Nadchodząca jesień to czas gdy trzeba zacząć zastanawiać się nad ogrzewaniem naszych domów, niektórych budynków gospodarczych czy też najróżniejszych obiektów przemysłowych. Trzeba wiedzieć o tym, że dzięki najnowszym metodom można znacznie zaoszczędzić na ogrzewaniu. Kluczowe jest tylko to, aby wybrać odpowiednią technikę ocieplania domów. Dzięki niej można będzie sprawić, że większość ciepła zostanie zachowana wewnątrz obiektu. Efekt będzie taki, że mniej pieniędzy pochłonie samo ogrzewanie. Jakie więc metody warto brać pod uwagę? Poniżej można znaleźć nieco informacji na ten temat.
Izolacja tradycyjnymi metodami
Gdy mówimy na temat ocieplania domów to najczęściej przewija nam się jeden temat. Chodzi oczywiście o styropian, który jest materiałem zdecydowanie najczęściej kojarzonym z ocieplaniem domów i innych obiektów. Na ten moment dostępnych jest kilka rodzajów styropianu. Nie da się ukryć, że z zatrzymywaniem ciepła styropian radzi sobie bardzo dobrze. Jednak pamiętajmy, że produkt ten ma również pewne wady. Chodzi przede wszystkim o to, że osiągnięcie odpowiedniego efektu związane będzie z zastosowaniem dość grubej warstwy styropianu. Im większą warstwę zastosujemy tym bardziej zmniejszymy powierzchnię użytkową w naszych pomieszczeniach lub też doprowadzimy do zwiększenia grubości ścian z zewnątrz. Grubość styropianu ma też ogromne znaczenie w przypadku posadzek. Trzeba wiedzieć o tym, że ocieplając posadzki bardzo często stosujemy właśnie styropian, ale tutaj jego grubość może stwarzać poważne problemy. Grubość styropianu zastosowanego w posadzce będzie miało bezpośredni wpływ na grubość całej podłogi. Natomiast stosując cieńszą warstwę styropianu doprowadzimy z kolei do tego, że izolacja może nie działać zbyt efektywnie.
Izolacja płytami PIR
Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat zaczęto też sporo mówić na temat płyt PIR. Są to stosunkowo cienkie płyty, które wewnątrz wypełnione są poliizocyjanuratem. Tenże materiał radzi sobie doskonale z zatrzymywaniem ciepła zarówno z jednej jak i drugiej strony. Po zastosowaniu płyt z poliizocyjanuratu doprowadzimy do tego, że nasz dom będzie świetnie chroniony przed wyziębieniem w czasie zimy jak i doskonale będzie go można chronić latem przed nadmiernym nagrzewaniem promieniami słonecznymi. Płyty PIR przykręcane są bezpośrednio do powierzchni ścian lub też przymocowuje się je najpierw do specjalnych stelaży, które za pomocą dybli i wkrętów przyczepia się do ścian. Płytami PIR możemy z powodzeniem ocieplić pomieszczenia od ich wewnętrznej strony oraz z zewnątrz. Póki co tenże materiał nie jest jeszcze bardzo popularny, ale wszystko wskazuje na to, że na przestrzeni najbliższych kilkunastu lat się to zmieni. Styropian może być skutecznie wypierany właśnie przez płyty PIR. Ich montaż jest tak prosty, że coraz więcej osób decyduje się na zastosowanie właśnie tego materiału. Wybierając płyty PIR stawiamy na jakość, ale trzeba wiedzieć, że cena takowych płyt nie zawsze jest bardzo niska.
Izolacja pianką poliuretanową
Ostatnimi czasy o piance poliuretanowej mówi się niezwykle dużo. Ma to jednak swoje podłoże. Pianka ta to materiał, który przez wiele lat nie był w ogóle kojarzony z ocieplaniem. Stosowano go głównie jako wypełniacz w przypadku produkcji drzwi czy innych podobnych produktów. Jednak dostrzeżono w piance potencjał i wiele osób nagle zaczęło wybierać ten produkt jako materiał do termoizolacji. Współczynnik przepuszczalności termicznej w przypadku pianki poliuretanowej jest bardzo niski. Oznacza to tyle, że pianka PUR doskonale radzi sobie z zatrzymywaniem ciepła w pomieszczeniach. Natrysk z użyciem pianki poliuretanowej wykonywany jest przy użyciu specjalistycznych agregatów. Ten typ urządzeń pozwala na natryskiwanie pianki z ogromną siłą. Duże ciśnienie pianki podczas jej nakładania sprawia, że materiał ten dociera do praktycznie wszystkich zakamarków, jakie mogą znajdować się na ocieplanej powierzchni. Pianka PUR to produkt, który na ten moment występuje w dwóch wersjach.
Spotkać możemy piankę:
- otwartokomórkową,
- zamkniętokomórkową.
Przez wiele lat wybierano częściej pierwszy z tutaj wymienionych produktów. Pianka ta jest bowiem w stanie o wiele lepiej zatrzymywać ciepło wewnątrz pomieszczeń. Natomiast ma ona pewną wadę. Chodzi o to, że ten materiał nie jest w stanie przepuszczać pary wodnej co w niektórych przypadkach doprowadzać mogło do powstawania wilgoci. Taką zdolność posiada natomiast drugi z wymienionych rodzajów pianki. Pianka poliuretanowa otwartokomórkowa to materiał, który po nałożeniu tworzy warstwę paroprzepuszczalną. W efekcie do zera eliminowane jest ryzyko występowania mostków termicznych, które mogą być bezpośrednią przyczyną występowania wilgotnego środowiska dla rozwoju pleśni i grzybów. Pianka PUR to produkt, który początkowo stosowano głównie do ocieplania poddaszy. Z biegiem lat skutecznie zaczęto nim ocieplać także poddasza domów jedno oraz wielorodzinnych. Ze wszystkich dostępnych materiałów do tworzenia termoizolacji to właśnie pianka wygląda najlepiej.