Przejdź do treści

Niezależne źródła energii elektrycznej

Po wybudowaniu domu przychodzi czas na jego wykończenie. Z pewnością szybko zauważymy, że niektóre opłaty związane z prowadzeniem domu są dość wysokie. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na opłaty dotyczące dostarczania do naszych domów energii elektrycznej. Jeśli nie zadbamy o to, aby podciągnięta została do nas instalacja elektryczna to szybko zaczniemy dostrzegać minusy z tym związane. Można jednak samodzielnie zadbać o stworzenie własnego źródła prądu. Na pierwszy plan tutaj wychylać się może fotowoltaika, o której ostatnimi czasy mówi się bardzo dużo. Jednak trzeba zauważyć, że wcale nie jest to jedyne rozwiązanie, na jakie możemy się zdecydować.

Inwestowanie w elektrownie wiatrowe

Jak powszechnie wiadomo energię elektryczną można pozyskiwać poprzez zamienianie energii mechanicznej. Do tego zadania wykorzystywać możemy, chociażby prądnice, które zainstalowane są wewnątrz turbin wiatrowych. Takie rozwiązania z każdym dniem zyskują na popularności. Na ten moment każdy, kto tylko zechce to może zainwestować w przydomową elektrownię wiatrową. Zależnie od tego jak dużo pieniędzy zamierzamy zainwestować w naszą elektrownię to tak bardzo będzie ona wydajna.

Mała elektrownia do 1000 zł – czy to ma sens?

Przeglądając niemalże bezdenne zasoby sieci globalnej natknąć się możemy na urządzenia pozwalające na generowanie energii elektrycznej w pobliżu domu. Takie urządzenia są w stanie generować dość dużo prądu, ale nie należy traktować ich jako jedynego źródła energii. Za około 1000 zł możemy zakupić łopatki i prądnicę, która wygeneruje nam nawet do 800 W energii przy mocy znamionowej wynoszącej nawet 3500 W. Niejednokrotnie w zestawie otrzymywać możemy również specjalny kontroler, który będzie sterować przepływem napięcia w taki sposób, aby nie doszło do uszkodzenia urządzeń zasilanych. Czy przydomowa elektrownia tego typu ma sens? Okazuje się, że są takie miejsca, w których sprawdzić się ona może doskonale. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, że takie urządzenia można wykorzystywać na działce rekreacyjnej. W domkach znajdujących się na takowych działkach nie potrzebujemy z reguły bardzo dużych generatorów prądu, ponieważ zużywamy go tam mało. Małe elektrownie wiatrowe mogą więc doskonale spisywać się do tego, aby zasilać elementy oświetlenia czy mniej wymagające urządzenia elektryczne. Nadmiar energii zawsze możemy przeznaczyć na bardzo popularne ostatnio kopanie kryptowalut – sprawdź ile można na tym zarobić.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju rzuca wyzwanie

Powyżej wspomniane Centrum od kilku lat walczy o to, aby elektrownie wiatrowe o dużej mocy mogły stanąć przy niejednym polskim domu. Przewidziana jest nawet nagroda od tegoż Centrum dla osób, które swoim innowacyjnym pomysłem zrewolucjonizują rynek OZE. Chodzi o stworzenie bardzo wydajnych i zarazem stosunkowo małych gabarytowo elektrowni, które będą w stanie stać się w pełni niezależnym źródłem prądu dla całego gospodarstwa domowego. Wspomniana nagroda wynosi na ten moment aż 1 mln zł.

Zważając na popularność elektrowni wiatrowych niestety nasz kraj jest daleko w tyle w porównaniu z innymi europejskimi krajami. Wiatry na terenie Polski występują w takiej skali, że elektrownie mogłyby doskonale działać. Jednak trzeba zmian i ułatwień, które by zachęciły kolejne osoby do inwestowania w rozwiązania z rynku OZE. Od 2019 roku i tak znacznie wzrosła popularność elektrowni wiatrowych. Do tego roku w Polsce działały zaledwie 73 mikroinstalacje, które łącznie wygenerowały zaledwie…1/3 MW. Dla porównania dopowiem, że już rok wcześniej w Chinach tamtejsze mikroinstalacje wiatrowe generowały sumaryczną moc na poziomie 547 MW a w Wielkiej Brytanii oraz w USA wynosiła ona po 150 MW. Te przykłady idealnie obrazują to, w jakim miejscu znajduje się Polska jeśli chodzi o korzystanie z przydomowych elektrowni wiatrowych.

Ile kosztuje elektrownia wiatrowa w przydomowym wydaniu?

Jeśli jesteśmy zainteresowani zainwestowaniem w rozwiązanie, jakim jest przydomowa elektrownia wiatrowa to pierwszym krokiem jest odpowiedzenie sobie na pytanie, czy takowa elektrownia ma być głównym źródłem prądu? Jeśli mamy w planie zainwestowanie w taką właśnie elektrownię to warto dokonać pomiarów dotyczących zapotrzebowania naszego domu w prąd. Jeśli chcielibyśmy stać się w pełni niezależni od dostawcy energii elektrycznej to konieczne będzie zainwestowanie w instalację, której moc przekroczy 3 kW. Koszt takowej elektrowni wynosić będzie około 20 tys. zł. Początkowo wydawać się to może bardzo dużo, ale jednak popatrzmy na cyfry. Po prostu zwróćmy uwagę na to jak duże rachunki za prąd opłacamy każdego miesiąca. Jeśli zsumujemy sobie te wartości z kilku ostatnich lat to się okaże, że już dawno dałoby się zaoszczędzić na omawianą tutaj elektrownię. Pamiętajmy też o tym, że obecnie można liczyć na dość pokaźne dofinansowania. Z racji realizowanych projektów z Unii Europejskiej oraz projektów rządowych można liczyć na naprawdę spore wsparcie finansowe. Rynek odnawialnych źródeł energii zaczyna być na szczęście coraz bardziej doceniany w naszym kraju. W związku z tym warto pomyśleć o rozwijaniu tegoż rynku poprzez zainwestowanie w ciekawe rozwiązania pozwalające na samodzielne produkowanie czystej energii.

Pozwolenia na inwestowanie w elektrownię wiatrową

Jednym z pierwszych pytań stawianych przez osoby zainteresowane inwestowaniem w elektrownie wiatrowe jest konieczność załatwiania stosownych zezwoleń. Obecnie zgodnie z polskim prawem nie zawsze jest konieczność inwestowania w takowe rozwiązania. Sporo zależy od tego, w jakim miejscu mamy zamiar stworzyć naszą elektrownię. Jeśli zdecydujemy się na montaż turbiny wiatrowej na maszcie przytwierdzonym do naszego domu to nie będziemy musieli starać się o żadne zezwolenie. Natomiast jeśli chcemy postawić dodatkowy maszt, który będzie osobną konstrukcją to już sytuacja z tym związana wyglądać może inaczej. Nie ma obecnie wymogów dotyczących posiadania zezwoleń na montaż turbiny wiatrowej na maszcie, którego wysokość jest mniejsza 3 metry ponad wysokość domu. Pamiętajmy jednak o tym, że zawsze trzeba sprawdzać czy przepisy nie uległy nowelizacji.