Przejdź do treści

Najlepszy materiał na strop – płyty żerańskie czy monolit?

Jednym z bardzo ważnych etapów budowy swojego wymarzonego domu jest tworzenie stropów. Gdy przychodzi moment wykonania pierwszego stropu to bez wątpienia jest to ważna chwila. Proces ten świadczy bowiem o ukończeniu pewnego bardzo ważnego etapu budowy. Przez wiele lat absolutnym standardem było to, że stropy powstawały z litego betonu. Dziś nieco przybliżymy proces ich powstawania, ale postaramy się też omówić inne rozwiązania, które ostatnimi czasy znacznie zyskują na popularności. Zapraszamy do lektury!

Strop z litego betonu

Ten rodzaj stropów bardzo często nazywany jest po prostu monolitem. Jego popularność jest związana w pewnym stopniu z łatwością w zakupieniu niezbędnych materiałów. Kolejną kwestią jest po prostu utkwienie monolitycznych stropów w polskiej tradycji i dlatego wiele osób wręcz nie wyobraża sobie tworzenia płyt stropowych z innego materiału. Bardzo ważną kwestią przy tworzeniu stropów monolitycznych jest solidne deskowanie oraz właściwe zbrojenie całej płaszczyzny.

Zbrojenie

Pierwszym etapem musi być stworzenie odpowiedniego zbrojenia. Po zewnętrznych stronach budynku oraz w miejscach newralgicznych, które są szczególnie narażone na obciążenia należy zastosować tzw. wieniec zbrojeniowy. Składa się on z grubego drutu zbrojeniowego i musi być odpowiednio zapleciony. Od wieńca prowadzone są już poszczególne druty, które w efekcie tworzą całe zbrojenie. Stosuje się obecnie dwa układy zbrojenia. Pierwszym z nich jest układ jednokierunkowy, w którym druty zbrojeniowe układa się po prostu równolegle. Zdecydowanie większą stabilność zapewnia układ dwukierunkowy, który nazywany jest też układem krzyżowym.

Deskowanie

Monolityczny strop wymaga naprawdę solidnego deskowania. Pamiętaj, że tutaj wylewany jest naprawdę ciężka zaprawa betonowa, która potrzebuje nieco czasu zanim przybierze właściwą postać i zacznie wiązać. Właśnie dlatego trzeba zastosować deskowanie, którego zadaniem jest utrzymanie całego obciążenia. Od jakiegoś czasu tradycyjne rozwiązania, które były oparte o zwykłe deski zaczęto zastępować innym rozwiązaniem. Mianowicie z biegiem lat zaczęto stosować płyty szalunkowe wielokrotnego użytku i sprawdzają się one znacznie lepiej od wspomnianych desek. Dają przede wszystkim większą stabilność i pewność przy tworzeniu stropu.

Wylewanie zaprawy

Starsze osoby zapewne mają spore doświadczenie w tworzeniu stropów metodą gospodarczą. Tworzono wówczas zaprawę cementową w betoniarkach i stopniowo rozprowadzano po powierzchni przyszłego stropu. Obecnie już bardzo rzadko spotyka się taką metodę. Znacznie lepiej spisują się tutaj rozwiązania oparte o kupno gotowej zaprawy, która zostanie nam przywieziona na teren budowy.

Płyty żerańskie

Ten materiał nie jest nowością na rynku. Jeśli ktoś kojarzy budynki z tzw. wielkiej płyty to spotkał się właśnie z płytami żerańskimi. Z biegiem lat zauważano znaczny postęp w branży budowlanej i te płyty powoli odchodziły do lamusa. Obecnie jednak znów wracają do łask i są ku temu poważne powody. Płyty żerańskie sprawdzają się właśnie w miejscach, gdzie trzeba wykonać strop.Takowa płyta jest niezwykle odporna na uszkodzenia i w przeciwieństwie do monolitu może ona dodatkowo wytłumiać hałasy. Zachodzi tutaj też bardzo małe ryzyko pękania rzeczonych płyt.

Montaż

Proces ten jest bardzo prosty, ale nie możemy wykonać go samodzielnie. Tutaj trzeba zostawić pole do działania specjalistom. Zamawiając płyty żerańskie musimy mieć świadomość, że zostaną nam one dostarczone na teren budowy podobnie jak wspomniana już wcześniej zaprawa. W przypadku płyt należy z użyciem dźwigu stopniowo układać poszczególne elementy. Cały proces może przypominać układanie gigantycznych klocków lego.

Zalety i wady

Zdecydowaną zaletą płyt żerańskich jest ich niska cena. Na ten moment ceny materiałów budowlanych są naprawdę wysokie i jeśli chcemy nieco zaoszczędzić to warto wybrać płyty, o których tutaj.mowa. Oprócz zdecydowanie konkurencyjnej ceny kolejną zaletą płyt żerańskich jest wspomniana już wcześniej duża wytrzymałość. Wystarczy zaledwie 8 centymetrów podparcia, aby takowa płyta mogła zostać zastosowana. Zaletą jest też suchy montaż więc nie musimy tworzyć zaprawy betonowej. Jako jedyną wadę wspomnianego rozwiązania zaliczyć można to, że trzeba dokładnie przewidzieć miejsca prowadzenia instalacji. Może się tak okazać, że niektóre elementy instalacji wodno-kanalizacyjnej będziemy musieli prowadzić w miejscu, gdzie występuje kawałek stropu monolitycznego.

Podsumowanie

Ogólnie rzecz biorąc płyty żerańskie zdecydowanie wygrywają ze stropami monolitycznymi. Przede wszystkim można tutaj liczyć na oszczędność czasu. Płyty po prostu przywożone są na miejsce budowy i niemal od razu są układane. Natomiast strop betonowy musi odczekać swoje i wcześniej trzeba wykonać odpowiednie deskowanie czy też zbrojenie. Nie bez powodu obecnie tak dużo młodych budowlańców decyduje się na korzystanie z płyt żerańskich oraz innych podobnych rozwiązań, które okazują się lepsze od monolitu.