Przejdź do treści

Jak i gdzie najlepiej zainwestować w Bitcoina?

Kryptowaluty wydają Ci się interesującym tematem, jednak zawsze wprawiały w zakłopotanie? Słyszałeś jak ciekawą są inwestycją, jednak nie wiesz od czego zacząć? Jak kupić Bitcoin? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania – dobrze trafiłeś. W tym artykule prezentujemy 4 prostych kroków, które dzielą Cię od pierwszego Bitcoina (BTC).

Bitcoin – inwestycja z przyszłością

Kryptowaluty ostatnimi czasy są gorącym tematem. Dzięki skaczącym w niespotykanym tempie ceną Bitcoina stają się łakomym kąskiem, nie tylko dla inwestorów czy maklerów, ale również dla ludzi spoza sektora inwestycyjnego – ludzi którzy są zainteresowani zyskownym ulokowaniem swoich oszczędności. Jak kupić Bitcoina?

Gdzie trzymać Bitcoina? Znajdź dobry portfel

Bitcoin jest walutą i cyfrową, dlatego pierwszym krokiem będzie znalezienie odpowiedniego portfela cyfrowego, który będziesz mógł wykorzystać do przechowywania swojej kryptowaluty. Na rynku funkcjonuje bardzo dużo tego typu rozwiązań, różniących się funkcjami i właściwościami, na których mogą być wykorzystywane.

Spośród portfeli wartych polecenia możemy wymienić między innymi Exodus, Mycelium oraz Electrum (ten ostatni polecany jest osobom, które mają już doświadczenie w obrocie kryptowalutami). Należy jednak pamiętać, że portfel powinien spełniać przede wszystkim potrzeby użytkownika, dlatego też polecamy przeprowadzenie analizy dostępnych produktów i wybranie najbardziej odpowiadającej opcji dla siebie.

Gdzie kupić Bitcoina? Wybierz dobrego tradera

Gdzie kupić Bitcoina? Najlepszym sposobem na zakup pierwszego Bitcoina jest giełda kryptowalut. Podobnie jak w przypadku portfeli, również giełdę możesz wybrać bazując na osobistych preferencjach. W Polsce najbardziej popularną giełdą jest BitBay. Polecamy jednak przyjrzeć się porównywarce giełd Bitcoina, która pomoże w świadomym wyborze. Inna opcja zainwestowania w Bitcoina to handel na CFD u jednego z brokerów forex (np. najpopularniejszego XTB).

Alternatywą do giełdy jest obrót pozagiełdowy, który umożliwia wymianę walut bezpośrednio między handlującymi. Spośród platform, które umożliwiają kontakt poszczególnym handlującym, wartymi uwagi są LocalBitcoin, BitQuick oraz Polskie Forum Bitcoin.

Kup pierwsze Bitcoiny i zacznij przechowywać je w swoim portfelu. W zależności od wybranej giełdy, umożliwione są różne sposoby dokonywania płatności. Jest to jedno z kryteriów, którymi należy kierować się przy wyborze giełdy.

Giełdy dają dostęp do wielu informacji w panelu sterowania, w tym – ile Bitcoinów, i po jakiej cenie możesz zakupić w danym momencie. Należy jednak pamiętać, że jedną z cech BTC jest jego nieprzewidywalność, a jego wartość może ulegać drastycznym zmianom nawet w ciągu kilku minut.

Aby dokonać pierwszego zakupu, musisz zadeklarować jaka ilość kryptowaluty Cię interesuje, podać cenę, którą jesteś skłonny zapłacić i w wybranej platformie wybrać opcję „Zakup”. Po udanej transakcji, Twoje Bitcoiny zostaną przetransferowane do wybranego przez Ciebie portfela. Mogą też zostać na giełdzie, jednak z uwagi na ryzyko kradzieży, nie jest to zalecana opcja.

Uwaga! Transfery Bitcoina często mogą zajmować dużo czasu. W przeciwieństwie do tradycyjnych walut, każda transakcja musi być odpowiednio zarejestrowana w technologii blockchain, co może trwać nawet do dwóch godzin w czasach dużego ruchu traderów.

Jak kupić Bitcoin? Zacznij inwestować już teraz

Niezależnie od tego, czym są dla Ciebie Bitcoiny – inwestycją (miejmy nadzieję, że korzystną), czy też środkiem płatniczym – bądź gotowy na to, aby sprawnie obracać swoimi Bitcoinami. Fluktuacje tej kryptowaluty są gwałtowne i polecamy opracowanie planu działań w razie nagłych spadków lub wzrostów na wartości. Niektóre platformy umożliwiają wystawianie automatycznych zleceń kupna/sprzedaży w zależności od wahań waluty. Warto przemyśleć strategię i odpowiednio zabezpieczyć swój portfel.

Polecamy też aktywne śledzenie wiadomości ze świata kryptowalut. Bitcoin, mimo że jest najbardziej popularną opcją, nie jest jedyną. Dobrze jest wiedzieć jakie alternatywy oferuje rynek, gdyż może się okazać, że inna kryptowaluta będzie lepszą inwestycją.