Przejdź do treści

Kryptowaluty – Wybór odpowiedniej giełdy

Inwestycje w wirtualne pieniądze zaczynają przynosić coraz wyższe dochody. Użytkownicy Internetu korzystają z globalnej sieci na wiele sposobów. Oprócz kwestii rozrywkowych i informacyjnych coraz chętniej zabierają się za zarabianie pieniędzy w sieci. Takie możliwości daje właśnie obracanie kryptowalutami. Osoby zaczynające swoją przygodę z wirtualną walutą muszą zrozumieć wiele podstawowych zagadnień związanych z tą branżą. Bez wątpienia jedynym z ważniejszych zadań jest wybranie odpowiedniej giełdy. W zasadzie to do wyboru mamy albo wspomnianą giełdę, albo też kantor. Dziś skupimy się na tych pierwszych.

Dostępne i polecane giełdy

Giełda kryptowalut to nic innego jak miejsce, w którym spotykają się (w wirtualnym tego słowa znaczeniu) osoby, które chcą walutę sprzedać lub też zakupić. Warto tutaj zaznaczyć, że giełdy mają dość niskie prowizje co może przyciągać potencjalnych inwestorów. Na minus działa tutaj jednak skomplikowany interfejs, który potrafi odstraszać już od samego początku. Zbyt rozbudowany interfejs jest oczywiście najbardziej problematyczny dla osób, które dopiero raczkują w tej branży. W Polsce do najbardziej popularnych giełd kryptowalut zaliczyć można:

W zasadzie to każdy z tychże trzech konkurentów oferuje podobne stawki za swoje usługi. Nadmienić jednak należy, że przy wybraniu tańszego pakietu będziemy musieli stawić czoła dość trudnemu w obsłudze interfejsowi. Można ułatwić sobie wykonywanie pierwszych transakcji wybierając droższe pakiety. Jest to jednak swego rodzaju pójście linią najmniejszego oporu i w rzeczywistości nie jest to korzystne dla naszego rozwoju w branży. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest nauczenie się podstawowych zasad rządzących rynkiem. Proponujemy sięgnąć do polecanych lektur i opanować najważniejsze zagadnienia związane z branżą dotyczącą kupna i sprzedaży wirtualnych środków płatniczych.

Opcja dla płatności w Polsce

Wybierając giełdę kryptowalut trzeba też zwrócić uwagę na pewien szczególnie ważny fakt. Chodzi o to, czy interesująca nas giełda oferuje wykonywanie przelewów w PLN. Wiele jest bowiem takich giełd, które tego nie oferują. W efekcie może to stwarzać dla nas spore problemy. Są też takie giełdy, które nie oferują dokonania zakupu w walucie PLN. W ich przypadku transakcje mogą być wykonywane tylko za pomocą kryptowalut. Oznacza to, że chcąc zakupić jedną wirtualną walutę musimy zapłacić inną, ale również wirtualną.

Giełda czy kantor?

Na początku tego artykułu wyjaśniliśmy, że istnieją dwa rodzaje platform do handlu kryptowalutami. Możemy więc wybrać giełdę lub też kantor. W tym miejscu chcemy zaznaczyć, że z reguły to giełdy oferują niższe opłaty za dokonywanie zakupów oraz za sprzedaż waluty. Czy kantory mają jakieś zalety? Oczywiście. Do niepodważalnych zalet zdecydowanie zaliczyć można to, że mają one najczęściej stosunkowo proste interfejsy. Z całą pewnością są one o wiele łatwiejsze dla początkujących i wydają się mniej skomplikowane niż w przypadku giełdy. Kolejną zaletą kantorów jest to, że dają możliwość handlu stacjonarnego.

Kwestie bezpieczeństwa

Stojąc na rozdrożu dotyczącym wyboru giełdy lub kantoru trzeba uwzględnić jeszcze jedną ważną kwestię. Chodzi tutaj o bezpieczeństwo wykonywanych transakcji. W przypadku giełd zabezpieczenia są na zdecydowanie wyższym poziomie, ponieważ ustalają to pewne prawne regulacje i wymogi. Więcej np. o bezpieczeństwie na Binance przeczytasz tutaj. Wadą kantorów są znacznie słabsze zabezpieczenia co często sprawia, że klienci jednak wybierają giełdy. Musisz wiedzieć, że branża dotycząca kryptowalut jest często atakowana przez cyberprzestępców czyhających na łatwy zarobek. Wniosek jest więc taki, że najlepiej wybrać na początku giełdę, ale niekoniecznie z opcją „premium”, czyli z łatwiejszym interfejsem. Wchodząc w branżę finansową warto wcześniej odpowiednio się przygotować. Dobre przygotowanie merytoryczne sprawi, że szybciej zaczniemy rozumieć najważniejsze reguły rządzące branżą. W efekcie zwiększymy swoją szansę na pierwsze zarobki.