Przejdź do treści

Jakie systemy grzewcze wybrać do domu?

Budowanie własnego domu to bez dwóch zdań dość poważna inwestycja. Dla większości z nas jest to zdecydowanie największy wydatek w życiu. Samo postawienie ścian czy stworzenie poszycia dachowego to jednak nie wszystko. Oprócz tego konieczne jest także wykończenia wnętrza naszych domów oraz stworzenie niezbędnej instalacji. Większość z nas jako jedną z pierwszych instalacji tworzy instalacje grzewcze. Żyjąc w klimacie umiarkowanym nie ma innej opcji jak korzystanie z systemów grzewczych przez kilka miesięcy w ciągu roku. Branża grzewcza jednak rozwija się niezwykle szybko. W związku z tym wciąż tworzy się wiele nowoczesnych rozwiązań, które pozwalają ogrzewać wnętrza naszych pomieszczeń.

Czym jest pompa ciepła?

Pompy ciepła to urządzenia, o których ostatnimi czasy jest dość głośno. Nie jest tak jednak bez powodu. Systemy grzewcze niekoniecznie muszą korzystać z ciepła wygenerowanego poprzez spalanie różnych materiałów w kotłach grzewczych. Już dawno minęły te czasy gdy przed zimą decydowaliśmy się jedynie na wybór pomiędzy węglem a drewnem opałowym. Z biegiem czasu zaczęto korzystać także z ogrzewania elektrycznego. Pewną jego odmianą jest pompa ciepła. To urządzenie jest w stanie pozyskiwać ciepło z otoczenia i wtłaczać go do wnętrza naszych domów. Rodzajów pomp ciepła jest obecnie kilka. W naszym kraju najbardziej sprawdzają się jednak pompy gruntowe, które są każdego dnia montowane na naszych działkach.

Rodzaje pomp ciepła

Na chwilę obecną pompy ciepła można podzielić w zasadzie na trzy główne grupy. Są nimi:

– pompy gruntowe,

– pompy wodne,

– pompy powietrzne.

Pompy gruntowe – najpopularniejsza wersja

Ten rodzaj pomp polega na umieszczaniu w glebie specjalnej wężownicy połączonej z wymiennikiem ciepła. Pozyskane ciepło z gruntu może trafiać do naszych domów. Są dostępne wersje pomp ciepła, które pozwalają również na dodatkowe wspomaganie ogrzewaniem elektrycznym. Pompy te posiadają wówczas grzałki elektryczne, które uruchamiają się wówczas gdy zachodzi taka potrzeba. Pompy gruntowe można dodatkowo podzielić na inne grupy. Dostępne są pompy gruntowe, które zawierają kolektor poziomy. Są to specjalne wężownice wypełnione niezamarzającym płynem, który jest tutaj głównym medium transportującym ciepło. Taka wężownica nie jest zakopywana bardzo głęboko. Z reguły umieszcza się ją na głębokości od jednego do maksymalnie dwóch metrów pod warstwą darni. Trzeba jednak wiedzieć, że taka wężownica musi być umieszczona na dość dużej powierzchni. Sprawdzi się więc ona tylko w przypadku tych domów, do których przynależy znacznej wielkości działka.

Oprócz kolektorów poziomych można także spotkać kolektory pionowe. Zdecydowanie częściej określane są one sondami pionowymi. Takie urządzenia to pojedyncze pętle z rur, które umieszcza się w głębokich odwiertach. Ich głębokość może wynosić nawet kilkadziesiąt metrów. Sondy pionowe pozwalają na osiąganie najlepszych wyników jeśli chodzi o pozyskiwanie ciepła. Minusem tego typu rozwiązań jest natomiast to, że są to opcje dość drogie. W Polsce działa jednak wiele firm, które każdego dnia wykonują odwierty pod kątem umieszczenia w nich sond pionowych.

Trzecią opcją przy pompach ciepła w wersjach gruntowych jest kolektor poziomy z bezpośrednim odparowaniem. Takie urządzenie składa się ze specjalnej wężownicy z miedzianych rur. Wewnątrz nich jednak nie znajduje się płyn niezamarzający tak jak ma to miejsce w przypadku zwykłych kolektorów poziomych. Tutaj jest on zastąpiony specjalnym czynnikiem chłodniczym pompy. Warto zwrócić uwagę na pewną dużą zaletę tego typu rozwiązań. Chodzi o to, że w nich wyeliminowany został wymiennik ciepła co wpływa w dużym stopniu na zwiększenie wydajności pompy ciepła.

Pompa ciepła i klimatyzacja

Nowoczesne wersje pomp ciepła dają również możliwość chłodzenia pomieszczeń. Wszystko to za sprawą specjalnych instalacji, które pozwalają na generowanie tzw. wody lodowej. Taka woda może być doprowadzana do klimakonwektorów i w efekcie za jej pośrednictwem można chłodzić powietrze w pomieszczeniach. Pompa ciepła może więc łączyć w sobie zarówno system grzewczy jak i system chłodzenia powietrza w pomieszczeniach.

Czy sama pompa ciepła wystarczy do ogrzewania domu?

Jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań odnośnie nowoczesnych pomp ciepła. Trudno jednak o jednoznaczną odpowiedź na to pytanie. Chodzi o to, że w czasie gdy temperatura na zewnątrz nie jest bardzo niska to pompa ciepła może wystarczyć do ogrzania domu. Jednak gdy już dojdzie do tego, że przyjdą siarczyste mrozy i temperatura spadnie poniżej 25 stopni Celsjusza to wówczas trzeba zastosować też inne rozwiązania. Popularną praktyką jest łączenie pomp ciepła z ogrzewaniem centralnym opartym o kotły grzewcze. Jeśli więc przymierzamy się do zainwestowania w pompy ciepła to niekoniecznie warto od razu decydować się na demontaż starych grzejników i kotła grzewczego. System biwalentny w naszym klimacie sprawdzi się doskonale, ponieważ czasami przychodzą takie okresy gdy jest naprawdę mroźno. Natomiast w czasie lata z kotłów można rezygnować. Pompa ciepła świetnie poradzi sobie z ogrzewaniem wody użytkowej.

Z czym najczęściej łączy się pompy ciepła?

Z racji rosnącego zainteresowania nowoczesnymi rozwiązaniami z branży OZE to również i pompy ciepła są mocniej doceniane. Można nawet starać się o otrzymanie dofinansowanie dotyczącego zakupu i montażu pomp ciepła. Właśnie zakup i montaż pomp ciepła to są koszty kwalifikowane do projektu. Obecnie dużym uznaniem cieszy się łączenie pomp ciepła z fotowoltaiką. W takich przypadkach można sporo zaoszczędzić. Panele fotowoltaiczne są w stanie generować prąd, który wystarczy do zaopatrzenia pompy ciepła oraz wszystkich innych urządzeń. Posiadając instalację fotowoltaiczną można mieć zarówno darmową energię elektryczną jak i darmowe ogrzewanie. Dość dużą popularnością cieszy się także łączenie fotowoltaiki z matami grzewczymi. Taki sprzęt również używany jest do ogrzewania. Maty grzewcze są umieszczane w posadzkach i wówczas można osiągnąć najlepsze rezultaty przy ogrzewaniu.