Przejdź do treści

Kupno działki pod budowę domu – na co zwrócić uwagę?

Młodzi ludzie bardzo często mają wielkie marzenie o zbudowaniu własnego domu. Zanim jednak wbijemy pierwszy szpadel pod budowę to trzeba zakupić działkę, na której nasz przyszły dom stanie. Kupno działki wiązać się będzie z załatwianiem wielu formalności zarówno przed samym kupnem jak i po nim. Dziś postaramy się pokrótce wyjaśnić, na co zwracać uwagę i gdzie się udać w celu dopełnienia wszelkich formalności. Zapraszamy do lektury!

Wydanie warunków zabudowy

Musisz wiedzieć, że nie każda działka, która może wydawać się świetna pod budowę domu jest działką budowlaną. Od kilku lat obowiązują przepisy mówiące o tym, że nie wydaje się warunków zabudowy w przypadku działek o klasie gruntu równej 3. Niemnie jednak prawo nie działa wstecz i jeśli ktoś zakupił działkę parę lat temu i otrzymał warunki zabudowy to nie zostaną one cofnięte. Pamiętaj, że wydanie tychże warunków to w zasadzie przepustka do tego, aby można było w ogóle zacząć myśleć o budowie domu. Bez tego pozwolenia nie możemy wybudować na działce nawet pomieszczenia gospodarczego.

Linie wysokiego napięcia i słupy energetyczne

Czasami bywa tak, że oglądamy jakąś działkę budowlaną, która wydaje nam się wręcz idealna pod budowę naszego przyszłego domu. Decydujemy się na zakup a tu nagle…nie możemy wybudować domu przez obecność linii energetycznych. Jeśli znajdują się one nad naszą działką to mogą zachodzić pewne ograniczenia co do wysokości budynku. Problem pojawia się też wtedy jeśli na Twojej działce znajduje się słup energetyczny z liniami wysokiego napięcia. Jako właściciel działki jesteś zobligowany do zapewnienia dożywotniego dostępu do takiego słupa w razie potrzeby. Co ważne, musi też znaleźć się tam droga umożliwiająca elektrykom dojazd pod słup. Automatycznie też pojawią się ograniczenia ze względów prawnych i nie będzie można wybudować niczego w odległości kilku metrów od wspomnianego słupa.

Dostęp do kanalizacji

Wiadomo, że sieć kanalizacyjna w pobliżu działki to spore ułatwienie. Jeśli jednak znajdziesz świetną działkę, w doskonałej lokalizacji, ale bez dostępu do wspomnianej sieci to nie musisz rezygnować z zakupu. Obecnie w warunkach zabudowy często umieszczany jest zapis mówiący o możliwości stworzenia zbiornika na nieczystości, czyli szamba. Taki zbiornik asenizacyjny należy systematycznie opróżniać z pomocą firmy, która się w tym specjalizuje i posiada wszelkie pozwolenia. Niekiedy, jeśli warunki na to pozwalają, można też stworzyć studnie chłonne lub przydomowe oczyszczalnie ścieków, które są niezwykle wygodnym rozwiązaniem. Tutaj problematyczne może być tylko zbyt bliskie sąsiedztwo lub też znajdujące się w pobliżu ujęcia wody pitnej.

Dostęp do gazu i prądu

Sieci gazociągowe zaczynają docierać już do różnych miejsc, ale niestety może się okazać, że w pobliżu miejsca budowy Twojego przyszłego domu takiej sieci nie ma. Czy to znaczy, że nie otrzymasz warunków zabudowy? Niekoniecznie! Gaz nie jest wymagany na działkach i gminy czy urzędy wydają warunki zabudowy nawet wtedy gdy stworzenie gazowego przyłącza jest niemożliwe. Inaczej już sytuacja wygląda z prądem. Zanim zdecydujesz się na kupno działki, dla której nie wydano warunków zabudowy warto udać się do punktu obsługi klienta firmy dostarczającej energię elektryczną. Podając numer działki można się dowiedzieć czy jest opcja podłączenia prądu. Jeśli otrzymamy negatywną odpowiedź to można od razu zrezygnować z kupna działki. Dlaczego? Ponieważ dostęp do energii elektrycznej jest jednym z ważniejszych wymogów przy staraniu się o wydanie warunków zabudowy.

Obciążenia i własność

Wiadomo, że zdarza się tak, że działki zamiast jednego miewają kilku właścicieli. Jeśli chcesz kupić działkę to powinieneś dokładnie wypytać o takie kwestie. Z całą pewnością będzie o nich mowa przy samym spisywaniu aktu notarialnego. Jednak po co marnować czas na spotkanie u notariusza, które może nie zakończyć się złożeniem podpisu pod aktem? Notariusz ma też w obowiązku poinformowanie nas o tym czy interesująca nas działka jest obciążona finansowo. Co to znaczy? Przede wszystkim chodzi o to czy nie jest do niej przypisany kredyt hipoteczny. Jeśli usłyszymy od notariusza, że działka jest wolna od obciążeń i do tego jest w posiadaniu tylko jednego właściciela to możemy odetchnąć z ulgą.

Podsumowując

Kupno działki to może być naprawdę kosztowna inwestycja i nie warto jej bagatelizować. Wydawanie kilkudziesięciu tysięcy złotych na zakup gruntu powinno być poprzedzone dokładnym sprawdzeniem wszystkich kwestii, o których była mowa w powyższych akapitach. Dzięki temu będziemy mogli uniknąć nieprzewidzianych problemów a marzenie o zbudowaniu swojego własnego domu będzie mogło stać się coraz bardziej realne. Pamiętajmy też o tym, że po kupnie działki musimy postarać się o uzyskanie pozwolenia na budowę. Tyczy się to jedynie większych obiektów, a małe domki można już stawiać w oparciu o odpowiednie zgłoszenie. Temu zagadnieniu warto jednak poświęcić zupełnie nowy artykuł.