Przejdź do treści

Mocowanie bez przykręcania i wiercenia – najlepsze metody

Gdy przychodzi czas wykończenia swojego nowego domu to często w dużym stopniu eksploatujemy nasze wiertarki oraz wkrętarki. Mnóstwo jest bowiem takich prac, które wymagają użycia elektronarzędzi. Warto jednak poznać metody, które pozwalają na montaż różnych urządzeń czy elementów wykończenia wnętrz, ale bez wiercenia. W dzisiejszym artykule postaramy się przedstawić kilka propozycji, które warto zastosować jeśli nie po drodze nam z wiertarką. Przedstawione poniżej rozwiązania świetnie sprawdzą się też w takich miejscach, w których z jakiegoś powodu po prostu wiercić nie możemy. Miłej lektury!

Masa plastyczna do montażu naściennego

Jest to produkt, który ostatnio znacznie zyskuje na uznaniu. Masa, o której tutaj mowa sprzedawana jest w wygodnych w użyciu blistrach, które podzielone są na równe kwadratowe plastry. Wystarczy oderwać jeden taki plaster i przytwierdzić do ściany. Następnym krokiem jest już tylko przyciśnięcie do ściany obrazka czy innego przedmiotu, który aktualnie chcemy powiesić. Warto dodać, że masa montażowa jest też bardzo prosta w usunięciu ze ściany. Jeśli zajdzie potrzeba usunięcia tejże masy to wystarczy posłużyć się szpachelką, którą trzeba lekko podważyć masę w miejscu łączenia ze ścianą.

Haki z powierzchnią samoprzylepną

Jest to ciekawa propozycja dla osób, które potrzebują powiesić coś, co nie będzie mocno obciążane. W popularnych marketach budowlanych można znaleźć haki, które w miejscu styku ze ścianą posiadają samoprzylepną taśmę. Żeby taki haczyk zamontować, wystarczy odkleić folię zabezpieczającą klej przed wysychaniem. Po przyłożeniu haka do ściany trzeba mocno go docisnąć i w zasadzie to wszystko. Warto odczekać jakiś czas, zanim zdecydujemy się powiesić na ścianie coś cięższego. Chodzi o to, aby klej miał czas na wyschnięcie. Haki z taśmą samoprzylepną to świetne rozwiązanie do łazienek, w których niekoniecznie mamy ochotę wiercić dziury w płytkach.

Gwoździe

W zasadzie to ta propozycja powinna być umieszczona jako pierwsza w tymże zestawieniu. Faktycznie gwoździe to rozwiązanie bardzo dobre w przypadku chęci powieszenia czegoś bez wiercenia w ścianie. Jednak są tutaj też pewne minusy. Chodzi o to, że nie wszędzie można gwoździe zastosować i do tego dochodzi kwestia estetyki. Nie zaleca się stosowania gwoździ na ścianach z płyty gipsowo-kartonowej i oczywiście nie użyjesz ich w łazience na płytkach. Niepodważalną zaletą gwoździ jest natomiast fakt, że mogą wytrzymać nawet bardzo duże obciążenia.

Zaczepy z magnesami

Ostatnio szczególnie popularne są magnesy neodymowe. Nawet bardzo małe wersje tychże magnesów są w stanie silnie do siebie przylegać. W związku z tym zaczęto używać ich do wieszania różnych przedmiotów na ścianach. Magnesy w tymże wydaniu posiadają z jednej strony taśmę samoprzylepną. Po usunięciu zabezpieczenia z taśmy wystarczy w pożądanym miejscu docisnąć całość do ściany. W zestawach znajdziesz drugi magnes, który z kolei należy przykleić do przedmiotu wieszanego w naszym pomieszczeniu. Takie rozwiązania doskonale sprawdzają się w przypadku wieszania obrazków czy lekkich ozdób.

Podsumowując

Nie da się ukryć, że wiertarko-wkrętarka to przykład elektronarzędzia, które po prostu musisz posiadać w swoim garażu. Jednak z powyższego zestawienia można wysnuć wniosek, że czasami można obyć się bez tego narzędzia. Pamiętaj jednak o tym, że są takie przedmioty, których nie można wieszać z użyciem wyżej wymienionych rozwiązań. Pragnąc powiesić półkę, wieszak czy szafkę musisz użyć rozwiązań, które zagwarantują Ci stabilne łączenie ze ścianą.