierunku. Pompa ciepła pozyskuje ciepło z zewnątrz i następnie jest ono przekazywane do pomieszczeń jakie znajdują się w domach. W efekcie nasz dom jest skutecznie ogrzewany w sposób w pełni ekologiczny. Dużo osób zainteresowanych zakupieniem pomp ciepła zastanawia się też nad tym jaki jest poziom hałasu generowany przez omawiane tutaj urządzenia. Otóż najwięcej hałasu emituje wymiennik ciepła, który jednak znajduje się poza budynkiem. W związku z tym praca pompy ciepła nie powinna być dla nas kłopotliwa. Natomiast samo urządzenie jakim jest pompa ciepła emituje tyle decybeli co lodówka czy inne tego typu urządzenia.
Czy pompy ciepła tylko grzeją?
Dzięki nowoczesnej technologii możliwe jest generowanie tzw. „wody lodowej” przez niektóre elementy wchodzące w skład instalacji związanej z pompami ciepła. Woda lodowa może być doprowadzana do klimakonwektorów, które montować możemy w różnych częściach budynków. W efekcie zyskamy taki sam efekt jak w przypadku posiadania tradycyjnego systemu klimatyzacji jaki zna wielu z nas. Czy może więc być coś lepszego niż pompa ciepła? Jak widać, dzięki niej możemy nie tylko ogrzewać nasz dom ale również go chłodzić gdy zachodzi takowa potrzeba.
Dofinansowania do zakupu pomp
Każdy zapewne zdążył już dostrzec jak bardzo przykłada się obecnie wagę do ekologii. W związku z tym coraz częściej słyszy się o projektach, które pozwalają na otrzymanie dofinansowania do zakupu instalacji czy urządzeń zaliczanych do ekologicznych. Szczególnie dużo osób stara się o dofinansowania do zakupu paneli fotowoltaicznych, które są w stanie efektywnie wytwarzać energię elektryczną. Jednak warto wiedzieć, że możliwe jest otrzymanie znacznego wsparcia w przypadku chęci zakupu pomp ciepła. Projekty unijne i rządowe pozwalają na otrzymanie nawet 50-cio procentowego dofinansowania na zakup i montaż nowoczesnych instalacji generujących darmową, czystą energię. W sieci obecnie bardzo łatwo natknąć się możemy na ciekawe artykuły dotyczącego tego jakie dokumenty należy przygotować oraz co dokładnie trzeba zrobić aby otrzymać dofinansowanie na zakup pomp ciepła.
Łączenie pomp z innymi systemami
Posiadając pompy ciepła trzeba je jakoś zasilić. W przypadku tych urządzeń konieczne jest doprowadzenie do nich energii elektrycznej. Niekoniecznie jednak musi być tak, że taka energia pochodzi ze spalania węgla w elektrowniach. Można pomyśleć o tym, aby w naszym domu została zamontowana instalacja fotowoltaiczna, którą połączymy z pompami ciepła. W takim przypadku nasze budynki mogą stać się w zupełności niezależne od zewnętrznych dostawców energii. Jakiekolwiek awarie sieci energetycznej czy ciepłowniczej nie będą nas już dotyczyły. Samodzielnie wyprodukujemy sobie prąd oraz z jego udziałem ogrzejemy nasze domy. Ostatnimi czasy dość modne stało się także montowanie w domach mat grzewczych, jako ogrzewanie podłogowe. One również korzystają z energii elektrycznej i tutaj można również zastosować wspomniane wcześniej połączenie. Nowoczesne rozwiązania dotyczące czystej energii sprawią, że rachunki za ogrzewanie czy dostawę energii elektrycznej już nigdy nie będą nas dotyczyły. Natomiast inwestycje w omawiane tutaj systemy mogą się zwrócić już po kilkunastu latach od dnia ich montażu w naszym domu.