Gdy mówi się na tematy dotyczące ocieplania domów to materiałem, jaki nam przychodzi na myśl już na samym początku jest styropian. Trzeba przyznać, że ten materiał do ocieplania nadaje się idealnie i przez ostatnie dziesięciolecia jego stosowanie było powszechne. Z biegiem lat zaczęto jednak tworzyć też inne rozwiązania, które pozwalają na jeszcze łatwiejsze i przy tym efektywniejsze zatrzymywanie ciepła wewnątrz budynków. Jednym z takich rozwiązań jest ocieplanie stropów celulozą, o czym będziemy chcieli dziś Państwu napisać.
Czy dokładniej jest celuloza?
Jeśli celuloza kojarzy się Państwu z makulaturą to jest to bardzo dobre skojarzenie. Otóż granulat celulozowy wykorzystywany obecnie do izolacji termicznej na stropach powstaje w dużej mierze z gazet. Przede wszystkim do produkcji granulatu wykorzystuje się gazety drukowane z małą ilością farb i lakierów. Należy w tym miejscu podkreślić, że obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów celuloz, które w pierwotnym zamiarze miałyby być stosowane do ocieplania. Jednak wiele z nich nie zostało oficjalnie dopuszczonych do użytku ze względu na nieodpowiednie składniki.
Wybierz bezpieczną celulozę
Łatwo można wywnioskować, że celuloza powstające z gazet jest materiałem łatwopalnym. W związku z tym, żeby mógł powstać nadający się do ocieplania granulat to konieczne jest dodanie takich składników, które uczynią celulozę bezpieczną. Producenci najczęściej wzbogacają więc granulat o wodorotlenek glinu, kwas borny czy też ortofosforan amonu. W efekcie celuloza staje się odporna na ogień, ale przy tym jest wciąż bezpieczna dla człowieka. Wspomniane wcześniej związki chemiczne dodawane są w takich ilościach, które nie stwarzają zagrożenia dla ludzi.
Odporność na pleśń i grzyby
Wybierając celulozę, którą zamierzamy ocieplić strop w naszym domu, powinniśmy dokładniej sprawdzić jej właściwości. Jedną z ważniejszych kwestii jest to, aby celuloza była odporna na wilgoć. Jeśli ten warunek nie zostanie spełniony to zachodzi realne ryzyko występowania pleśni czy grzybów. Celuloza, która jest wzbogacana o fungotaninę pozyskiwaną z korzy drzew jest produktem, który bez obaw można do ocieplania zastosować.
Niska waga i duża efektywność w zatrzymywaniu ciepła
W przypadku dużych powierzchni problemem może być stosowanie pianki poliuretanowej. Chodzi tutaj głównie o wysokie koszty ocieplania. Celuloza sprawdzi się więc lepiej. Nieco gorzej wypada ona jednak pod względem wagi. Pianka poliuretanowa otwartokomórkowa to materiał, który w bardzo małym stopniu obciąża konstrukcję. Natomiast w przypadku celulozy najczęściej jest tak, że na jeden metr kwadratowy przypada około 12-13 kilogramów. Nie jest to oczywiście bardzo duża wartość i jest w większości konstrukcji w pełni akceptowalna. Powyżej wspomniana waga tyczy się warstwy składającej się z celulozy o grubości 40 centymetrów.
Ochrona przed przegrzewaniem w czasie lata
Bardzo ważną i często docenianą zaletą celulozy jest też ochrona budynków przed nadmiernym przegrzewaniem. Za to akurat odpowiada parametr określany jako CWM, czyli Ciepło Właściwe Materiału. Tenże parametr określa się jako ilość ciepła potrzebną do ogrzania o jeden stopień Kelwina 1 kg materiału termoizolacyjnego. Stosując celulozę na stropie można skutecznie ochronić poniżej znajdujące się pomieszczenia przed nagrzewaniem w czasie lata. Strop nie jest jednak jedynym miejscem, w którym można zastosować celulozę. Wielokrotnie słyszy się także o nakładaniu celulozy na ściany oraz stropodachy.
Metoda wdmuchiwania – najszybszy sposób ocieplania
Jedną z najczęściej spotykanych metod ocieplania z użyciem celulozy jest jej wdmuchiwanie. Sposób ten pozwala na skuteczne docieranie materiału termoizolacyjnego do przestrzeni międzykrokwiowej czy do szczelin przypodłogowych. Ważne jest jednak to, aby stosowany materiał izolacyjny był nieco bardziej zagęszczony od zwykłej celulozy stosowanej na stropie. Pozwoli to na lepsze osadzanie materiału i tworzenie jednolitej warstwy zabezpieczającej przed utratą ciepła.
Oprócz tej metody słyszy się również o metodzie, która określana jest jako „na mokro”. Sposób ten polega na natryskiwaniu celulozy wzbogaconej o specjalny klej. Dzięki temu, że materiał jest bardziej nawilżony to lepiej przylega do powierzchni. Ten sposób z reguły wykorzystywany jest na powierzchniach horyzontalnych. Wielokrotnie spotykać się można ze stosowaniem tego sposobu w przypadku ocieplania stropodachów. W metodzie na mokro ważna jest aktywacja kleju. Przebiega ona zawsze z użyciem wody, której musi być oczywiście odpowiednia ilość. Niektóre rodzaje celulozy można też wzbogacać dodatkowo domieszką specjalnego kleju.
Istotną kwestią związaną ze stosowaniem celulozy na mokro jest grubość warstwy, którą można stworzyć. Otóż warto wiedzieć o tym, że w przypadku betonowych stropów grubość powstającej warstwy nie może przekroczyć 5 centymetrów. Natomiast na powierzchnię ścian możemy położyć celulozę o maksymalnej grubości wynoszącej 20 centymetrów.