Przejdź do treści

Materiały do ogrzewania domów

Gdy przychodzi jesień czy też koniec lata to powoli zaczynamy zastanawiać się nad tym, jakie materiały opałowe wybrać do naszych domów. Mimo tego, że zimy w Polsce nie należą do bardzo mroźnych to jednak może się okazać, że nawet we wrześniu będziemy zmuszeni do używania systemów grzewczych. Czy jesteśmy zmuszeni do tego, aby nasze domy ogrzewać z użyciem węgla lub też drewna? Okazuje się, że mamy całą gamę możliwości związanych z wyborem kalorycznego opału.

Ekogroszek świetnym wyborem

Bardzo dużo osób poszukuje takich materiałów opałowych, które będą kaloryczne, ale przy tym nie będą w dużym stopniu zatruwały atmosfery. Czy to jest w ogóle możliwe? Tak! Wystarczy wybrać ekogroszek. Jest to materiał opałowy, który w zasadzie kalorycznością nie odstaje od węgla. Wynika to stąd, że ekogroszek po prostu z węgla powstaje, ale jednak w pewnym stopniu się od niego różni. Do produkcji ekogroszku wykorzystuje się najlepszej jakości węgiel, ale trzeba wspomnieć, że jest to węgiel bardzo drobny. Przy produkcji ekogroszku, węgiel poddawany jest odsiarczaniu. To właśnie cząsteczki siarki znajdujące się w węglu sprawiają, że podczas spalania uwalniane są toksyczne substancje.

Jaki ekogroszek wybrać?

Jeśli już wiemy, że chcielibyśmy zastosować w naszym domu ekogroszek do ogrzewania to trzeba teraz pomyśleć o tym, jaki dokładnie produkt wybrać. Tutaj należy być bardzo ostrożnym. Od kilku lat do Polski importowany jest ekogroszek, który pochodzi zza naszej wschodniej granicy. Jego największym mankamentem jest to, że jest on często bardzo wilgotny i wówczas spalanie nie będzie emitowało dużych ilości energii cieplnej i do tego para wodna będzie doprowadzała do uszkodzenia przewodu kominowego. Jaki produkt więc warto wybrać? Przede wszystkim zwracajmy uwagę na to skąd pochodzi węgiel używany do produkcji ekogroszku. Jeśli producentem jest polska firma to bez obaw możemy ten produkt zakupić. Kaloryczność tego opału może praktycznie dorównywać kaloryczności węgla i może wynosić około 30 MJ/kg.

Jaki kocioł wybrać do spalania takiego opału?

Do spalania ekogroszku niekoniecznie dobrze sprawdzą się tradycyjne kotły grzewcze, jakie możemy posiadać w naszym domu. Bardzo dobrym pomysłem może być zainwestowanie w specjalne kotły, które przystosowane są do spalania materiałów sypkich. Posiadają one automatyczne podajniki materiałów opałowych i wówczas my jako użytkownicy takich kotłów nie musimy robić praktycznie niczego, aby system grzewczy prawidłowo działał.

Pellet z wiórów drzewnych

Od jakiegoś czasu sporo się też słyszy o materiale opałowym, jakim jest pellet drzewny. Produkt ten powstaje z prasowanych wiórów drzewnych. W zależności od producenta pelletu, gatunki drzew, z których powstają wióry mogą być różne. Czasami spotyka się pellet z drzew liściastych a czasami z iglastych. W przypadku tych drugich wielokrotnie jest tak, że przy produkcji nie dodaje się lepiszczy mających na celu ułatwienie złączania ze sobą wiórów. Kaloryczność pelletu drzewnego jest na naprawdę wysokim poziomie i warto pomyśleć o zainwestowaniu w ten materiał. Jego dużą zaletą jest to, że jest on bardzo suchy. Dlatego nie ma szans na to, aby przewód kominowy był narażony na osadzanie się sadzy tak jak to ma miejsce przy spalaniu węgla czy niektórych rodzajach drewna opałowego. Sam proces powstawania pelletu drzewnego polega na tym, że przy użyciu mocnej prasy wyciska się charakterystyczne wałeczki, które po pocięciu tworzą pellet. Materiał ten sprzedawany jest już nawet w marketach w wygodnej workowanej wersji.

Brykiet torfowy

Ten materiał dopiero zyskuje na popularności. Wiele osób jeszcze nie słyszało na temat tego świetnego produktu. Jak już sama nazwa wskazuje, jest to materiał powstający z torfu. Do formowania brykietu również używa się prasy, tak samo jak w przypadku tworzeniu pelletu. Brykiet uchodzi za jeden z najbardziej przyjaznych naturze materiałów opałowych. Podczas jego spalania nie dochodzi do emitowania bardzo dużych ilości szkodliwych substancji. Póki co często używa się tego materiału do kominków. Niektóre wkłady kominkowe są specjalnie dostosowywane do tego, aby można było w nich spalać brykiet.

Podsumowując…

Materiałów opałowych jest obecnie naprawdę sporo i jak widać, niektóre z nich mogą naprawdę zasługiwać na uznanie. Warto dokładnie przeanalizować obecne ceny węgla czy drewna opałowego i zastanowić się nad tym, czy aby inne rozwiązania nie będą lepsze. W sieci można też natknąć się na rankingi dotyczące poszczególnych materiałów opałowych.