Od dawna wiadomo jak ważną kwestią jest odpowiednie ocieplanie budynków mieszkalnych. Również niektóre rodzaje budynków przemysłowych wymagają tego aby stworzyć w nich dobrą termoizolację. Trzeba tylko wiedzieć jakie są dostępne techniki oraz materiały, którymi warto by było budynek ocieplać. Na ten moment szczególnie chętnie korzysta się nowych technologii. Dzięki nim można ocieplić budynek niezwykle efektywnie, przy małym nakładzie pracy oraz przy dość małych wydatkach z tym związanych.
Styropian do tworzenia termoizolacji
Materiałem, który od wielu lat jest bardzo często wykorzystywany do ocieplania jest styropian. Zaznaczyć trzeba, że z użyciem styropianu można ocieplić zarówno budynek od wewnątrz jak i z zewnątrz. Przy budowaniu domów styropian używany jest do ocieplania fundamentów oraz przy jego użyciu ocieplane są również posadzki. Minusem związanym ze stosowaniem styropianu jest tylko to, że jest to produkt, który zajmuje sporo miejsca. W związku z tym istnieją pewne utrudnienia związane z jego stosowaniem. Styropianu nie można zastosować wszędzie tam gdzie byśmy tego chcieli i zajmuje on dość sporo miejsca. Niemniej jednak wciąż jest to materiał, przy użyciu którego ociepla się elewacje domów.
Wełna mineralna jako alternatywa
W zasadzie wraz z pojawianiem się w użyciu styropianu zaczęto stosować również wełnę mineralną. Produkt ten na samym początku wykorzystywany był głównie do ocieplania takich miejsc jak poddasza czy posadzki, nad którymi tworzono drewnianą podłogę. Wełna mineralna wyróżnia się naprawdę niezłymi parametrami jeśli chodzi o zatrzymywanie ciepła. Współczynnik przepuszczalności termicznej jest tutaj na naprawdę niskim poziomie co czyni wełnę mineralną jednym z najlepszych produktów do tworzenia termoizolacji. Od jakiegoś czasu wełnę sprzedaje się w rolkach. Można przy jej użyciu ocieplać także ściany i mnóstwo firm budowlanych podpowiada swoim klientom takowe rozwiązanie. Biorąc pod uwagę zatrzymywanie ciepła to wełna mineralna wypada w wielu przypadkach o wiele lepiej niż styropian.
Płyty PIR – nowość na rynku
Bez dwóch zdań nowością na rynku materiałów budowlanych jest płyta PIR. Produkt ten powstaje z poliizocyjanuratu. Z zatrzymywaniem ciepła radzi on sobie wręcz doskonale. Jednak nie tylko to jest wielkim atutem płyt PIR. Dodatkowo użytkownicy i monterzy takowych płyt cenią sobie ten materiał ze względu na łatwy montaż. W tym przypadku wystarczą podstawowe narzędzia jakie używane są przez firmy budowlane. Płyty PIR można łatwo przycinać i przy użyciu wkrętów można z łatwością zamontować je w różnych miejscach. Z użyciem tego materiału można ocieplić budynek zarówno od strony zewnętrznej jak i wewnętrznej.
Pianka poliuretanowa – jakość sama w sobie
Analizując wszystkie możliwości związane z tworzeniem termoizolacji nie sposób nie wspomnieć o piance poliuretanowej. Niektórzy z nas mogą kojarzyć ten materiał pod trzyliterowym skrótem PUR. Wywodzi sie on oczywiście od poliuretanu, który jest głównym składnikiem pianki. Sama metoda ocieplania przy użyciu pianki PUR nazywana jest metodą natryskową. Podobnie jak w przypadku wspomnianych już wcześniej materiałów, tak również i tutaj możliwe jest ocieplanie z dwóch stron budynku. Na samym początku założenie związane z produkcją pianki poliuretanowej było zupełnie inne niż jest obecnie. Produkt ten miał za zadanie sprawdzać się jako wypełniacz przy produkcji różnych towarów. Z biegiem czasu jednak zaczęto dostrzegać spory potencjał w tym materiale. Branża związana z podbojem kosmosu jako pierwsza zaczęła wykorzystywać piankę poliuretanową do ocieplania. Z biegiem czasu ten materiał wzbogacano o wiele różnych składników. W efekcie pianka zaczęła przyjmować taką postać, że sprawdza się idealnie w niejednym polskim domu. Natryski pianką wykonywane są przy użyciu urządzeń zwanych agregatami.
Wyróżnić można obecnie dwa rodzaje pianki poliuretanowej, są to:
– pianka o strukturze otwartokomórkowej,
– pianka o strukturze zamkniętokomórkowej.
Pierwszy z wymienionych rodzajów różni się od drugiego tym, że może przepuszczać nieco więcej ciepła. Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło więc, że jest to materiał gorszy i warto wybrać piankę zamkniętokomórkową. Jednak jest pewna cecha pianki otwartokomórkowej, która niejednokrotnie determinuje to, że to właśnie ten produkt jest wybierany przez klientów. Mowa tutaj o przepuszczaniu pary wodnej oraz innych gazów. Para wodna gdy nie jest odprowadzana z budynku to zaczyna się skraplać na zimnych częściach obiektu. Zdecydowanie najczęściej takimi miejscami są po prostu ściany, na których z biegiem czasu stworzyć się mogą wręcz idealne warunki do rozwoju pleśni czy grzybów. Natomiast po zastosowaniu pianki otwartokomórkowej para wodna jest efektywnie odprowadzana i nie ma obaw o to, że stworzy się dobre środowisko do rozwoju grzybów.
Waga warstwy termoizolacyjnej
Analizując wszystkie z wymienionych tutaj materiałów trzeba zwrócić też uwagę na ich wagę. W przypadku niektórych konstrukcji waga może mieć szczególne znaczenie. Przykładem mogą być chociażby domki letniskowe czy też domki wykonane z prefabrykatów. W ich przypadku nie można stosować termoizolacji, która będzie miała istotny wpływ na zwiększenie wagi całej konstrukcji nośnej. Tutaj absolutnie warto zwrócić się w kierunku omawianej pianki poliuretanowej. Ten materiał (szczególnie w wersji otwartokomórkowej) jest niezwykle lekki co sprawia, że nawet gruba warstwa termoizolacji nie będzie problematyczna. Biorąc pod uwagę porównanie warstw z poszczególnych materiałów to jest tak, że pianka poliuretanowa o grubości 5 centymetrów jest w stanie zatrzymywać ciepło dokładnie tak samo jak styropian o grubości…dwukrotnie większej! Oznacza to, że można zastosować piankę, ocieplić nią dom i zyskać miejsce. Ten czynnik wielokrotnie sprawia, że to właśnie piankę poliuretanową stosuje się jako główny materiał do tworzenia wysokiej jakości warstw termoizolacyjnych w budynkach mieszkalnych oraz w niektórych budynkach przemysłowych.